Zmiany w radiofonii i telewizji

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych dostosowuje polskie prawo do zasad wspólnego rynku. Ustawa doprecyzowuje definicję misji publicznej jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz katalog zadań misyjnych.

Nowelizacja tworzy też procedury uprzedniej oceny przewidywanych istotnych usług medialnych, które będą mogły być finansowane ze środków publicznych oraz reguluje zasady skutecznego nadzoru nad jakością realizacji misji publicznej.

Co przewiduje ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych?

Celem ustawy jest dostosowanie przepisów polskiego prawa regulujących system finansowania mediów publicznych do zasad wspólnego rynku, w szczególności udzielania pomocy publicznej nadawcom publicznym.

W ustawie z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2017 r. poz. 1414, z późn. zm.) doprecyzowano definicję misji publicznej - poprzez uzupełnienie przykładowego katalogu zadań wynikających z jej realizacji. Zadania nadawców publicznych, wynikające z misji publicznej, uzupełniono m.in. o działalność w internecie i technologiach cyfrowych. 

Porady prawne

 Sposób realizowania misji publicznej oraz szczegółowy zakres powinności wynikających z tej misji wraz ze wskazaniem sposobu finansowania, w okresie kolejnych 5 lat kalendarzowych, będzie określana w karcie powinności, ustalanej w drodze porozumienia, zawieranego między jednostką publicznej radiofonii i telewizji oraz Przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, działającym na podstawie uchwały KRRiT. Zgodnie z nowelizacją, zadania misyjne byłyby zatem uszczegółowiane w karcie powinności. Karta ma być ustalana na 5 lat w drodze porozumienia, zawieranego pomiędzy spółką publicznej radiofonii i telewizji oraz przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Projekt karty powinności na najbliższy rok nadawcy będą przekazywać KRRiT do końca kwietnia, a jego ostateczna wersja ma zostać uzgodniona i opublikowana do końca listopada.

Dalsze doprecyzowanie misji publicznej zawierać będą plany programowo-finansowe przedsięwzięć określonych w karcie powinności, w zakresie realizacji zadań misyjnych w danym roku kalendarzowym, przedkładane przez jednostkę publicznej radiofonii i telewizji do zatwierdzenia przez KRRiT. 

Na postawie tych planów KRRiT będzie przekazywać nadawcom środki z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Środki te nie będą mogły być wyższe niż nakłady poniesione na projekty realizowane w ramach tej misji, pomniejszone o wpływy z tych projektów, np. przychody reklamowe. Nadawcy publiczni będą mieć prawo do zachowania maksymalnie 10% środków od KRRiT, jeśli przy realizacji projektów w ramach misji publicznej poniosą niższe od planowanych koszty netto. Większe nadwyżki będą musieli zwracać regulatorowi.

Ponadto rozbudowano katalog zadań spółki „Telewizja Polska – Spółka Akcyjna”, której celem będzie tworzenie i rozpowszechnianie ogólnokrajowych programów ogólnotematycznych I i II, wyspecjalizowanego programu informacyjno-publicystycznego oraz programu o tematyce kulturalno-artystycznej, programów skierowanych do odbiorców za granicą, regionalnych programów telewizyjnych oraz innych programów i usług realizujących misję publiczną, określonych w karcie powinności.

Wprowadzono procedurę uprzedniej oceny przewidywanych nowych istotnych usług medialnych, które będą mogły być finansowane ze środków publicznych, oraz ograniczono wysokość publicznego finansowania działalności misyjnej do kosztów netto tej działalności. Zgodnie z nowymi przepisami każda nowa istotna usługa nadawcy publicznego po konsultacjach społecznych będzie oceniana przez organ nadzorujący nadawców publicznych pod kątem jej wartości publicznej i wpływu na rynek. Organ nadzorujący będzie decydował o możliwości stworzenia nowej usługi i jej finansowania ze środków publicznych. Świadczenie nowej istotnej usługi przez jednostkę publicznej radiofonii i telewizji w ramach jej misji publicznej będzie wymagało objęcia tej usługi kartą powinności. 

Doprecyzowano obowiązki sprawozdawcze nadawców publicznych oraz poszerzono kompetencje nadzorcze nad nimi. Nowelizacja reguluje więc zasady nadzoru nad jakością realizacji misji publicznej, m.in. poprzez doprecyzowanie obowiązków sprawozdawczych nadawców i zwiększenie kompetencji nadzorczych nad nadawcami.

Konsekwencją nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest konieczność wprowadzenia zmian technicznych i dostosowujących do ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1204 z późn. zm.).

Kiedy nowe przepisy wchodzą w życie?

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. W drodze wyjątku, z dniem 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie przepisy dotyczące sprawozdań.

Przedłużenie terminu konsultacji dotyczących projektu rozporządzenia KRRiT w sprawie udogodnień dla osób niepełnosprawnych

Informujemy o przedłużeniu do końca sierpnia terminu na składanie uwag i opinii w ramach konsultacji społecznych projektu rozporządzenia w sprawie udogodnień dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku i osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu słuchu w programach telewizyjnych.

Uwagi należy kierować w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 sierpnia 2018 roku na adres email:niepelnosprawni_tv@krrit.gov.pl

Od osób fizycznych wymagane jest również przekazanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w związku z toczącymi się konsultacjami.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika