Prawo bankowe: Rachunki i rozliczenia - Artykuły (strona: 3)

Umowa o kartę płatniczą

9.11.2004

Przez umowę o kartę płatniczą wydawca karty płatniczej zobowiązuje się wobec posiadacza karty płatniczej do rozliczania operacji dokonanych przy użyciu karty płatniczej, a posiadacz zobowiązuje się do zapłaty kwot operacji wraz z należnymi wydawcy kwotami opłat i prowizji lub do spłaty (...)

Umowa o usługi bankowości elektronicznej

9.11.2004

Czymże jest bankowość elektroniczna? Bankowość elektroniczna to dostarczanie bankowych usług i produktów w dowolnym miejscu i czasie za pomocą elektronicznych kanałów dystrybucji przy użyciu powszechnie stosowanych urządzeń elektronicznych. Cechą charakterystyczną umowy o usługi (...)

Zawarcie i rozwiązanie umowy o elektroniczny instrument płatniczy

9.11.2004

Stronami umowy o elektroniczny instrument płatniczy jest wydawca i posiadacz. Ustawa sama precyzuje kto jest, może być posiadaczem w jej rozumieniu. Posiadacz bowiem to osoba fizyczna, osoba prawna lub inny podmiot, który na podstawie umowy o elektroniczny instrument płatniczy dokonuje w swoim (...)

Oprocentowanie środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych

5.11.2004

Rachunek bankowy, a właściwie środki pieniężne na nim zgromadzone, są oczywiście oprocentowane. Oprocentowanie dokonywane jest według stopy stałej lub zmiennej. W jakiej wysokości – to już określa sama umowa rachunku bankowego. Czym jest stopa procentowa? Stopa procentowa jest pewną (...)

Podmioty, dla których prowadzone są rachunki bankowe

5.11.2004

Rachunek bankowy może być prowadzony dla określonego w ustawie podmiotu. Prowadząc rachunki bankowe, bank ma obowiązek kierować się zasadą, zgodnie z którą może on swobodnie dysponować powierzonymi środkami pieniężnymi, jednak w zamian powinien dokładać wszelkich starań w zakresie (...)

Rachunek wspólny

5.11.2004

Jednym z typów rachunków bankowych jest rachunek wspólny, różnice w umowie wynikają tutaj ze strony podmiotowej takiej umowy, gdyż jak sama nazwa wskazuje jest to rachunek prowadzony dla kilku osób fizycznych. W takiej sytuacji każda z tych osób korzysta (...)

Rachunki oszczędnościowe

5.11.2004

Jednym z rodzajów rachunków, jakie banki mogą prowadzić z woli ustawodawcy są rachunki oszczędnościowe – wkłady oszczędnościowe. Rachunki oszczędnościowe bank prowadzi dla osób fizycznych, jednak ustawodawca zezwala także na prowadzenie ich dla szkolnych kas oszczędnościowych i (...)

Rodzaje rachunków bankowych

5.11.2004

Ustawa prawo bankowe wskazuje, jakie rodzaje rachunków bankowych mogą być prowadzone przez banki. Pomimo, iż wszystkie typy należą do tej samej „rodziny” rachunków bankowych, różnią się między sobą, gdyż odmiennie kształtują się w każdym z przypadków prawa i obowiązki (...)

Rozliczenia gotówkowe

5.11.2004

Rozliczenia gotówkowe są odmianą rozliczeń pieniężnych, czyli świadomych i zgodnych z przepisami obowiązującego prawa przemieszczanie środków pieniężnych pomiędzy osobami prawnymi i fizycznymi. Rozliczenia gotówkowe natomiast polegają generalnie rzecz biorąc na wręczeniu (...)

Rodzaje rozliczeń bezgotówkowych

5.11.2004

W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż czek jest papierem wartościowym. Otrzymuje się go z tego banku, w którym mamy założone konto osobiste czy firmowe. Za jego pomocą osoba wystawiająca zleca swemu bankowi wypłatę określonej na czeku kwoty pieniężnej ze środków (...)

Warunki przeprowadzania rozliczeń pieniężnych

5.11.2004

Rozliczeń pieniężnych można dokonywać w pełni swobodnie za pośrednictwem banków, jeżeli spełniony jest jeden podstawowy warunek, mianowicie, jeżeli przynajmniej jedna ze stron takiego rozliczenia (nieistotne czy to dłużnik czy też wierzyciel) posiada rachunek bankowy. Rozliczenia (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika