Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 16)

Jak złożyć zeznanie podatkowe?

13.4.2012

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin składanie zeznań podatkowych za rok 2011. W związku z tym, warto przyjrzeć się, w jaki sposób należy złożyć to zeznanie, tak, aby zaoszczędzić możliwe duża czasów, a także nerwów i jednocześnie zachować przewidziany w prawie termin.

Korekta zeznania podatkowego

12.4.2012

Podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą co do zasady skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Takie uprawnienia wynika z przepisów Ordynacji podatkowej. Dotyczy (...)

Nieważność czynności prawnych a podatek dochodowy

10.4.2012

Znaczenie oraz zakres zastosowania przepisów prawa podatkowego to kwestie szczególnie ważne dla każdego podatnika działającego w obrocie prawnym na każdej jego płaszczyźnie. Interpretacja przepisów wiąże się bowiem bezpośrednio z wyznaczeniem granic opodatkowania, czyli określeniem co (...)

Zaliczkowy sposób rozliczania podatku u przedsiębiorców

10.4.2012

Podatnicy osiągający przychody z działalności gospodarczej są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki miesięczne na podatek dochodowy. Zasady ustalania tych zaliczek oraz sposób uiszczania ich w ciągu roku podatkowego znajdziesz w niniejszej poradzie.

Rabaty i marże

10.4.2012

W prawie polskim obowiązuje tzw. zasada swobody kontraktowania, która oznacza w szczególności, że strony zawieranej umowy (w tym umowy sprzedaży) mogą swobodnie kształtować postanowienia wiążącego ich zobowiązania umownego. Jednakże jego treść lub cel nie może sprzeciwiać się właściwości (...)

Przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich a VAT

10.4.2012

Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania są opodatkowane 7% stawką (...)

Ogólne zasady postępowania podatkowego

3.4.2012

Chociaż podatnikom czasem może się nie bezpodstawnie wydawać, iż ogólne zasady postępowania podatkowego są jedynie retorycznym ozdobnikiem Ordynacji podatkowej, w istocie stanowią one solidny fundament całego postępowania podatkowego. Są one istotną częścią systemu i normami o szerokim (...)

Kiedy zobowiązania podatkowe się przedawniają?

3.4.2012

Po upływie terminu przedawnienia wierzyciel podatkowy nie może domagać się od dłużnika (podatnika) uregulowania zobowiązania, ponieważ mimo niespełnienia powinności ze strony dłużnika, wskutek upływu terminu, określonego przepisami, nie ma możliwości wyegzekwowania należnego świadczenia. (...)

Kontrola podatkowa dokumentów kontrahenta podatnika

2.4.2012

Zgodnie z art. 274c Ordynacji podatkowej, organ podatkowy, w związku z prowadzonym postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową, może zażądać od kontrahentów podatnika wykonujących działalność gospodarczą przedstawienia dokumentów, w zakresie objętym kontrolą u podatnika, w celu sprawdzenia (...)

Opodatkowanie przychodów osób zagranicznych osiąganych w Polsce

27.3.2012

Podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, od dochodów określonych w przepisach pobierany jest w formie zryczałtowanej, czyli niezależnie od kosztów (...)

Zaświadczenia wydawane przez organy podatkowe

24.3.2012

Zaświadczenie jest aktem urzędowym potwierdzającym określony stan faktyczny lub prawny, wydawanym na żądanie wnioskodawcy. Uprawnionym do wniesienia wniosku teoretycznie jest każdy, kto ma interes prawny w potwierdzeniu faktów lub stanu prawnego, lub gdy przepis prawa wymaga takiego urzędowego (...)

Odliczenie podatku potrąconego przy wypłacie dywidendy

24.3.2012

Nowe zwolnienie polega na tym, że spółka wypłacająca dywidendę nie będzie już potrącać podatku przy wypłacie, jeśli spółka, której dywidenda się należy, spełni określone w przepisach warunki. Nowe zwolnienie ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) (...)

Jak uzyskać \"kredyt podatkowy\"?

24.3.2012

Kredyt podatkowy polega na zwolnieniu z podatku dochodowego w pierwszych latach prowadzenia działalności gospodarczej i spłacie tego podatku ratami w następnych 5 latach. Podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą więc być zwolnieni (...)

Czy, jak i kiedy można skorygować deklarację podatkową?

20.3.2012

W rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej, pod pojęciem deklaracji rozumie się również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci. Zagadnienie prawa do korekty deklaracji (...)

Faktury zaliczkowe i sposób ich rozliczania

19.3.2012

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Otrzymaną zaliczkę należy udokumentować fakturą VAT niezależnie od wysokości (...)

Odliczenie podatku zapłaconego za granicą

19.3.2012

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, jeżeli podatnicy podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a umowa międzynarodowa nie zwalnia tych dochodów (...)

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

19.3.2012

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to dobry sposób rozliczania się z fiskusem m.in. dla osób rozpoczynających działalność, jeżeli spodziewają się, że koszty działalności, które prawo pozwala odliczyć od podatku nie przekroczą 50% przychodu. Poznaj podstawowe (...)

Odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy

6.3.2012

Spadkobiercy, przyjmując spadek, przejmują także podatkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Przy ustalaniu kręgu spadkobierców oraz w ogólnych kwestiach związanych z przyjęciem lub odrzuceniem spadku stosuje się przepisy prawa cywilnego. Natomiast same zasady przejścia praw i obowiązków (...)

Miejsce świadczenia dostawy

5.3.2012

Określenie miejsca świadczenia (dostawy lub usługi) ma fundamentalne znaczenie dla tego w jakim państwie wykonywana przez podatnika czynność będzie opodatkowana. Przykładowo, czynność wykonywana w Niemczech (a więc opodatkowana niemieckim podatkiem VAT) zawsze będzie opodatkowana w tym państwie, (...)

Wznowienie postępowania podatkowego

5.3.2012

Podobnie jak w przypadku stwierdzenia nieważności, wznowienie postępowania jest jedną z nadzwyczajnych procedur, która umożliwia wzruszenie decyzji ostatecznej.

Terminy wystawiania faktur VAT

26.2.2012

Ogólny termin wystawienia faktury jest dość istotny w aspekcie momentu powstania obowiązku podatkowego. Ponieważ obowiązek – w razie wystawienia faktury – powstaje z chwilą jej wystawienia, podatnik ma możliwość przesunięcia momentu powstania obowiązku o cały miesiąc. Termin (...)

Terminy załatwiania spraw w postępowaniu podatkowym

25.2.2012

Zdarza się, że będąc podatnikami nie możemy się doczekać decyzji organu podatkowego w sprawie naszego zobowiązania wobec fiskusa. Warto pamiętać, iż dla zabezpieczenia podatnika przed skutkami przewlekłości postępowania ustawodawca wprowadził maksymalne terminy do załatwienia sprawy przez (...)

Połączenie lub podział spółek a koszty udziałowca

25.2.2012

Zgodnie z ogólną regułą, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób (...)

Jak jest zwracany VAT za materiały budowlane?

25.2.2012

Jeżeli prawidłowość złożonego przez osobę fizyczną wniosku o zwrot VAT nie budzi wątpliwości, to urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty wykazanej we wniosku – w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku – bez wydania decyzji. W przeciwnym zaś wypadku urząd skarbowy wyda jednak (...)

Czy można uniknąć płacenia wysokich podatków?

15.2.2012

\'Ucieczka od podatku\' jest doktrynalnym określeniem na dążenie podatników do zmniejszenia swoich obciążeń podatkowych. Działania podatników w tym zakresie można ująć w czterech formach: oszczędności podatkowej, planowania podatkowego, unikania opodatkowania oraz uchylania (...)

Kto jest \"małym podatnikiem\" VAT?

13.2.2012

Niektórzy podatnicy, po spełnieniu określonych warunków ustawowych, mogą uzyskać status małego podatnika. Status ten uprawnia do skorzystania z preferencyjnych rozwiązań w zakresie rozliczeń w podatku VAT. Mały podatnik może rozliczać podatek VAT na zasadach ogólnych. (...)

Kiedy mały podatnik traci prawo do stosowania metody kasowej?

13.2.2012

Prawo do rezygnacji z metody kasowej należy odróżnić od utraty prawa do stosowania tej metody. Utrata prawo do metody kasowej wiąże się bowiem z utratą statusu małego podatnika i oznacza dla podatnika konieczność stosowania rozliczeń na zasadach ogólnych. Przekroczenie określonych w ustawie (...)

Jak rozliczyć czynności dokonane przed wyborem metody kasowej?

13.2.2012

Wybór metody kasowej wiąże się z odpowiednim rozliczeniem czynności dokonanych w poprzednich okresach. Ustawodawca wprowadził rozwiązania mające uchronić podatnika VAT przed podwójnym opodatkowaniem danej czynności. A mianowicie, w zakresie czynności, w stosunku do których obowiązek podatkowy (...)

Jak zrezygnować z metody kasowej?

13.2.2012

Podatnik wybierając metodę kasową nie musi jej stosować bezterminowo. Może bowiem z niej zrezygnować (choć nie w dowolnym terminie); może się również okazać, iż podatnik utraci prawo do stosowania tej metody. Mały podatnik może zrezygnować z metody kasowej, jednak nie wcześniej jednak (...)

Podróże w kosztach firmy

10.2.2012

W niniejszym artykule przedstawimy sposób ujęcia wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby firmy oraz podróży odbywanych przez właściciela firmy w kosztach przedsiębiorstwa. Jak księgować w koszty wydatki (...)

Co pozostaje po kontroli skarbowej?

7.2.2012

Kontrola skarbowa uregulowana została w ustawie o kontroli skarbowej, a w zakresie tam nieuregulowanym stosuje się doń odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej. Może ona zakończyć się na trzy sposoby i w związku z każdym kontrolowanemu (podatnikowi) przysługują inne uprawnienia do podważenia (...)

Nadużycie prawa w podatku obrotowym

7.2.2012

Nowelizacja Ordynacji podatkowej z dnia 30 czerwca 2005 r. uchyliła art. 24a oraz 24b tejże ustawy, które statuowały instytucję obejścia prawa podatkowego. Polscy podatnicy przyzwyczaili się więc do stanu w którym ich zgodna z prawem działalność zmierzająca do obniżenia obciążania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika