Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 13)

Rozliczanie straty z lat ubiegłych w roku podatkowym

8.2.2017

Strata powstaje w przypadku gdy koszty uzyskania przychodu przewyższają sam przychód. Możliwe jest rozliczenie strat wykazanych w rozliczeniu rocznym pit 2016, jeśli będziemy uzyskiwać dochody z tych samych źródeł w następnych latach.

Jak powstają zobowiązania podatkowe?

13.1.2017

Zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. Zobowiązanie podatkowe powstawać może (...)

Zasady amortyzacji budynków

9.1.2017

Co do zasady zakupu nieruchomości nie można od razu wpisać w koszty uzyskania przychodów. Tego rodzaju koszty rozlicza się poprzez odpisy amortyzacyjne. Na czym polegają zasady amortyzacji budynków? Jakie metody amortyzacji obowiązują? Jaką stawkę przyjąć?

Opodatkowanie działu spadku i zniesienia współwłasności

14.12.2016

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nakłada obowiązek podatkowy na strony czynności cywilnoprawnych, ściśle w tej ustawie określonych. Wśród czynności, których dokonanie stanowi przesłankę powstania obowiązku podatkowego znajdują się między innymi: umowny i sądowy (...)

Kiedy zobowiązania podatkowe ulegają przedawnieniu?

6.12.2016

W odróżnieniu od cywilistycznej instytucji przedawnienia, gdzie upływ terminu przedawnienia zobowiązania wiąże się jedynie z odpowiednim zarzutem, w systemie prawa podatkowego skutkiem przedawnienia jest w ogóle brak możliwości dochodzenia zobowiązania - zobowiązanie wygasa lub (...)

Zmniejszenie udziału w spółce - podatek dochodowy

11.10.2016

Częściowy zwrot wkładu w spółce osobowej neutralny podatkowo W dniu 24 sierpnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok (sygn. akt I SA/Kr 813/16), w którym stwierdził, że częściowy zwrot wkładu wspólnika do spółki osobowej nie (...)

Niezapłacona należność jako koszt uzyskania przychodu

7.6.2016

Zgodnie z art. 16 ust.1  pkt 25 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa CIT) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane (...)

Ryzykowna optymalizacja podatkowa

11.1.2016

Daniny publiczne, stanowiące niezmiennie zmorę obywatela, są przyczyną ciągłej zabawy w kotka i myszkę Fiskusa z przedsiębiorcami, których najchętniej obarcza się nie tylko samymi podatkami, ale także obowiązkami formalnymi związanymi z ich uiszczaniem. Każda akcja musi jednakże (...)

Zakład podatkowy a odpowiednie stosowanie przepisów CFC

9.12.2015

Ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 1478) do polskiego systemu podatkowego zostały wprowadzone przepisy regulujące kwestie opodatkowania (...)

Ulgi podatkowe i zwolnienia

7.4.2015

Z jakich ulg i zwolnień skorzystać można przy składaniu rocznego zeznania podatkowego? Sprawdź, jak odliczyć ulgę rehabilitacyjną oraz kto może w tym roku odliczyć ulgę na internet.

Podatek od reklamy na blogu

25.2.2015

Współpraca z blogerami jest jedną z popularnych form reklamy internetowej. Zwykle jest to współpraca barterowa, bezgotówkowa. Od przychodów z reklamy umieszczonej na blogu odprowadza się podatek. 

Akcyza - podatek akcyzowy 2015

17.2.2015

Akcyza 2015 - ważne zmiany. Sprawdź, jaki towar jest opodatkowany podatkiem akcyzowym i czym jest wiążąca informacja akcyzowa.

Podatek rolny 2015

13.2.2015

Ile wynosi podatek rolny w 2015 roku? Jak się go oblicza? Co jest opodatkowane? Kto jest płatnikiem podatku rolnego? Jaki jest termin uszczenia podatku?

Karta podatkowa 2015

11.2.2015

Jak zmieniają się stawki karty podatkowej i ile wyniosą w 2015 roku? Jak wybrać tą metodę opodatkowania zamiast ogólnych zasad opodatkowania na podstawie skali podatkowej?

Opodatkowanie sprzedaży odziedziczonego majątku

19.1.2015

W polskim systemie podatkowym ukszałtowanym w znacznej części na zachodnio-kontynentalnych wzorcach istnieje kilka prostych zasad, które nie są trudne do przyswojenia dla średnio rozgarniętego podatnika.

Wzrośnie VAT od sprzedaży na Allegro

1.12.2014

Złe wieści dla sprzedających towary drogą wysyłkową płyną z Naczelnego Sądu Administracyjnego. Instytucja uznała, że wysyłka towaru ma wpływ na wartość podatku VAT, a konkretnie, na jego zwiększenie.

Podatek od snu

4.11.2014

Pracodawca, który finansuje swoim pracownikom nocleg, przyczynia się do uzyskania przez nich przychodu. Opłata podatku z tego tytułu leży w tym przypadku po stronie pracownika. To stanowisko organów podatkowych jest sprzeczne z wytycznymi Trybunału Konstytucyjnego.

Nowa ustawa o VAT wciąż sprawia problemy

13.10.2014

Zmiany w ustawie o VAT wciąż przysparzają problemów przedsiębiorcom. Od ich wprowadzenia minęło już sporo czasu, jednak nie wszyscy zainteresowani radzą sobie z ich właściwa interpretacją. Najwięcej problemów jest z ustaleniem właściwego terminu dostawy towaru/usługi.

Nadchodzą zmiany w ordynacji podatkowej

27.8.2014

Opublikowany niedawno projekt Ministerstwa Finansów dotyczący zmian w ordynacji podatkowej budzi zastrzeżenia ekspertów. Chodzi m. in. o tzw. klauzulę obejścia prawa podatkowego, której wprowadzenie może skutkować zbieżnościami w ocenie interpretacji tego prawa.

Kupujesz elektroniczną pamiątkę z wakacji - uważaj, możesz zapłacić VAT

16.7.2014

Z treści ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że zwolniony z podatku jest import towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego przybywającego z terytorium państwa trzeciego na terytorium Polski w przypadku gdy: - ilość i rodzaj tych towarów wskazuje na przywóz o charakterze (...)

Wracasz z podróży? Dowiedz się co możesz wwieźć do Unii Europejskiej

9.7.2014

Okres podróży wakacyjnych to czas kiedy przewożonych jest przez granicę znacznie więcej przedmiotów – nie tylko pamiątek i upominków z podróży ale także towarów nabytych dla samych podróżujących. Przepisy prawne tak unijne jak i wewnętrzne wskazują jednak na pewne ograniczenia (...)

Kto i na jakich zasadach musi płacić podatek rolny?

9.5.2014

Przedmiotem opodatkowania podatkiem rolnym są grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Podmiotami (...)

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania powróci?

20.2.2014

Ministerstwo Finansów już od kilku miesięcy zapowiada wprowadzenie do Ordynacji przepisu z nową klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania. Co taka klauzula może wprowadzić i jakie mogą być tego konsekwencje?

Zwrot wydatków za materiały budowlane - duże zmiany w 2014 roku

15.2.2014

1 stycznia 2014 r. nastąpiła zmiana zasad przyznawania zwrotów za materiały budowlane. Z tym dniem straciła moc ustawa z 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Na dotychczasowych zasadach można będzie domagać się zwrotu części wydatków (...)

Przychody osób prawnych nie podlegające opodatkowaniu

13.2.2014

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera szczegółowy katalog uzyskanych świadczeń (pieniężnych i niepieniężnych), których nie uważa się za przychód. W związku z tym, świadczenia te uzyskane przez podatnika nie będą opodatkowane. Zakres tego wyliczenia (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika