Prawo administracyjne: Samorząd terytorialny - Porady prawne (strona: 2)
Radny powiatu jako sekretarz gminy
Mężczyzna został wybrany w wyborach samorządowych do rady powiatu. Już po wyborze otrzymał propozycję zatrudnienia na stanowisku zastępcy wójta lub sekretarza w jednej z gmin powiatu, którego (...)
Rozwiązanie stosunku pracy z wójtem
Wójt w kadencji 2006-2010 nie został wybrany na kolejną kadencję, obecnie przebywa na zwolnienie lekarskim. Przewidywany termin sesji, na której nastąpi zaprzysiężenie nowego wójta to 30 listopad (...)
Wniosek o udzielenie informacji publicznej
Złożyłem pisemny wniosek o udzielenie informacji publicznej, czy firma X działająca w gminie uzyskała w latach od 2005r. do 2010r. jakiekolwiek umorzenie należności podatkowych lub odsetkowych. (...)
Status Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego
Starosta utrzymuje, że osoba wyznaczona przez niego do pełnienia funkcji p.o. PINB jest pracownikiem służby cywilnej posiadające pełnię uprawnień PINB. Wojewoda twierdzi, że p.o. PINB jest pracownikiem (...)
Członkostwo w radzie nadzorczej spółki komunalnej
X Sp. z o.o. powstało w miejsce zlikwidowanego zakładu budżetowego pn. Y. Celem powołania Spółki była realizacja zadań Gminy w zakresie gospodarki Komunalnej. Jedynym 100 % udziałowcem jest Gmina (...)
Wpływy do budżetu gminy z mandatów
Słyszałem, że w przypadku mandatów drogowych (np. za przekroczenie prędkości) wpłaty trafiają do budżetu gminy. Jeśli jednak dochodzi do sprawy sądowej należność inkasuje skarb państwa.Czy (...)
Zakres działalności zakładu budżetowego gminy
Zakres prowadzonej działalności zakładu obejmuje zadania określone w art. 14 ustawy o finansach publicznych oraz inne. Czy należy zlikwidować zakład budżetowy, jeżeli zakres prowadzonej przez (...)
Definicja obiektu użyteczności publicznej
Został do użytku oddany budynek oczyszczalni, gdzie mają miejsce również pomieszczenia pracowników biurowych związanych z obsługą zadań publicznych gminy. Czy taki obiekt będzie można nazwać (...)
Przeniesienie praw nabytych w drodze decyzji ZRID
Gmina A uzyskała decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na realizację drogi gminnej (położonej w całości w granicach administracyjnych tejże gminy). Decyzja stała się (...)
Decyzje w sprawie pomocy społecznej
Proszę podać podstawę prawną uchwały Rady Gminy w sprawie upoważnienia kierownika ośrodka pomocy społecznej do udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym.
Zadania Samorządowego Kolegium Odwoławczego
W pewnym urzędzie gminy urzędnik dokonał wielu nieprawidłowości w procedurze administracyjnej. Opisałam klarownie, z załącznikami, w kolejnych punktach owe nieprawidłowości, w piśmie do SKO; (...)
Skarga na pracownika Straży Miejskiej
W ubiegłym roku podczas wizyty w Polsce (obydwoje jesteśmy zameldowani w Polsce ale od kliku lat mieszkamy w Wielkiej Brytanii gdzie pracujemy, mieszkamy i płacimy podatki) podczas podroży z lotniska (...)
Zakup nieruchomości na rzecz gminy
Gmina zamierza kupić nieruchomośc pod drogę ogólnodostępną. Właściciel nieruchomości nie wyraża zgody na cenę określoną w operacie szacunkowym przez rzeczoznawcę.Czy Gmina ma prawo wykupić (...)
Spór sąsiedzki
Sąsiad notorycznie parkował swoje samochody, jak również osoby odwiedzające go, przed ogrodzeniem Pana X. Niszczył tym samym pas zieleni (należący do gminy ) oraz uprzykrzał w każdy inny sposób (...)
Zarządzenie zastępcze wojewody, odwołanie radnego
Dwaj radni pełniący swoją funkcję od roku, na Walnym Zgromadzeniu klubu sportowego dali się wybrać do jego Zarządu/ funkcje wiceprezesów/. Klub prowadzi działalność gospodarczą na majątku (...)
Organ rozpatrujący skargę na radę powiatu
Skierowałem dwie skargi na starostę powiatowego do rady powiatu. Jedna na bezczynność, druga na niewłaściwe wykonywanie obowiązków. Mimo upływu miesiąca skargi nie zostały załatwione. Kto w (...)
Odwołanie skarbnika powiatu
Rada powiatu chce odwołać skarbnika powiatu. Czy uchwała o odwołaniu musi być w jakiś szczególny sposób uzasadniona? Jaki jest tryb odwołania - w szczególności jakie czynności muszą być wykonane, (...)
Rezygnacja wójta
Wójt naszej gminy zamierza ustąpić ze stanowiska z końcem roku ze względu na stan zdrowia, przed upływem kadencji. Czy w tej sytuacji muszą odbyć się nowe wybory w Gminie? Czy Rada Gminy może (...)
Doprowadzenie sieci wodociągowej do działki
Jestem właścicielem działki w gminie, w której zaopatrzeniem mieszkańców w wodę zajmuje się przedsiębiorstwo wodociągowo - kanalizacyjne. W okolicy istnieje już sieć wodociągowa i nie ukrywam, (...)
Dodatek funkcyjny w okresie wypowiedzenia umowy
Pani X zatrudniona na stanowisku sekretarza urzędu pobierała dodatek funkcyjny z tytułu piastowania stanowiska kierowniczego. Odwołana z funkcji sekretarza przebywała na zwolnieniu chorobowym. Po (...)
Ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej
Chciałabym założyć działalność gospodarczą, ale jestem zastępcą kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i mam upoważnienie do podpisywania decyzji. Działalność miałaby dotyczyć (...)
Ślubowanie pracownika samorządowego
Pani x powołana na stanowisko sekretarza w dniu 27 czerwca br., (uchwała weszła z dniem podjęcia), była nieobecna na posiedzeniu rady co uniemożliwiło złożenie ślubowania. W jakiej formie i kiedy (...)
Obowiązek utrzymania czystości na drogach
Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie, między innymi poprzez zbierania transport (...)
Zmiana prawomocnej decyzji przysparzającej
Po otrzymaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu stwierdziłem, że ustalenia zawarte w decyzji nie są tożsame z tym, o co wnioskowałem. Wobec tego wystąpiłem do organu gminy o (...)
Przedawnienie obowiązku zapłaty opłaty parkingowej
Dostałem upomnienie z urzędu miejskiego z wezwaniem do zapłaty za nieopłacony postój z lutego i maja 2002 r. W 2002 r. mandaty były wwłożone za wycieraczkę. Na upomnieniu napisano: "Na podstawie (...)
Koszty oświetlenia dróg osiedlowych spółdzielni
Spółdzielnia Mieszkaniowa posiada na swoim terenie drogi będące własnością spółdzielni, lecz służące do publicznego użytku mieszkańców osiedla. Spółdzielnia ponosi koszty oświetlenia (...)
Zasady wyborów na sołtysa
Obecnie trwają wybory sołtysów. Kto je przeprowadza i zwołuje zebrania? Proszę wskazać regulacje prawne dotyczące wyborów sołtysa wsi.
Konsekwencje nie złożenia oświadczenia majątkowego
Pracownik gminny (kierownik jednostki organizacyjnej) zgodnie z ustawą samorządową jest zobowiązany do składania deklaracji majątkowej. W swojej deklaracji za rok 2005 urzędnik ten zataił informacje (...)
Kierownik GOPS a działalność gospodarcza
Czy kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej może prowadzić działalność gospodarczą?
Wymóg niekaralności pracowników socjalnych
Pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zatrudniony od szeregu lat, ostatnio na stanowisku p.o. kierownika Ośrodka, został w maju 2004r. skazany z art. 270 paragraf 1 k.k. Ten pracownik przed (...)
Udział w przetargu wójta, burmistrza, prezydenta
W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami brak jest ograniczeń dotyczących nabywania nieruchomości przez wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast, które te nieruchomości (...)
Zbycie mieszkania zakupionego z bonifikatą
Teść kupił trzy lata temu budynek od P.P. Lasy Państwowe z maksymalną bonifikatą 95%. Obecnie zamierza mojej żonie, z którą mamy małżeńską wspólnotę majątkową darować lub w umowie dożywocia (...)
Korekta oświadczenia majątkowego radnego
Zgodnie z art. 25c ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity: Dz. U. 2001 r., Nr 142, poz. 1592 ze zmianami radny obowiązany jest do złożenia oświadczeń o stanie (...)
Reprezentacja gminy
Kto jest upoważniony do podpisywania umów w urzędzie miasta z przedsiębiorcą? Czy może to być kierownik wydziału lub skarbnik?
Wydawanie zaświadczeń przez gminę
Czy organ podatkowy (gmina) ma obowiązek wydawać zaświadczenia dla dzierżawcy gruntu o wielkości dochodu uzyskiwanego z tego gospodarstwa? Dzierżawca potrzebuje takiego zaświadczenia do banku, a (...)
Odmowa złożenia ślubowania przez radnego
Dostałem zaproszenie na sesję rady miejskiej, na której mam złożyć ślubowanie przed wykonywaniem mandatu radnego. Czy do czasu złożenia ślubowania jestem już de facto radnym, ale bez prawa wykonywania (...)
Wybór na radnego a miejsce zameldowania
Podczas wyborów radnych gmin wiejskich, jakie zasady określają ilość radnych przypadających na określony obwód głosowania (miejscowość)? Czy zasady te czynią różnicę między osobami zameldowanymi (...)
Wybieralność radnego a przestępstwo umyślne
W 2002 roku brałem udział w wyborach samorządowych do rady miasta, zająłem wówczas drugie miejsce, a mandat radnego otrzymała osoba z pierwszej pozycji. W dniu 7 października 2005 roku utrzymany (...)
Nadzór nad stowarzyszeniem
Nadzór nad stowarzyszeniami sprawują organy administracji. Czy w sytuacji, gdy dane stowarzyszenie ma siedzibę w mieście, w którym organem wykonawczym jest burmistrz, organem nadzorującym jest ten (...)
Dotacja na cele mniejszości narodowych
Czy art. 18 ustawy o mniejszościach narodowych umożliwia gminie przekazanie dodatkowej dotacji, szkole prowadzonej przez towarzystwo oświatowe, na naukę języka mniejszości narodowej? Dotacji dodatkowej, (...)
Masz inne pytanie do prawnika?