Prawo cywilne: Umowa sprzedaży - Artykuły (strona: 4)

Jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość?

6.5.2010

Wielu ludzi nurtuje ten problem, a to ze względu na występujące od czasu do czasu \"afery\". Przykładem mogą tu służyć chociażby sprzedaże kamienic przez \"cudownie odnalezionych\" właścicieli, a którzy - jak się później okazało - nie żyją od kilkudziesięciu lat. Czym (...)

Gdy przedsiębiorca chce skorzystać z gwarancji na sprzęt... - opinia prawna

4.11.2009

Podstawową funkcją gwarancji jest ochrona kupującego przed konsekwencjami wadliwego działania przedmiotu objętego gwarancją. Jednakże z drugiej strony należy pamiętać, iż gwarancja jakości jest udzielana dobrowolnie przez producenta, a treść jej reguluje gwarant. Kupujący poprzez odbiór (...)

Taksa notarialna przy umowie z deweloperem - opinia prawna

4.8.2009

Dzięki nowelizacji rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej poszerzony został katalog aktów notarialnych, przy sporządzaniu których notariusz jest zobowiązany zastosować obniżoną, 50 % stawkę taksy notarialnej. Jest (...)

VAT od miejsca parkingowego

5.6.2009

Ze względu na osłabienie koniunktury w budownictwie deweloperzy kuszą klientów niskimi cenami, bądź miejscem parkingowym dodawanym do każdego z mieszkań. Kupując mieszkanie wraz z takim miejscem natrafić mozna wszakże na problem związany z zastosowaniem właściwej stawki podatku do (...)

Jak przygotować się do przedświątecznych zakupów?

8.4.2009

Tydzień poprzedzający Święta Wielkiej Nocy to nie tylko Wielki Tydzień, ale także okres wzmożonych zakupów przedświątecznych. W tej kwestii nic się nie zmienia i nawet panujący od dłuższego czasu kryzys gospodarczy nie wpływa w większym stopniu na przyzwyczajenia konsumentów. Okres przedświąteczny (...)

Konsekwencje zawarcia umowy sprzedaży - opinia prawna

20.3.2009

Umowa sprzedaży jest umową nazwaną, uregulowaną w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 535 k.c. w umowie tej sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Do elementów istotnych (...)

Jak ma przebiegać elektroniczny obrót \"instrumentami finansowymi\"?

5.3.2009

Oświadczenia woli w związku z dokonywaniem czynności dotyczących obrotu papierami wartościowymi lub innymi instrumentami finansowymi na podstawie ustawy oraz innych czynności wykonywanych w ramach działalności podmiotów nadzorowanych w zakresie regulowanym ustawą, mogą być składane (...)

System „VAT-marża” w komisie i handlu samochodami osobowymi

3.4.2008

Ustawa o VAT przewiduje szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. W artykule omówimy szczególny sposób rozliczania dostawy towarów używanych, zwany w praktyce systemem marży. Zasada opodatkowania marży jest następująca: (...)

Sposoby nabywania nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne

11.1.2008

Częstym zjawiskiem jest, iż grunty przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania publicznego na cele publiczne pozostają własnością osób prywatnych. Nie zawsze jednakże jednostki samorządu terytorialnego posiadają środki na ich wykup. Nierzadkie są też sytuacje, gdy osoby prywatne (...)

Odpowiedzialność sprzedawcy za utracone korzyści - opinia prawna

14.1.2006

Czy sprzedawca jest odpowiedzialny za utratę zysków przez kupującego spowodowaną sprzedażą wadliwego towaru? Czy wymiana towaru na wolny od wad lub zwrot pieniędzy jest wystarczający do spełnienia roszczeń? Jakie są terminy dotyczące składania reklamacji? Co należy uczynić, aby w przyszłości (...)

Wydanie mieszkania przez developera a rękojmia - opinia prawna

4.11.2005

Decyzja o zakupie mieszkania jest jedną z poważniejszych decyzji. Wiąże się z dużym obciążeniem finansowym, a także dopilnowaniem szeregu spraw, zapewniających bezpieczne przeprowadzenie takiej inwestycji. Coraz więcej osób ma świadomość, na co należy zwracać uwagę przy zawieraniu umów (...)

Zakup dla firmy nowego i używanego samochodu w kraju

11.9.2005

Samochód firmowy jest w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem funkcjonowania chyba już niemal każdego przedsiębiorstwa. Zakup samochodu do firmy poprzedza szereg ważnych decyzji. Pierwszym dylematem jest najczęściej wybór między samochodem nowym i używanym. Jeśli firma (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika