Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 18)

Jak ustalić przychód pracownika ze świadczeń w naturze?

9.11.2011

Ustalenie wysokości przychodu pracownika jest potrzebne dla prawidłowego wyliczenia jego zobowiązania podatkowego. Za przychody ze stosunku pracy uważa się między innymi wartość pieniężną świadczeń w naturze oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. (...)

Z wynajmu billboardu rozlicz się ryczałtem

9.11.2011

Osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku gdy przedmiotem najmu jest tablica reklamowa wraz z miejscem, na którym jest (...)

Jak w podatku dochodowym od osób fizycznych pokrywa się straty?

9.11.2011

Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów osiągniętą ze źródła tych przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. O wysokość takiej straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych (...)

Koszty szkolenia pracowników

9.11.2011

Coraz częściej pracodawcy starają się o podniesienie kwalifikacji swoich podwładnych poprzez finansowanie kształcenia, zwłaszcza w przypadku młodocianego pracownika. W końcu największym aktywem każdego przedsiębiorstwa czy instytucji typu non-profit są ludzie. Warto zatem w nich inwestować (...)

Opodatkowanie służebności przesyłu

8.11.2011

Coraz częściej, bardziej świadomi swoich praw właściciele nieruchomości domagają się ustanowienia służebności przesyłu z tytułu korzystania przez przedsiębiorców ze znajdującej się na ich posesji infrastruktury i co za tym idzie otrzymywania stosownego wynagrodzenia z tego tytułu. (...)

Jakie szczególne dokumenty są uznawane za faktury VAT?

3.11.2011

Przepisy rozporządzenia fakturowego uznają za faktury VAT pewne specyficzne dokumenty. Wszystkie te dokumenty przedstawiamy poniżej. Za faktury VAT uznaje się m.in. rachunki, o których mowa w art. 87-90 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, które są wystawiane przez podatników (...)

Obrót wewnątrzwspólnotowy w VAT - podstawowe pojęcia

3.11.2011

Od 1 maja 2004 r. obrót między Polską a innymi krajami Unii określany jest mianem wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT) bądź wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT). Transakcje eksportowe oraz importowe pozostały natomiast w rozliczeniach z państwami (...)

PIT od działalności gospodarczej, a ryczałt od najmu...

30.10.2011

Co do zasady najem i pozarolnicza działalność gospodarcza to dwa odrębne źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przychody i koszty z najmu rozlicza się odrębnie od przychodów i kosztów z działalności gospodarczej. Wyjątkiem (...)

Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich

26.10.2011

Kierując się ochroną interesu fiskusa, ustawodawca wprowadził w polskim systemie podatkowym wyjątkowo bezwzględną konstrukcję odpowiedzialności podatkowej osób trzecich. Podobnie jak w przypadku odpowiedzialności spadkobierców lub następców prawnych, kwestia odpowiedzialności (...)

Kontrole u przedsiębiorcy

25.10.2011

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, wykonując swoje zadania, w szczególności w zakresie nadzoru i kontroli, organy administracji publicznej mają działać z poszanowaniem uzasadnionych interesów przedsiębiorcy. Zupełną nowością są przepisy określające ogólne reguły (...)

Podatnicy

19.10.2011

Szczególny charakter podatku VAT przejawia się między innymi w tym, iż opodatkowaniu podlegają wskazane przepisami czynności pod warunkiem, że są wykonywane przez podatników. W konsekwencji - z dwojga takich samych czynności wykonywanych przez podatnika i niepodatnika opodatkowaniu (...)

Kontrola podatkowa w przedsiębiorstwie

10.10.2011

System prawa podatkowego, jakkolwiek często nazbyt skomplikowany i postrzegany jako zbyt opresyjny w stosunku do obywatela, jest konieczny w każdym państwie chcącym służyć społeczeństwu, chociażby w najskromniejszym zakresie. I chociaż rozumie to prawie każdy podatnik, za tą świadomością (...)

Jak rozliczyć faktoring?- stan prawny do 31.12.2010

9.10.2011

Faktoring należy do szczególnych form obrotu wierzytelnościami. Tego typu transakcje handlowe wykształciły się w praktyce anglosaskich instytucji finansowych i w rozwiniętej już postaci zostały przeniesione na grunt europejski w latach pięćdziesiątych XX wieku. W polskim systemie prawnym (...)

Jak dokonać korekty podatku naliczonego?

5.10.2011

Ustawa o podatku VAT określa terminy, w których podatnik ma prawo do odliczenia podatku z otrzymanych faktur i innych dokumentów. Jeżeli podatnik nie dokonał odliczenia podatku w określonych w ustawie terminach, może odliczyć podatek przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za (...)

Drobni przedsiębiorcy, a zwolnienie z podatku od towarów i usług

3.10.2011

Rok 2011 przyniósł poważne zmiany w zakresie warunków, jakie musi spełnić przedsiębiorca, aby uzyskać uprawnienie do zwolnienia z podatku VAT. Poprzedni stan prawny został dokładnie omówiony w artykule pt. „Drobni przedsiębiorcy, a VAT” w związku z czym niniejsze opracowanie (...)

Sprzedaż nieruchomości a VAT - stan prawny na 31.12.2010

2.10.2011

Nie zawsze od sprzedaży nieruchomości trzeba płacić VAT. Jeśli już VAT się należy, to co do zasady dostawa obiektów i usług budowlanych, a także dostawa gruntu niezabudowanego, a przeznaczonego pod zabudowę podlega opodatkowaniu według podstawowej 22% stawki tego podatku (art. 41 ust. 1 (...)

Szybka amortyzacja

2.10.2011

Nowelizacja przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w z 5 marca 2009r r. wprowadziła dla przedsiębiorców możliwość dokonania odpisów amortyzacyjnych o wartości nieprzekraczającej 100.000 euro, bez stosowania ograniczenia 3,5 tys. zł wartości początkowej (...)

Dowody w postępowaniu podatkowym

2.10.2011

Jednym z najistotniejszych etapów każdego postępowania jest postępowanie dowodowe. Podatnik może w zasadzie przedstawić jako dowód wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W przypadku jednak nadużycia prawa przez pewne organy przy zbieraniu niektórych (...)

Na czym polega tajemnica zawodowa doradcy podatkowego?

30.9.2011

Z natury zawodu doradcy podatkowego (reprezentującego tzw. „zawód prawniczy”) wynika, że jest on powiernikiem tajemnic klientów, jak adwokaci i radcy prawni. Bez zagwarantowania poufności nie może on zbudować właściwych relacji ze swoim klientem. Doradca podatkowy często ma dostęp (...)

Rozliczanie podatku VAT od usług medialnych

30.9.2011

Wielu podatników nie zdaje sobie sprawy, że ustawodawca wprowadził szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego oraz szczególne momenty określające termin na odliczenie podatku naliczonego. Dotyczą one m.in. tzw. usług medialnych. Polskie przepisy są jednak w tym zakresie sprzeczne z (...)

Zasady odliczania podatku VAT od paliwa

30.9.2011

Rok 2011 przywitał podatnika kolejnymi nowelizacjami z zakresu ustawy podatku od towarów i usług (dalej VAT). Jedną z bardziej istotnych zmian, szczególnie dla kierowców, jest uchylenia art. 83.3-7 oraz 88.1 pkt. 3 ustawy o VAT. Stało się to na mocy ustawy o zmianie ustawy o (...)

Niekorzystna interpretacja podatkowa – jak ją zmienić?

28.9.2011

Nie ma chyba przesady w stwierdzeniu, że system prawa podatkowego jest najbardziej skomplikowanym i najbardziej dynamicznie zmieniającym się obszarem prawa. Charakteryzuje się również tym, że dotyka każdego człowieka niezależnie od jego woli, Chcąc uniknąć kłopotów, podatnik zmuszony jest (...)

Jakie dane zamieszcza się na fakturze VAT?

26.9.2011

Przepisy ustawy o VAT, jak również rozporządzenia fakturowego określają podstawowe dane, jakie powinna zawierać faktura VAT. Ponadto podatnik ma możliwość zamieszczenia na fakturze dodatkowych informacji, o których przepisy nie mówią wprost. Jakie podstawowe dane trzeba podać na fakturze (...)

Jak osoby samotnie wychowujące dzieci mogą rozliczyć się z PIT?

22.9.2011

Jeżeli osoba samotnie wychowująca dzieci spełnia określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych warunki, to może - na swój wniosek - określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów. Taki sposób opodatkowania (...)

Jak rozliczyć ulgę remontową?

21.9.2011

Wprawdzie ulga remontowo-modernizacyjna została wykreślona z ustawy o podatku dochodowym, ale ze względu na to, że ma ona charakter trzyletni, podatnicy mają prawo z niej korzystać i mogą odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont i modernizację do końca roku 2005. Przepis art. 12 uchwalonej (...)

Odliczanie podatku VAT od paliwa i części - stan prawny do 22 sierpnia 2005 r.

19.9.2011

Ostatnie zmiany w ustawie o VAT nie ominęły również kwestii związanych z odliczaniem paliwa do samochodów firmowych. Poniżej omówimy regulacje obowiązujące do 21.08.2005 r. oraz nowe przepisy, które obowiązują od 22.08.2005 r. Nowe zasady odliczania podatku VAT od paliw obowiązują od 22.08.2005 (...)

Na czym polega refakturowanie?

19.9.2011

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji pojęcia refakturowania usług. W praktyce, zgodnie z utrwalonym w doktrynie i orzecznictwie poglądem, polega ono na zafakturowaniu odsprzedaży usługi bez naliczenia marży lub prowizji. Celem tego typu rozliczeń jest przeniesienie (...)

Masz Internet? Sprawdź, czy i ile możesz odliczyć

5.9.2011

Od 1 stycznia 2005 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawiła się nowa ulga. Jeżeli korzystasz z dostępu do Internetu w lokalu (budynku) będącym Twoim miejscem zamieszkania, wtedy wydatki związane z dostępem do tego źródła informacji będziesz mógł odliczyć (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika