Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 20)

Co się dzieje ze starą interpretacją podatkową w razie zmiany przepisów?

21.1.2008

Podatnicy, którzy składali wnioski o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej, bądź dysponujący taką interpretacją mają wątpliwości, co dzieje się z wydaną przez organ podatkowy interpretacją, gdy po jej wydaniu nastąpi zmiana stanu prawnego obejmująca przepisy będące przedmiotem (...)

Kto i kiedy musi montować kasy fiskalne?

17.1.2008

Od 1 kwietnia br. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących. Określa ono zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku (...)

Drobni przedsiębiorcy a VAT - stan prawny na 1 styczeń 2008 r.

16.1.2008

Przepisy regulujące podatek VAT zawiera ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Szczególne uregulowania odnoszą się do drobnych przedsiębiorców. Są oni zwolnieni od podatku, jeżeli wartość sprzedaży towarów lub usług nie przekroczyła u nich określonych wartości. (...)

Ulgi podatkowe 2007 r. - ostatnia chwila, aby skorzystać!

18.12.2007

Z roku na rok zmienia się katalog ulg i odliczeń podatkowych w PIT. Jedne ulgi znikają, a zamiast nich pojawiają się zupełnie inne. Stąd w niniejszym opracowaniu przedstawiamy przeglądowo, z jakich ulg można skorzystać w 2007 roku. Aby rozliczyć ulgi już w zeznaniu za ten rok (składanym (...)

Skorzystaj z e-faktury!

16.11.2007

Możliwość wystawiania e-faktur w obrocie gospodarczym wprowadzono rozporządzeniem w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur. Niewątpliwym jest, że możliwość (...)

Metody szacowania dochodu w transakcjach między podmiotami powiązanymi

9.10.2007

Objęcie dochodów osiąganych przez podmioty powiązane możliwością badania ich „rynkowości” i w konsekwencji szacowania w oparciu o przepisy przewidziane dla oceny warunków transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi daje organom podatkowym szerokie możliwości oceny (...)

Jak zmniejszyć koszty podziału wspólnego majątku - opinia prawna

6.10.2007

Rozwód pociąga za sobą między innymi zniesienie wspólności majątkowej. Majątek będący własnością obojga małżonków zmienia swój charakter. W związku z rozwodem pojawia się pytanie, jak dokonać podziału wspólnego majątku. Jakie są dopuszczalne sposoby przeprowadzenia tego podziału? (...)

Koszty uzyskania przychodu u pracownika

13.8.2007

Podstawą potrącenia kosztów uzyskania przychodu jest dla pracodawcy jako płatnika, wypłata w danym miesiącu wynagrodzenia ze stosunku pracy. Jeżeli pracownik świadczy pracę na rzecz swojej firmy, zgodnie z obowiązującą go umową i otrzymuje z tego tytułu pensję, to należą mu się (...)

Na co należy zwrócić uwagę po otrzymaniu decyzji podatkowej?

8.8.2007

Postępowanie podatkowe kończy się zazwyczaj wydaniem decyzji podatkowej, określającej lub ustalającej prawa i obowiązki podatnika. Często jednak pisma, jakie przesyła nam np. urząd skarbowy, nie spełniają podstawowych wymogów formalnych przewidzianych dla decyzji. Na fakt ten podatnik czasem (...)

Jaki kurs walut przyjąć przy różnicach kursowych?

8.8.2007

Otrzymane przychody i poniesione koszty w walutach obcych przelicza się w zasadzie na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu i dnia poniesienia kosztu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Różnice kursowe występują natomiast wówczas, gdy wartość danej (...)

Jak i kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową?

30.7.2007

Nowa ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. Wprowadziła ona inne zasady opłacania opłaty skarbowej w stosunku do przepisów poprzednio obowiązujących. Nowe przepisy wyeliminowały możliwość uiszczania opłaty skarbowej znaczkami (...)

Jak ubiegać się o wydanie interpretacji podatkowej?

12.7.2007

Od 1 lipca 2007 r. nastąpiły znaczące zmiany w wydawaniu interpretacji przepisów podatkowych. We wniosku o wydanie interpretacji podatkowej podatnik musi wyczerpująco przedstawić stan faktyczny, który zaistniał lub też przedstawić zdarzenie, które dopiero zaistnieje oraz – tak jak do (...)

Interpretacje przepisów prawa podatkowego

11.7.2007

Z dniem 1 lipca 2007 roku weszły w życie przepisy ustawy Ordynacji podatkowej regulujące sposób wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego. Celem tych zmian jest centralizacja wydawania interpretacji oraz możliwość zapytania fiskusa o wykładnię podatkową dopiero planowanych (...)

Jakie zmiany w podatkach od nowego roku?

3.6.2007

W przeciwieństwie do lat poprzednich, 1 stycznia 2005 r. nie przyniesie wielu zmian. Tym niemniej warto się dowiedzieć co nas czeka w 2005 r., zwłaszcza, że większość wprowadzanych zmian jest korzystna dla podatników. Najważniejszą z nowości jest bez wątpienia zmiana formuły udzielanych (...)

Ile zwrotu VAT za materiały budowlane można uzyskać?

27.5.2007

Zwrot VAT jest limitowany. Wysokość przysługującego zwrotu oraz wysokość przysługującego limitu, w okresie obowiązywania ustawy, uzależniona jest m.in. od tego czy inwestycja, w związku z którą poniesiono wydatki na zakup materiałów budowlanych wymagała pozwolenia na budowę (...)

Ulga odsetkowa do końca 2027 r. dla tych, którzy się \"załapali\"

25.5.2007

Od 1.01.2007 r. nie obowiązuje już ulga odsetkowa, która pozwalała na odliczenie od dochodu odsetek zapłaconych od kredytów mieszkaniowych. Z ulgi będą mogli jednak skorzystać podatnicy, którym udało się zaciągnąć kredyt w banku w latach 2002-2006 r. Z ulgi odsetkowej (...)

Samozatrudnienie i działalność gospodarcza

25.5.2007

Sprawa tzw. „samozatrudnienia” zawsze budziła wiele kontrowersji, a dyskusja nad tą kwestią rozgorzała ponownie po zmianach, jakie zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym z dniem 1.01.2007 r. Od tej daty za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, (...)

Samochód osobowy i ciężarowy w podatku dochodowym

21.5.2007

Od 1 stycznia 2007 r. obowiązuje nowa definicja samochodu osobowego, która powoduje, że mniejsza niż dotychczas liczba samochodów jest uważana za samochody ciężarowe dla celów podatku dochodowego. Jest to oczywiście zmiana niekorzystna dla podatników, gdyż posiadanie (...)

Moment uzyskania przychodu z działalności gospodarczej

21.5.2007

W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych w 2007 r. moment powstania przychodu został określony nieco inaczej (art. 12 ust. 3a-3e ustawy o CIT) niż dotychczas. Ogólna zasada w przypadku osób prawnych nie uległa jednak większym modyfikacjom. Za datę powstania przychodu (...)

Koszty uzyskania przychodu oraz ich rozliczanie w czasie

21.5.2007

Nowelizacja ustaw podatkowych zmieniła ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów (...)

Odliczenia związane z nabyciem samochodów

16.5.2007

Na gruncie poprzedniej ustawy VAT prawo do odliczenia podatku przysługiwało tylko podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, których dopuszczalna ładowność wynosiła co najmniej 500 kg. Dodatkowym warunkiem było posiadanie przez ten samochód homologacji producenta lub importera dla (...)

Faktura korygująca, nota korygująca, duplikat faktury kiedy wystawiać?

23.4.2007

Faktury korygujące (zwane powszechnie „korektami”) oraz noty korygujące wystawiane są w sytuacjach, które wymagają poprawy zapisów dokonanych fakturami VAT. Rodzaj „korekty” będzie decydował o konieczności wystawienia korekty przez sprzedawcę albo notę korygującą (...)

Faktury VAT wystawiane przez nabywcę - nowy sposób dokumentacji

11.4.2007

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy o VAT, podatnicy uzyskali możliwość przerzucenia obowiązku wystawiania faktur VAT na nabywcę. Jest to czasem wygodny sposób spełnienia obowiązków związanych z dokumentacją VAT, jednak może okazać się niebezpieczny. Wymaga on więc dużego zaufania (...)

Faktury dla specyficznych kontrahentów

11.4.2007

Faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mogą nie zawierać numeru NIP nabywcy. Poza tym podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego (czyli nabywca) wystawia w dwóch (...)

Jak wystawia się faktury dokumentujące obrót wewnątrzwspólnotowy?

11.4.2007

Faktury unijne, wystawiane przez kontrahentów zagranicznych z tytułu dostawy towaru do Polski, stanowią dla podatnika VAT dokumentację wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. Częstym błędem popełnianym przez podatników jest dokonywanie księgowania na podstawie tak otrzymanej faktury. Faktura (...)

Jakie faktury wystawiają mali podatnicy VAT?

11.4.2007

Podatnik, który posiada status małego podatnika, może rozliczać się metodą kasową, albo też dokonywać rozliczeń kwartalnych bez stosowania tej metody. Oczywiście mały podatnik może również rozliczać się miesięcznie. W przypadku nabycia towarów i usług udokumentowanych fakturą "FAKTURA (...)

Kto może wystawiać faktury VAT, faktury elektroniczne, a kto rachunki?

11.4.2007

Zgodnie z ogólną zasadą, podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. (...)

Ewidencje na potrzeby podatku VAT

19.3.2007

Przepisy nie określają żadnego wzoru ewidencji podatkowej dla celów VAT. Niemniej jednak wszyscy podatnicy (z wyjątkiem niektórych podatników zwolnionych czy wykonujących czynności zwolnione od podatku) są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90 ustawy (dotyczy (...)

Zapłata podatku VAT - teraz i według projektowanej nowelizacji

19.3.2007

W zasadzie podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, a podatnicy rozliczający się kwartalnie - w terminie do (...)

Deklaracje VAT i informacje podsumowujące

18.3.2007

Składanie deklaracji podatkowych jest podstawowym obowiązkiem każdego podatnika. Przepisy o podatku VAT wyróżniają kilka rodzajów deklaracji dla celów rozliczenia tego podatku. Co istotne, obecnie należy również składać deklaracje „zerowe”. Będzie tak jednak tylko w tych przypadkach, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika