5.3.2009

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Uznawanie zagranicznych kwalifikacji pracownika ochrony fizycznej, pracownika zabezpieczenia technicznego oraz detektywa

W niniejszym artykule omówiono zasady uznawania nabytych w niektórych państwach kwalifikacji do wykonywania zawodów: pracownika ochrony fizycznej, pracownika zabezpieczenia technicznego oraz detektywa.

Jakie ogólne zasady uznawania nabytych w niektórych państwach kwalifikacji do wykonywania zawodów obowiązują w Unii Europejskiej?

Zgodnie z prawem wspólnotowym, obywatele paÅ„stw czÅ‚onkowskich Unii Europejskiej lub paÅ„stw czÅ‚onkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, majÄ… prawo do swobodnego przemieszczania siÄ™ po obszarze paÅ„stw czÅ‚onkowskich i podejmowania pracy. JeÅ›li przepisy „przyjmujÄ…cego” paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego okreÅ›lajÄ… wymagania kwalifikacyjne do wykonywania danego zawodu, pracownik posiadajÄ…cy peÅ‚ne kwalifikacje do wykonywania tego zawodu w jednym z paÅ„stw czÅ‚onkowskich powinien mieć możliwość wykonywania tego zawodu także w paÅ„stwie „przyjmujÄ…cym”.

Jak dokonuje siÄ™ uznania kwalifikacji pracownika migrujÄ…cego?

Wyznaczony organ w paÅ„stwie „przyjmujÄ…cym” dokonuje uznania kwalifikacji pracownika migrujÄ…cego. W przypadku stwierdzenia zasadniczych różnic w programie ksztaÅ‚cenia i szkolenia czy w zakresie wykonywanego zawodu, organ prowadzÄ…cy postÄ™powanie w sprawie uznania kwalifikacji może uzależnić uznanie kwalifikacji od przedstawienia dokumentów potwierdzajÄ…cych posiadanie doÅ›wiadczenia zawodowego, albo zobowiÄ…zać do przystÄ…pienia do testu umiejÄ™tnoÅ›ci bÄ…dź odbycia stażu adaptacyjnego.

Wskazane powyżej ogólne zasady wyrażone zostały w przepisach dyrektyw 89/48/EWG i 92/51/EWG.

Obowiązujący w Rzeczypospolitej Polskiej ogólny system uznawania kwalifikacji zawodowych został uzupełniony o przepisy ww. dyrektyw poprzez ustawę z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych, która weszła w życie z dniem 1 maja 2004 r. Ustawa ta określa tryb postępowania w naszym kraju w sprawach o uznanie kwalifikacji zawodowych.

O jakie zawody regulowane chodzi?

Zawodem regulowanym jest zawód, którego wykonywanie jest uzależnione od spełnienia wymagań kwalifikacyjnych i warunków określonych w odrębnych przepisach, zwanych "przepisami regulacyjnymi".

W przypadku zawodów: pracownika ochrony fizycznej, pracownika zabezpieczenia technicznego i detektywa wymagania kwalifikacyjne określa odpowiednio ustawa o ochronie osób i mienia oraz ustawa o usługach detektywistycznych.

Jak ubiegać się o uznanie kwalifikacji?

Obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których kwalifikacje zostały uznane, zapewnia się prawo wykonywania w Rzeczypospolitej Polskiej zawodu regulowanego na takich samych zasadach jak osobom, które kwalifikacje do jego wykonywania uzyskały w Rzeczypospolitej Polskiej.

Osoby ubiegajÄ…ce siÄ™ o uznanie kwalifikacji nabytych w innych niż Polska krajach czÅ‚onkowskich UE skÅ‚adajÄ… wniosek do organu wÅ‚aÅ›ciwego. Organem wÅ‚aÅ›ciwym w przypadku zawodów regulowanych: pracownika ochrony fizycznej, pracownika zabezpieczenia technicznego oraz detektywa jest Minister Spraw WewnÄ™trznych i Administracji. PostÄ™powania w sprawach o uznanie kwalifikacji prowadzi Departament ZezwoleÅ„ i Koncesji MSWiA – 02-672 Warszawa, ul. Domaniewska 36/38 tel. (0-22) 845-19-38, fax 848-97-81, e-mail waii@dzik.mswia.gov.pl. Wniosek o wszczÄ™cie postÄ™powania skÅ‚adany jest na formularzu, którego wzór okreÅ›la rozporzÄ…dzenie Ministra Edukacji i Sportu z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie wzoru formularzy skÅ‚adanych w postÄ™powaniu o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych. Formularz wypeÅ‚nia siÄ™ w jÄ™zyku polskim. Zob. Wniosek o uznanie zagranicznych kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego

Do wniosku należy dołączyć:

  • kopiÄ™ ważnego dokumentu potwierdzajÄ…cego tożsamość;
  • kserokopie:
    • dyplomów,
    • Å›wiadectw i innych dokumentów potwierdzajÄ…cych wyksztaÅ‚cenie,
    • Å›wiadectw i innych dokumentów potwierdzajÄ…cych ukoÅ„czone kursy,
    • Å›wiadectw i innych dokumentów potwierdzajÄ…cych doÅ›wiadczenie zawodowe, w których zawarta jest informacja o okresie zatrudnienia oraz o rodzaju stosunku prawnego, jaki łączyÅ‚ wnioskodawcÄ™ z pracodawcÄ…,
    • zaÅ›wiadczenia o posiadanych kwalifikacjach do wykonywania danego zawodu regulowanego wydane przez uprawnionÄ… instytucjÄ™ w paÅ„stwie wnioskodawcy,
  • dokument z paÅ„stwa wnioskodawcy, wydany przez upoważnionÄ… instytucjÄ™, który potwierdza uprawnienia wnioskodawcy do wykonywania danego zawodu – skÅ‚ada siÄ™ w przypadku, jeżeli tego rodzaju dokumenty sÄ… wydawane w paÅ„stwie wnioskodawcy z urzÄ™du lub na proÅ›bÄ™ wnioskujÄ…cego. Wraz z tÅ‚umaczeniem dokonanym przez tÅ‚umacza przysiÄ™gÅ‚ego; oryginaÅ‚y w/w dokumentów przedkÅ‚ada siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwemu organowi wyłącznie do wglÄ…du;
  • tÅ‚umaczenie nazwy zawodu regulowanego dokonane przez tÅ‚umacza przysiÄ™gÅ‚ego;
  • dowód opÅ‚aty skarbowej w kwocie 523 zÅ‚ (art. 1 ust. 1 pkt 1  i cz. I ust. 25 załącznika do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opÅ‚acie skarbowej). Na podstawie art. 6 ust.1 ustawy o opÅ‚acie skarbowej, obowiÄ…zek zapÅ‚aty opÅ‚aty skarbowej powstaje z chwilÄ… zÅ‚ożenia wniosku o wydanie zezwolenia, pozwolenia lub koncesji, o wydanie zaÅ›wiadczenia, zÅ‚ożenia peÅ‚nomocnictwa do sprawy lub dokonania innych czynnoÅ›ci podlegajÄ…cych opÅ‚acie skarbowej. OpÅ‚at skarbowych należy dokonywać przelewem na podany niżej numer rachunku bankowego lub w kasie UrzÄ™du Miasta St. Warszawy Dzielnica Mokotów.
    Numer rachunku bankowego, na który należy wpłacać należności z tytułu opłat skarbowych:

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak zostać pracownikiem ochrony?

Jak zostać pracownikiem ochrony?

  Kto może zajmować siÄ™ ochronÄ… osób i mienia?    Zgodnie przepisami, zadania ochrony osób i mienia realizowane przez wewnÄ™trzne sÅ‚użby ochrony (czyli uzbrojone i umundurowane zespoÅ‚y pracowników przedsiÄ™biorców lub jednostek organizacyjnych, powoÅ‚ane (...)

Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz

Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz

Koniec z egzaminami na detektywa, pilota wycieczek, bibliotekarza czy taksówkarza. RzÄ…d uÅ‚atwi dostÄ™p do prawie 50 profesji. Wszystko za sprawÄ… przygotowanego projektu, który przedstawiÅ‚o już Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci. - Wyjmujemy pierwszÄ… cegłę w murze przywilejów, (...)

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

Niniejszy artykuÅ‚ uwzglÄ™dnia zmiany wynikajÄ…ce z postanowieÅ„ ogólnego rozporzÄ…dzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawÄ… z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.   RozporzÄ…dzenie 2016/679 dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony (...)

Jak powołać inspektora ochrony danych?

Jak powołać inspektora ochrony danych?

Kto może, a kto ma obowiÄ…zek wyznaczenia inspektora ochrony danych? Ogólne rozporzÄ…dzenie o ochronie danych (RODO), które musi być stosowane od 25 maja 2018 r., w art. 37 ust 1 przewiduje obowiÄ…zek wyznaczenia inspektora dla administratorów i podmiotów (...)

Kto może świadczyć usługi ochrony osób i mienia?

Kto może świadczyć usługi ochrony osób i mienia?

Jak ubiegać siÄ™, rozszerzyć lub zmienić koncesjÄ™ w zakresie regulowanym ustawÄ… z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia? Wykonywanie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej w zakresie usÅ‚ug ochrony osób i mienia wymaga uzyskania koncesji Ministra Spraw WewnÄ™trznych i Administracji, (...)

Usługi na rynku UE

Usługi na rynku UE

Swoboda Å›wiadczenia usÅ‚ug jest jednym z 4 filarów Jednolitego Rynku. Wraz ze swobodÄ… przedsiÄ™biorczoÅ›ci swoboda Å›wiadczenia usÅ‚ug gwarantujÄ… mobilność przedsiÄ™biorstw i pracowników w UE. Dozwolone ograniczenia swobody przepÅ‚ywu usÅ‚ug Zakazy zawarte w art. 56 TFUE nie sÄ… (...)

Kto i na jakich zasadach może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia?

Kto i na jakich zasadach może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia?

Na czym polega ochrona osób i mienia? Zgodnie z przepisami, ochrona osób to dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu zapewnienie bezpieczeÅ„stwa życia, zdrowia i nietykalnoÅ›ci osobistej. Ochrona mienia oznacza zaÅ› dziaÅ‚ania zapobiegajÄ…ce przestÄ™pstwom i wykroczeniom przeciwko mieniu, a także przeciwdziaÅ‚ajÄ…ce (...)

Zasady uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce

Zasady uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiÄ™biorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje podejmowanie i wykonywanie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej przez osoby zagraniczne (...)

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli paÅ„stw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co siÄ™ zmieniÅ‚o? OÅ›wiadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie bÄ™dÄ… objÄ™te zezwoleniem (...)

Naruszenie dóbr osobistych pracownika

Naruszenie dóbr osobistych pracownika

W poradzie niniejszej staramy siÄ™ odpowiedzieć, jakie dziaÅ‚ania pracodawcy sÄ… zgodne z prawem, a jakie naruszajÄ… dobra osobiste pracownika, o które pracodawca ma obowiÄ…zek dbać. Dla naszych rozważaÅ„ najistotniejsza jest ochrona jakÄ… przewiduje prawo pracy w stosunku do pracownika. Pracodawca (...)

Kto ma prawo Cię przeszukać lub wylegitymować?

Kto ma prawo Cię przeszukać lub wylegitymować?

  Jak sÄ… chronione nasze dane osobowe? Konstytucja każdemu daje uprawnienie do żądania sprostowania oraz usuniÄ™cia informacji nieprawdziwych, niepeÅ‚nych lub zebranych w sposób sprzeczny z prawem. Za dane osobowe uważa siÄ™ wszelkie informacje, które pozwalajÄ… zidentyfikować (...)

Przetwarzanie danych przy rekrutacji pracowników a RODO

Przetwarzanie danych przy rekrutacji pracowników a RODO

Jak potencjalni pracodawcy powinni przetwarzać dane osobowe kandydatów do pracy zgodnie z RODO, czyli ogólnym rozporzÄ…dzeniem o ochronie danych? Jakie dane kandydatów mogÄ… pozyskiwać i jak dÅ‚ugo mogÄ… je przetwarzać? Rekrutacja po nowemu 25 maja 2018 roku we wszystkich (...)

Cudzoziemcy na rynku pracy w Polsce

Cudzoziemcy na rynku pracy w Polsce

Jak wyglÄ…da sytuacja cudzoziemców na rynku pracy w Polsce? Na jakie wsparcie mogÄ… liczyć i kiedy? Poznaj najważniejsze rozwiÄ…zania. Kiedy cudzoziemiec jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez zezwolenia na pracÄ™? Bez zezwolenia na pracÄ™ mogÄ… pracować (...)

Ocena skutków dla ochrony danych

Ocena skutków dla ochrony danych

Kto ma obowiÄ…zek oceny skutków dla ochrony danych? RODO nakÅ‚ada obowiÄ…zek wdrożenia odpowiednich Å›rodków ochrony danych osobowych na administratorów. Administratorzy muszÄ… też być w stanie wykazać przestrzeganie rozporzÄ…dzenia pod kÄ…tem ryzyka naruszenia praw lub wolnoÅ›ci (...)

Jak uzyskać 500 zÅ‚ z programu „Rodzina 500 plus”?

Jak uzyskać 500 zÅ‚ z programu „Rodzina 500 plus”?

Najważniejsze informacje o programie  Program „Rodzina 500 plus” to 500 zÅ‚ miesiÄ™cznie na drugie i kolejne dziecko do ukoÅ„czenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymajÄ… wsparcie także na pierwsze dziecko po speÅ‚nieniu kryterium dochodowego.  Wniosek o Å›wiadczenie (...)

Jak prowadzić akta pracownicze? (część I)

Jak prowadzić akta pracownicze? (część I)

  O jakie dane osobowe może zapytać przyszÅ‚y pracodawca kandydata do pracy? Od 1 stycznia 2004r. do kodeksu pracy wprowadzony zostaÅ‚ dodatkowy przepis (art. 22[1]), mówiÄ…cy o tym jakie dane osobowe mogÄ… być przedmiotem zainteresowania przyszÅ‚ego pracodawcy w trakcie spotkania z kandydatem (...)

Polskie uczelnie kształcą bezrobotnych

Polskie uczelnie kształcą bezrobotnych

W Polsce pogłębia siÄ™ przepaść miÄ™dzy umiejÄ™tnoÅ›ciami nauczanymi w szkole, a kompetencjami potrzebnymi na rynku pracy. Brak wykwalifikowanych pracowników stanowi istotne ograniczenie możliwoÅ›ci rozwoju i tworzenia przewag konkurencyjnych nie tylko dla dużych, ale również dla (...)

ObowiÄ…zki zwiÄ…zane z naruszeniami ochrony danych osobowych

ObowiÄ…zki zwiÄ…zane z naruszeniami ochrony danych osobowych

Co to jest naruszenie danych osobowych? Przez pojÄ™cie „naruszenia ochrony danych” należy rozumieć „naruszenie bezpieczeÅ„stwa prowadzÄ…ce do przypadkowego lub niezgodnego z prawem zniszczenia, utracenia, zmodyfikowania, nieuprawnionego ujawnienia lub nieuprawnionego dostÄ™pu (...)

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

  Jakie przepisy należy stosować? Celem obszernej ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sÄ…dowych w sprawach cywilnych jest generalna obniżka opÅ‚at sÄ…dowych. Wspomniana ustawa zastÄ…piÅ‚a dotychczasowÄ… ustawÄ™ z dnia 13 czerwca 1967 r. o kosztach sÄ…dowych w sprawach cywilnych. Koszty (...)

Flexicurity – szansa na równowagÄ™ na rynku pracy

Flexicurity – szansa na równowagÄ™ na rynku pracy

Czy mamy szansÄ™ na rozwiÄ…zanie problemów polskiego rynku pracy dziÄ™ki koncepcji flexicurity? Czy możemy przenieść do naszego kraju duÅ„ski model flexicurity? Czy PolskÄ™ na to stać? Na te i wiele innych pytaÅ„ odpowiadali uczestnicy zorganizowanej 17 czerwca br. przez PolskÄ… KonfederacjÄ™ (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Założenie spółki z o.o. w Polsce przez cudzoziemca

Założenie spółki z o.o. w Polsce przez cudzoziemca

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby obywatele niemieccy (nierezydenci) legalnie założyli w Polsce spółkę z o.o. zajmującą się ochroną osób i mienia, konwojowaniem pieniędzy i wartości itp. Cudzoziemiec może podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej (...)

Koncesja na działalność w zakresie ochrony osób

Koncesja na działalność w zakresie ochrony osób

Czy firma, która chciaÅ‚aby prowadzić szkolenia dla licencjonowanych pracowników ochrony musi speÅ‚niać formalne wymogi? JeÅ›li tak to jakie? Ustawa o ochronie osób i mienia stanowi, iż podjÄ™cie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej w zakresie usÅ‚ug ochrony osób i mienia wymaga uzyskania (...)

Koncesja na instalowanie systemów alarmowych

Koncesja na instalowanie systemów alarmowych

ZakÅ‚adam firmÄ™ instalujÄ…cÄ… systemy alarmowe. Jakich koncesji i zezwoleÅ„ bÄ™dÄ™ potrzebowaÅ‚? Gdzie zwrócić siÄ™ o wydanie tych dokumentów? Dokonywanie zabezpieczeÅ„ technicznych, polegajÄ…cych na:  montażu elektronicznych urzÄ…dzeÅ„ i systemów alarmowych, sygnalizujÄ…cych zagrożenie (...)

Zwolnienie ze służby funkcjonariusza celnego

Zwolnienie ze służby funkcjonariusza celnego

Funkcjonariusz celny przebywa na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez psychiatrę. Jak długo funkcjonariusz może przebywać na zwolnieniu lekarskim bez obawy utraty pracy? Czy jest jakiś limit? Czy w przypadku długotrwałego zwolnienia Dyrektor Urzędu Celnego może rozwiązać stosunek pracy z (...)

Podatek od spadku obejmującego nieruchomość i busa

Podatek od spadku obejmującego nieruchomość i busa

Na podstawie postanowienia Sądu z dnia 5.09.2006 r. spadek po zmarłym dnia 15.02.2006 r. JK nabyli: żona i dwójka dzieci (w tym jeden małoletni - lat 16) w udziale wynoszącym 1/3 część. Przedmiotem masy spadkowej są: nieruchomość o pow. 531 m2 zabudowana domem mieszkalnym o łącznej pow. (...)

Nauka pływania dla dziecka a PIT

Nauka pływania dla dziecka a PIT

Czy można odliczyć od podatku koszt nauki pływania dla dziecka? Od 1 stycznia 2004 r. zlikwidowane zostały następujące ulgi podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych: ulga remontowa, na dojazdy dzieci do szkół zamiejscowych, na dokształcanie i doskonalenie zawodowe, na odpłatne kształcenie (...)

Podatek od spadku obejmującego nieruchomość i busa

Podatek od spadku obejmującego nieruchomość i busa

Na podstawie postanowienia Sądu z dnia 5.09.2006 r. spadek po zmarłym dnia 15.02.2006 r. JK nabyli: żona i dwójka dzieci (w tym jeden małoletni - lat 16) w udziale wynoszącym 1/3 część. Przedmiotem masy spadkowej są: nieruchomość o pow. 531 m2 zabudowana domem mieszkalnym o łącznej pow. (...)

Nauka pływania dla dziecka a PIT

Nauka pływania dla dziecka a PIT

Czy można odliczyć od podatku koszt nauki pływania dla dziecka? Od 1 stycznia 2004 r. zlikwidowane zostały następujące ulgi podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych: ulga remontowa, na dojazdy dzieci do szkół zamiejscowych, na dokształcanie i doskonalenie zawodowe, na odpłatne kształcenie (...)

Kara nagany a funkcja prezesa zarzÄ…du

Kara nagany a funkcja prezesa zarzÄ…du

Prezes zarządu sp. z o.o., zajmującej się ochroną osób i mienia, został przez Sąd uznany za winnego zarzucanych mu czynów: złożenia w ofercie przetargowej nieprawdziwych informacji na temat prowadzonej przez siebie spółki; nakłanianie klientów pokrzywdzonego (oskarżyciela posiłkowego) (...)

Kamizelka kuloodporna dla posiadacza broni

Kamizelka kuloodporna dla posiadacza broni

Posiadam zezwolenie na broń gazową. W sklepie z bronią chciałem zaopatrzyć się w kamizelkę kuloodporną. Powiedziano mi, że mnie jako osobie fizycznej mogą sprzedać taką kamizelkę, ale po uprzednim przewierceniu tak, aby była pozbawiona funkcji ochronnej. Podobno takie są przepisy. Czy (...)

Warunek niekaralności pracownika ochrony

Warunek niekaralności pracownika ochrony

Jak orzecznictwo wypowiada siÄ™ w kwestii warunku niekaralnoÅ›ci pracowników ochrony? Zgodnie z orzeczeniami: „1. Przepis art. 26 ust. 2 pkt 5 ustawy z 1997 r. o ochronie osób i mienia nie zawiera katalogu przestÄ™pstw, a wiÄ™c chodzi o wszystkie przestÄ™pstwa umyÅ›lne. 2. Na cofniÄ™cie (...)

Rejestracja bazy danych w GIODO

Rejestracja bazy danych w GIODO

Co powinienem wiedzieć o rejestracji bazy danych w GIODO? W pierwszej kolejnoÅ›ci podajemy podstawowe informacje, z którymi zapoznanie jest konieczne dla prawidÅ‚owego wykonania obowiÄ…zków wynikajÄ…cych z regulacji o ochronie danych osobowych. Administrator danych jest obowiÄ…zany zastosować (...)

Jak uwolnić się od zakazu konkurencji?

Jak uwolnić się od zakazu konkurencji?

Jestem zatrudniony w pewnej firmie transportowej. Mam podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony. Musiałem również podpisać umowę o zakazie konkurencji na okres 6 miesięcy po ustaniu pracy. Czy da się jakoś ten zakaz obejść? Opinia prawna dla Państwa sporządzona powstała w oparciu (...)

Byłam nagrywana przez mojego męża bez mojej zgody.

Byłam nagrywana przez mojego męża bez mojej zgody.

Mój mąż bez mojej zgody zamontowaÅ‚ kamery w naszym domu. DowiedziaÅ‚am siÄ™ o tym przypadkiem, korzystajÄ…c z komputera mojego męża natknęłam siÄ™ na nagrania. Co mogÄ™ zrobić w sytuacji, kiedy bez mojej zgody mój mąż mnie nagrywaÅ‚? Niniejsza opinia zostaÅ‚a sporzÄ…dzona na podstawie przepisów (...)

Pracodawca zwolnił mnie ze względu na likwidację stanowiska.

Pracodawca zwolnił mnie ze względu na likwidację stanowiska.

Dostałem wypowiedzenie pracy, uzasadnieniem według mojego pracodawcy, było to że likwiduje moje stanowisko pracy. Miesiąc po moim zwolnieniu dostałem informację od mojego znajomego który pracował ze mną w tej samej firmie że jednak znowu poszukują pracownika na moje stanowisko... co mogę (...)

Założenie spółki z o.o. w Polsce przez cudzoziemca

Założenie spółki z o.o. w Polsce przez cudzoziemca

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby obywatele niemieccy (nierezydenci) legalnie założyli w Polsce spółkę z o.o. zajmującą się ochroną osób i mienia, konwojowaniem pieniędzy i wartości itp. Cudzoziemiec może podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej (...)

Kara nagany a funkcja prezesa zarzÄ…du

Kara nagany a funkcja prezesa zarzÄ…du

Prezes zarządu sp. z o.o., zajmującej się ochroną osób i mienia, został przez Sąd uznany za winnego zarzucanych mu czynów: złożenia w ofercie przetargowej nieprawdziwych informacji na temat prowadzonej przez siebie spółki; nakłanianie klientów pokrzywdzonego (oskarżyciela posiłkowego) (...)

Kamizelka kuloodporna dla posiadacza broni

Kamizelka kuloodporna dla posiadacza broni

Posiadam zezwolenie na broń gazową. W sklepie z bronią chciałem zaopatrzyć się w kamizelkę kuloodporną. Powiedziano mi, że mnie jako osobie fizycznej mogą sprzedać taką kamizelkę, ale po uprzednim przewierceniu tak, aby była pozbawiona funkcji ochronnej. Podobno takie są przepisy. Czy (...)

Warunek niekaralności pracownika ochrony

Warunek niekaralności pracownika ochrony

Jak orzecznictwo wypowiada siÄ™ w kwestii warunku niekaralnoÅ›ci pracowników ochrony? Zgodnie z orzeczeniami: „1. Przepis art. 26 ust. 2 pkt 5 ustawy z 1997 r. o ochronie osób i mienia nie zawiera katalogu przestÄ™pstw, a wiÄ™c chodzi o wszystkie przestÄ™pstwa umyÅ›lne. 2. Na cofniÄ™cie (...)

Koncesja na działalność w zakresie ochrony osób

Koncesja na działalność w zakresie ochrony osób

Czy firma, która chciaÅ‚aby prowadzić szkolenia dla licencjonowanych pracowników ochrony musi speÅ‚niać formalne wymogi? JeÅ›li tak to jakie? Ustawa o ochronie osób i mienia stanowi, iż podjÄ™cie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej w zakresie usÅ‚ug ochrony osób i mienia wymaga uzyskania (...)

Koncesja na instalowanie systemów alarmowych

Koncesja na instalowanie systemów alarmowych

ZakÅ‚adam firmÄ™ instalujÄ…cÄ… systemy alarmowe. Jakich koncesji i zezwoleÅ„ bÄ™dÄ™ potrzebowaÅ‚? Gdzie zwrócić siÄ™ o wydanie tych dokumentów? Dokonywanie zabezpieczeÅ„ technicznych, polegajÄ…cych na:  montażu elektronicznych urzÄ…dzeÅ„ i systemów alarmowych, sygnalizujÄ…cych zagrożenie (...)

Rejestracja bazy danych w GIODO

Rejestracja bazy danych w GIODO

Co powinienem wiedzieć o rejestracji bazy danych w GIODO? W pierwszej kolejnoÅ›ci podajemy podstawowe informacje, z którymi zapoznanie jest konieczne dla prawidÅ‚owego wykonania obowiÄ…zków wynikajÄ…cych z regulacji o ochronie danych osobowych. Administrator danych jest obowiÄ…zany zastosować (...)

Jak uwolnić się od zakazu konkurencji?

Jak uwolnić się od zakazu konkurencji?

Jestem zatrudniony w pewnej firmie transportowej. Mam podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony. Musiałem również podpisać umowę o zakazie konkurencji na okres 6 miesięcy po ustaniu pracy. Czy da się jakoś ten zakaz obejść? Opinia prawna dla Państwa sporządzona powstała w oparciu (...)

Zwolnienie ze służby funkcjonariusza celnego

Zwolnienie ze służby funkcjonariusza celnego

Funkcjonariusz celny przebywa na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez psychiatrę. Jak długo funkcjonariusz może przebywać na zwolnieniu lekarskim bez obawy utraty pracy? Czy jest jakiś limit? Czy w przypadku długotrwałego zwolnienia Dyrektor Urzędu Celnego może rozwiązać stosunek pracy z (...)

Byłam nagrywana przez mojego męża bez mojej zgody.

Byłam nagrywana przez mojego męża bez mojej zgody.

Mój mąż bez mojej zgody zamontowaÅ‚ kamery w naszym domu. DowiedziaÅ‚am siÄ™ o tym przypadkiem, korzystajÄ…c z komputera mojego męża natknęłam siÄ™ na nagrania. Co mogÄ™ zrobić w sytuacji, kiedy bez mojej zgody mój mąż mnie nagrywaÅ‚? Niniejsza opinia zostaÅ‚a sporzÄ…dzona na podstawie przepisów (...)

Pracodawca zwolnił mnie ze względu na likwidację stanowiska.

Pracodawca zwolnił mnie ze względu na likwidację stanowiska.

Dostałem wypowiedzenie pracy, uzasadnieniem według mojego pracodawcy, było to że likwiduje moje stanowisko pracy. Miesiąc po moim zwolnieniu dostałem informację od mojego znajomego który pracował ze mną w tej samej firmie że jednak znowu poszukują pracownika na moje stanowisko... co mogę (...)

W jaki sposób mogę się ochronić przed zwolnieniem z pracy?

W jaki sposób mogę się ochronić przed zwolnieniem z pracy?

Witam serdecznie, pół roku temu urodził mi się niepełnosprawny syn. Od czasu porodu jestem urlopie macierzyńskim oraz rodzicielskim, dodatkowo chciałabym wziąć zaległy urlop wypoczynkowy. Na moje miejsce na podczas mojej nieobecności zatrudniono inną osobę. Obawiam się że mój pracodawca (...)

Ochrona przedemerytalna pracownika

Ochrona przedemerytalna pracownika

Pracodawca, powołując się na zapisy Ustawy o emeryturach i rentach z FUS z art. 184, zmusza pracowników będących w wieku przedemerytalnym, tj. brakuje im 4 lata do przejścia na emeryturę po spełnieniu oczywiście warunków tej Ustawy, (czyli 55 lat kobieta, 60 lata mężczyzna), do podpisania (...)

Wiek emerytalny, a rozwiÄ…zanie stosunku pracy

Wiek emerytalny, a rozwiÄ…zanie stosunku pracy

Pracownik osiągnął wiek emerytalny. Czy pracodawca może zmuszać pracownika do odejścia na emeryturę czy jest to dobrowolna decyzja pracownika? Jakie przepisy to regulują? Na wstępie należy zauważyć, że jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest dobrowolność stosunku pracy, wyrażona (...)

Dane przedsiębiorcy - osoby fizycznej

Dane przedsiębiorcy - osoby fizycznej

Na stronach Centralnej Ewidencji i Informacja o Działalności Gospodarczej znaleźć można dane osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Kiedyś taki wpis można było uzyskać w urzędzie gminy; zawierał on m.in. adres zamieszkania i pesel. W internecie nie ma tych danych - jest (...)

Kurator spółki jako pracodawca

Kurator spółki jako pracodawca

Nie bardzo rozumiem sformułowanie, wydaje się, cyt.: \" Naszym zdaniem wydaje się, że kurator pełni rolę osoby wykonującej pewne czynności za pracodawcę a zatem może być podmiotem tego rodzaju przestępstwa.\" Jakie są to \"pewne czynności\" wykonywane przez kuratora za pracodawcę? Czy (...)