Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 14)

PIT 2013. Kalendarz podatnika. Styczeń.

9.1.2014

Rozliczenia podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych należy składać do dnia 30 kwietnia 2014. Zaznaczyć jednak należy, że już w styczniu upływają ważne z punktu widzenia rozliczeń podatkowych terminy.

Sprzedaż samochodu firmowego

7.1.2014

Ze względu na usunięcie z ustawy o podatku od towarów i usług definicji "towarów używanych" zmieniły się zasady dotyczące opodatkowania podatkiem VAT m.in. przy sprzedaży samochodów osobowych wykorzystywanych na cele działalności gospodarczej.

VAT 2014 r. Towary używane

31.12.2013

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dostawa towarów używanych była zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. (...)

VAT 2014. Nowa podstawa opodatkowania.

31.12.2013

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami ustawy podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem natomiast jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (...)

VAT 2014r. Vat od samochodów z kratką

31.12.2013

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zaczną obowiązywać zawieszone dotychczas przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów oraz paliwa wykorzystywanego do napędu tych samochodów.

PIT 2013. Tak zmieniły się ulgi podatkowe.

30.12.2013

Odliczenie za Internet zostało zlikwidowane, natomiast ulga na wychowanie dziecka została bardzo mocno ograniczona. Przywileje stracili też bogaci rodzice oraz naukowcy i artyści. Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)

PIT 2013. Kalendarz podatnika. Luty.

22.12.2013

Uwaga, jeżeli jesteś płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych spoczywają na Tobie obowiązki związane z wypełnieniem i przesłaniem deklaracji podatkowych. W przedmiotowym artykule wskażemy jakie informacje podatkowe należy przesłać do końca lutego.

PIT 2013. Kalendarz podatnika. Kwiecień.

22.12.2013

Uwaga! 30 kwietnia upływa termin do złożenia rocznych rozliczeń podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. W terminie tym podatnik, w zależności od rodzaju osiągniętego w roku podatkowym dochodu powinien złożyć jedną z następujących deklaracji podatkowych.

VAT 2014 r. Obowiązek podatkowy

19.12.2013

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmieni się moment powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z nowymi zasadami obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

VAT 2014. Nowe terminy wystawiania faktur

19.12.2013

Z dniem 1 stycznia 2014 r. traci moc rozporządzenie z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (...)

Kto może rozliczać się w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

19.10.2013

Nie wszyscy podatnicy mogą korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne precyzyjnie określa podmioty, które mogą korzystać z jednej z form opodatkowania przewidzianych (...)

Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych

14.10.2013

Nie zawsze podatek od czynności cywilnoprawnych musi być uiszczany przez strony czynności. Zwolnienie od podatku należy odróżnić od sytuacji, w której dana czynność lub dany podmiot w ogóle nie podlega obowiązkowi podatkowemu. W przypadku zwolnienia od podatku podmiot, lub (...)

Kto i na jakich zasadach ma płacić podatek leśny?

2.7.2013

Podmiotami obowiązanymi do zapłaty podatku leśnego są właściciel, posiadacz samoistny lub użytkownik wieczysty lasu, a w niektórych przypadkach posiadacz zależny lasu, tj. np. dzierżawca. Podatnicy podatku leśnego, oprócz tego, że muszą płacić podatek, są też obowiązani składać organowi (...)

Stypendium od organizacji pozarządowej a podatek dochodowy

14.6.2013

Organizacje pozarządowe zgodnie ze swoimi celami statutowymi mogą przeznaczać środki finansowe m. in. na wypłatę stypendiów. Fakt ten wiąże się z określonymi konsekwencjami podatkowymi - zarówno dla otrzymującego stypendium, jak i dla wypłacającego.

Przychody i koszty w walutach obcych oraz różnice kursowe

6.6.2013

Niniejszy artykuł ma na celu wskazanie w jaki sposób należy rozliczyć przychody wyrażone w walutach obcych w podatku dochodowym. W artykule wskażemy również jak należy rozliczyć koszty wyrażone w walutach obcych oraz jakie zasady podatkowe dotyczą różnic kursowych.

Metody amortyzacji

7.5.2013

Można wyróżnić dwie podstawowe metody amortyzacji: liniową (od stałej wartości początkowej) oraz degresywną. Został one omówione w niniejszym artykule. Przedstawiono w nim również szczególne przypadki dokonywania odpisów amortyzacyjnych: w razie, gdy prowadzimy (...)

Spóźniłeś się złożeniem deklaracji podatkowej? Co dalej?

2.5.2013

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że podatnicy mają obowiązek składać w urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W niniejszym artykule (...)

Opodatkowanie podatkiem dochodowym wygranych w konkursach

24.4.2013

W praktyce wiele osób ma problem, w jaki sposób opodatkowane są wygrane w konkursach. Co do zasady od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze (...)

Rozporządzenie o kasach rejestrujących – nowe przepisy

29.3.2013

Z dniem 1 kwietnia 2013 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. o kasach rejestrujących, równocześnie z tą datą traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać (...)

Sprzedaż wysyłkowa a podatek VAT

26.3.2013

Sprzedaż wysyłkowa jest na gruncie VAT szczególnym rodzajem dostawy towarów. Wbrew potocznemu znaczeniu, do sprzedaży wysyłkowej w rozumieniu VAT nie dochodzi w każdym wypadku, gdy towar jest wysyłany lub transportowany do nabywcy. Sprzedaż wysyłkowa stanowi tu bowiem szczególnego rodzaju (...)

Kiedy VAT może być kosztem?

19.3.2013

W podatku dochodowym od osób fizycznych wyklucza się zasadniczo uznanie za koszt uzyskania przychodu wydatków poniesionych tytułem zapłaty zobowiąza­nia w podatku od towarów i usług, z tym że w tym przypadku jest kilka wyjątków od tej ogólnej zasady. Zostały (...)

Na czym polega zastaw skarbowy?

14.3.2013

Zastaw skarbowy przysługuje Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania, a także z tytułu zaległości podatkowych, stanowiących ich dochód (...)

Czy wiesz co to są ceny transferowe?

18.2.2013

Pojęcie cen transferowych nie posiada precyzyjnej definicji, nie jest też jednoznaczne. Dla niniejszego opracowania przyjmujemy, iż ceny transferowe są to ceny stosowane w transakcjach między podmiotami powiązanymi, które odbiegają od tych, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty.

Zmiany VAT 2013

4.12.2012

W chwili obecnej trwają prace legislacyjne nad ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Niektóre z proponowanych tam rozwiązań wejdą w życie z dniem 1 stycznia (bądź jak proponuje Senat z dniem 1 kwietnia) 2013 r., dlatego też poniżej pokrótce (...)

Podatek dochodowy od osób fizycznych w 2013 r.

13.11.2012

W dniu 11 listopada 2012 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał uchwaloną przez Sejm w dniu 24 października 2012 r. ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych argumentowane są względami społecznymi (...)

Nadpłata podatku

25.10.2012

Za nadpłatę uważa się kwotę podatku uiszczonego nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Podatek nienależny to taki, który pozbawiony jest podstawy w postaci zobowiązania podatnika do zapłaty podatku i powstanie wówczas, gdy podatnik uiści kwotę podatku mimo, iż (...)

Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane?

24.10.2012

Zwroty osobom fizycznym części wydatków, poniesionych przez nie na zakup materiałów budowlanych w związku z budową lub remontem budynków mieszkalnych czy ich części wraz z infrastrukturą, mają być pokryte z budżetu państwa i wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. W dniu 3 września (...)

Wysokość podatku w formie ryczałtu

17.10.2012

Obecne regulacje prawne przewidują możliwość opodatkowania osiąganych przychodów zryczałtowanym podatkiem. Możliwość ta jednak nie dotyczy wszystkich podatników. Ustawa wprowadza wiele ograniczeń - zarówno podmiotowych jak i przedmiotowych. Opodatkowanie przychodów (...)

Postaraj się o zwrot VAT za materiały budowlane!

17.10.2012

Od 1 maja 2004 r. stawka VAT-u na materiały budowlane została podniesiona z 7 do 22 %. Jednak od początku 2006 r. obowiązuje ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Jest ona podstawą żądania zwrotu części VAT-u (wynikającego (...)

Leasing operacyjny i jego rozliczenie w podatku dochodowym

9.10.2012

W praktyce umowa leasingu operacyjnego cieszy się większą popularnością niż leasing finansowy. Wynika to z dość przejrzystych procedur wzajemnych rozliczeń. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż w leasingu operacyjnym opłaty leasingowe stanowią z jednej strony przychód finansującego, (...)

Opodatkowanie stron umowy leasingu

3.10.2012

Nieniejsza porada przedstawia sposoby ustalania przychodu i podatku w przypadku zawarcia umowy leasingu pomiędzy przedsiębiorcą a firmą leasingową.

Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym

29.8.2012

Umowa leasingu finansowego (kapitałowego), zgodnie z przepisami podatkowymi, powinna łącznie spełniać następujące warunki: umowa leasingu musi zostać zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, musi odpowiadać co najmniej wartości (...)

Czy można odzyskać wpłacony podatek od czynności cywilnoprawnych?

28.8.2012

Zgodnie z art. 3 ust.2 pkt.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC) obowiązek podatkowy, w zakresie omawianego podatku, powstaje z chwilą dokonania czynności prawnej. „Dokonania” nie należy jednak mylić z „wykonaniem” tejże czynności - jak podkreśla (...)

Kto może rozliczać się w formie karty podatkowej?

24.8.2012

Osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą ma do wyboru cztery różne formy opodatkowania: opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie liniowe 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Kiedy można wybrać opodatkowanie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika