Prawo cywilne: Zabezpieczenie wierzytelności - Artykuły (strona: 2)

Na czym polega zabezpieczenie hipoteką kaucyjną?

11.5.2010

Hipoteka kaucyjna jest specjalną odmianą hipoteki w ogóle. Zabezpiecza się nią wierzytelności o nieustalonej wysokości. Hipotekę wtedy ustanawia się do oznaczonej sumy. Wysokość wierzytelności może być nie ustalona, ale sama wierzytelność musi być konkretna, tzn. bądź już istniejąca, (...)

Hipoteka - co zabezpiecza i jak ją ustanowić?

7.5.2009

Wierzyciel może żądać od dłużnika aby ten zaspokoił jego roszczenie. Jednak może się zdarzyć, że dłużnik nie będzie mógł świadczyć (np. będzie niewypłacalny). Hipoteka jest prawem wierzyciela, które gwarantuje mu, że jego roszczenie zostanie zaspokojone. Obciąża ona (...)

Biura informacji gospodarczej - sposób na nierzetelnych kontrahentów

12.7.2007

Jeśli Twój kontrahent okazał się być nierzetelny możesz ustrzec innych na przyszłość - możesz skorzystać z usług biura informacji gospodarczej, zajmującego się udostępnianiem takich właśnie informacji. Udostępnianie informacji gospodarczej polega na przekazywaniu przez przedsiębiorcę (...)

Rejestr zastawów

25.7.2006

Sama umowa zastawnicza nie powoduje jeszcze powstania zastawu rejestrowego. Konieczny do tego jest wpis do rejestru zastawów. Jest to więc wpis konstytutywny, tzn. tworzący prawo. Z wpisem tym ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów wiąże określone skutki prawne. Rejestry (...)

Umowne zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu rejestrowego

19.7.2006

Co do zasady, zaspokojenie z przedmiotu zastawu rejestrowego następuje w drodze sądowego postępowania egzekucyjnego. Strony jednak mogą umówić się odmiennie co do sposobu zaspokojenia. Zastaw rejestrowy jest prawem zabezpieczającym wierzytelność. Strony ustanawiając takie zabezpieczenie (...)

Zastaw rejestrowy na pojeździe mechanicznym - opinia prawna

4.2.2005

Ustanowienie zastawu rejestrowego na pojeździe wiąże się z dokonaniem wpisu w rejestrze zastawów, który wskazuje, że na oznaczonym pojeździe jest ustanowiony zastaw na rzecz oznaczonej osoby, ze wskazaniem kwoty tego zastawu. Rejestr zastawów jest jawny, co oznacza, że każdy może uzyskać (...)

Przedmiot zastawu rejestrowego

9.11.2004

W przeciwieństwie do zwykłego zastawu, uregulowanego w kodeksie cywilnym, zastaw rejestrowy pozwala zastawcy (dłużnikowi) na zatrzymanie zastawionej rzeczy i czerpanie z niej pożytków. Jest to szczególnie istotne w toku działalności gospodarczej, w której zastaw rejestrowy (...)

Przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego

9.11.2004

Zabezpieczenie w postaci zastawu rejestrowego jest konkretnym prawem zastawnika, które może być przedmiotem obrotu. Obrót ten jest jednak ograniczony, gdyż nie jest możliwe przeniesienie prawa zastawu rejestrowego na podmiot, który takiego zabezpieczenia nie może ustanowić. Istnieje możliwość (...)

Zabezpieczenie roszczeń wynikających z zastawu rejestrowego

9.11.2004

Zgodnie z ogólnymi zasadami, wierzyciel może żądać ustanowienia zabezpieczenia dochodzonego przez siebie roszczenia. Podobnie w przypadku zastawu rejestrowego, pomimo zabezpieczenia wierzytelności poprzez ustanowienie zastawu rejestrowego, zastawnik może domagać się ustanowienia dodatkowego (...)

Hipoteczny list zastawny a publiczny list zastawny

9.11.2004

Działalność banków hipotecznych reguluje ustawa z 28 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Banki hipoteczne to instytucje finansowe, zajmujące się udzielaniem kredytów hipotecznych. Udzielają one zainteresowanym podmiotom kredytu zabezpieczonego wpisem hipoteki (...)

Rejestr zabezpieczenia listów zastawnych

9.11.2004

Rejestr zabezpieczenia prowadzony jest przez banki hipoteczne. W rejestrze tym wpisywane są wierzytelności banku hipotecznego, na podstawie których emitowane są listy zastawne. Rejestr dokumentuje więc podstawę emisji listów zastawnych. Jest on jednym z najistotniejszych dokumentów, gdyż emisja (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika