Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 22)

Podatek należny u podatnika stosującego kwartalne rozliczenie

5.6.2006

Dla małego podatnika, który rozlicza się za okresy kwartalne bez stosowania metody kasowej nie ma żadnych szczególnych regulacji odnoszących się do momentu powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten w szczególności nie jest uzależniony od zapłaty dokonanej przez kontrahenta (...)

Zalety i wady wyboru metody kasowej

5.6.2006

Metoda kasowa ma w praktyce tylu zwolenników, ilu przeciwników. Do jej głównych zalet można zaliczyć dość znaczne odroczenie podatku do zapłaty poprzez szczególne określenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Wybór metody kasowej oznacza również mniej deklaracji składanych w trakcie (...)

Faktury VAT wystawiane przez podatnika stosującego metodę kasową

5.6.2006

Małego podatnika, który stosuje metodę kasową obowiązują wszystkie ogólne zasady odnoszące się do wystawiania faktur VAT. Jeśli jest on zarejestrowany jako "podatnik VAT czynny', jest zatem zobowiązany wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności: dokonanie sprzedaży, datę dokonania (...)

Jak rozliczyć VAT po rezygnacji z metody kasowej lub utracie do niej prawa?

5.6.2006

Rezygnacja z metody kasowej oraz utrata do niej prawa oznacza pewne komplikacje w zakresie rozliczania podatku. Rezygnacja z metody kasowej oraz utrata do niej prawa oznacza pewne komplikacje w zakresie rozliczania podatku. Podatnik, mimo zakończenia stosowania metody kasowej, podatek naliczony w odniesieniu (...)

Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji

14.5.2006

W niniejszym artykule omówiony został sposób odliczania podatku VAT, jaki obowiązywał od wejścia Polski do Unii Europejskiej do czasu ostatniej, niedawnej nowelizacji ustawy o VAT. Przedstawone zostały również niektóre nowe zasady, obowiązujące od 22.08.2005 r. Dowiedz (...)

Opodatkowanie usług naukowo-badawczych VAT-em

28.4.2006

W niedawnym piśmie Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii opodatkowania usług naukowo-badawczych podatkiem od towarów i usług podatkiem od towarów i usług. W niniejszym opracowaniu przedstawiono tezy tego pisma. Według niego, gdy usługa naukowo-badawcza jest realizowana na zlecenie (...)

Podstawowe prawa i obowiązki osób względem prawa celnego

29.3.2006

Po akcesji Polski do Unii Europejskiej system prawa celnego w naszym kraju składa się będzie z bezpośrednio stosowanych przepisów prawa wspólnotowego oraz przepisów krajowych, tj. ustawy - Prawo celne, aktów wykonawczych do tej ustawy. Prawa i obowiązki osób względem prawa celnego obowiązują (...)

Kiedy występuje import usług?

7.3.2006

Aby stwierdzić, że mamy do czynienia z importem usług dla celów VAT, podatnik musi za każdym razem dokonać 4 kroków weryfikacyjnych. Abyśmy mieli do czynienia z importem usług, miejsce świadczenia musi przypadać w Polsce. Miejsce świadczenia sprawdzamy na podstawie art. 27 i 28 ustawy o VAT (...)

Jak ustalić wartość celną?

3.3.2006

Polski Kodeks celny obowiązywał do momentu akcesji Polski do Unii Europejskiej. Zastępujące go przepisy UE dotyczące m.in. wartości celnej są o wiele bardziej rozbudowane niż dawne polskie, co ułatwia ich stosowanie. Według przepisów unijnych wartością celną przywożonych towarów jest (...)

Jak podróżny dokonuje zgłoszenia celnego?

31.1.2006

Polska przystępując do Unii Europejskiej została objęta unią celną. W przypadku towarów wywożonych lub przywożonych do naszego kraju przez podróżnego oznacza to, że odprawie celnej będą podlegały tylko towary, które zostały sprowadzone spoza Unii Europejskiej lub są (...)

Zaliczki na podatek pracowników oddelegowanych do pracy we Francji

29.1.2006

Zgodnie z obowiązującą polsko-francuską umową w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, generalnie pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w Polsce otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu (...)

Jak skorzystać z nowej ulgi sportowej?

24.1.2006

od 1 stycznia 2006 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych została wprowadzona nowa ulga: osoby fizyczne i osoby prawne mogą odliczyć od dochodu wydatki poniesione na kluby sportowe - jednak nie więcej niż 10 % dochodu. (...)

Przekształcenie podmiotu gospodarczego – skutki prawno-podatkowe

5.1.2006

Ustanie bytu podmiotów prawnych może pociągnąć za sobą przejście praw i obowiązków podatkowych na następców prawnych. Sukcesja prawna na gruncie prawa podatkowego dotyczy głównie łączenia, przejęcia, przekształcenia i podziału osób prawnych i spółek osobowych. Warto podkreślić, (...)

Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych przez organy podatkowe

5.1.2006

Jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że podatnik nie wykona zobowiązania podatkowego, może być ono zabezpieczone przed terminem płatności podatku. Organ może nawet doprowadzić do zabezpieczenia zobowiązania podatkowego jeszcze zanim ono w ogóle powstanie, musi jednak wówczas (...)

Zawieszenie postępowania podatkowego

5.1.2006

Zawieszenie postępowania sprowadza się do zawieszenia biegu terminów określonych w dziale IV ordynacji podatkowej (związanych z postępowaniem podatkowym) przy jednoczesnym przerwaniu czynności związanych ze sprawą. Instytucja ta stosowana jest w ściśle określonych przypadkach, w sytuacji (...)

Transakcje wewnątrzwspólnotowe w VAT

4.1.2006

Transakcje wewnątrzwspólnotowe są na gruncie podatku VAT dostawami towarów, w których stronami są podatnicy VAT z dwóch państw członkowskich Unii Europejskiej. Transakcje te można porównać do eksportu i importu towarów pomiędzy podmiotami z różnych państw członkowskich UE. Warto przy (...)

Co się dzieje, gdy podatnik nie zapłaci podatku?

29.12.2005

Jeśli podatnik nie zapłaci należnego fiskusowi podatku, to może się spotkać z pewnymi - określonymi szczegółowo w przepisach prawa - reakcjami ze strony organów państwowych. Co może spotkać podatnika, jeżeli nie zapłacił podatku? Kiedy organ egzekucyjny dokona zabezpieczenia (...)

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania spadku - opinia prawna

22.12.2005

Jak kształtują się obowiązki podatkowe w przypadku dziedziczenia majątku po osobie, która jest obywatelem Polski oraz obywatelem innego kraju? Czy po zapłaceniu podatku w innym kraju trzeba zapłacić także podatek spadkowy w Polsce? Na podstawie jakich konkretnie przepisów jest on wymierzany? (...)

Świadczenie niektórych usług w Niemczech w ramach delegowania pracowników

19.12.2005

Coraz większa liczba polskich pracowników jest oddelegowywana do pracy w Niemczech. Republika Federalna Niemiec wprowadziła jednak ograniczenia dla polskich przedsiębiorstw świadczących usługi w tym kraju. Konieczność uzyskania pozwoleń na pracę dotyczy usług wymienionych w Załączniku (...)

Jak podatkiem dochodowym od osób prawnych opodatkowane są odsetki?

22.11.2005

W przypadku wypłaty odsetek zastosowanie znajduje ryczałtowa stawka opodatkowania przychodu – 20%. Jest to tzw. podatek źródłowy. Stawkę tę stosuje się z uwzględnieniem umów o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu. W zawartych przez Polskę umowach o unikaniu podwójnego (...)

Jak zdobyć zawód doradcy podatkowego?

15.11.2005

Każdy, kto nie znajduje pracy w swojej profesji albo planujący zawodową przyszłość swojego dziecka powinien rozważyć ewentualność podjęcia się pracy w jednym z najmłodszych wolnych zawodów, a mianowicie w zawodzie doradcy podatkowego. Zajmuje się on między innymi wypełnianiem deklaracji (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika