Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 23)

Podatek VAT i podatek dochodowy a usługi edukacyjne - opinia prawna

11.11.2005

Umowy zawierane między firmami mającymi siedzibę w różnych państwach UE nie są żadną rzadkością. Jakie konsekwencje podatkowe wywołuje zawarcie umowy o świadczenie usług przez takie podmioty? Czy i kto jest zobowiązany do odprowadzenia podatku od towarów i usług? Co z podatkiem dochodowym? (...)

Na czym polega zawód doradcy podatkowego?

9.11.2005

Podstawy funkcjonowania zawodu doradcy podatkowego, warunki wykonywania tego zawodu oraz organizacja i zasady działania samorządu doradców podatkowych zostały określone w ustawie z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Zawód doradcy podatkowego stał się tym samym zawodem regulowanym, (...)

Przychody pracownika z tytułu podróży służbowych i jazd lokalnych

2.10.2005

W niniejszym artykule omówimy konsekwencje podatkowe używania przez pracownika samochodu (w tym również niebędącego własnością pracodawcy) w celu odbycia podróży służbowej. Chodzi tu o przypadki używania prywatnych samochodów pracowników w celach służbowych – chociaż nie są (...)

Przedawnienie zobowiązania podatkowego - opinia prawna

27.9.2005

Przedawnienie zobowiązania podatkowego polega na tym, że ze względu na upływ określonego czasu od momentu powstania zobowiązania podatkowego, w którym organy podatkowe nie podjęły czynności w celu jego wyegzekwowania lub czynności te okazały się nieskuteczne, zobowiązanie to wygasa. Na (...)

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

18.9.2005

Dokonując zakupu samochodu do firmy, zwykle zakładamy, że będzie on używany w dłuższym okresie. Aby poprawnie rozliczyć wydatek na nabycie samochodu w kosztach uzyskania przychodów, niezbędne jest więc określenie czasu, przez jaki samochód ten będzie używany. Kiedy samochód (...)

Potwierdzenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów a VAT

5.9.2005

1 czerwca weszła w życie większa część obszernej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. W zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nowe przepisy zmieniają listę dowodów dokumentacyjnych, niezbędnych dla stosowania zerowej stawki VAT. Ustawodawca zrezygnował bowiem z wymogu (...)

Powtórna kontrola celna u podatnika

2.9.2005

Powtórna kontrola celna nie ogranicza się do podatników - podlega jej każda osoba bezpośrednio lub pośrednio uczestnicząca w czynnościach związanych z wymianą towarową z krajami spoza Wspólnoty Europejskiej. Jest ona przeprowadzana przez organy celne. Może być przeprowadzona w każdym czasie. (...)

Opodatkowanie dochodów z pracy osiąganych za granicą - opinia prawna

6.7.2005

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródła tych dochodów. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy powiązany bezwzględnie z miejscem (...)

Znalezione nie kradzione, ale czy opodatkowane?

21.6.2005

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej pdof) dochodem ze źródła przychodów, co do zasady jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają (...)

Nowelizacja VAT- pozostałe zmiany

31.5.2005

Nowela kwietniowa ustawy VAT niesie szereg innych szczegółowych zmian, mających duże znaczenie w indywidualnych przypadkach. Wiele z nich poprawia i precyzuje dotychczasowe przepisy. Do ważniejszych zmian należy: ulepszenie przepisów dotyczących nieodpłatnego przekazania towarów (...)

Nowe zasady odliczania podatku VAT przy zakupie samochodu osobowego

31.5.2005

Nowelizacja ustawy od podatku towarów i usług zmienia definicję samochodu osobowego, od zakupu którego możliwe jest pełne odliczenie naliczonego podatku. Zmiany \"samochodowe\" wchodzą w życie z upływem 90 dni od dnia ogłoszenia ustawy - 22.08.2005 r. czyli później niż (...)

Zwrot podatku VAT na granicy - stan prawny do 30 kwietnia 2004 r.

20.5.2005

Z tej porady uzyskasz informacje o tym kiedy możesz uzyskać zwrot podatku VAT, który zapłaciłeś kupując polskie towary i co zrobić, żeby te pieniądze odzyskać. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać podatek zapłacony przy nabyciu towarów?

Jak udokumentować wyższe koszty uzyskania przychodu? - opinia prawna

9.5.2005

Z treści tego przepisu i opisanego stanu faktycznego wynika, iż w Pana przypadku właśnie taka sytuacja ma miejsce, tzn. Pana koszty uzyskania przychodów przez Pana są dużo wyższe od tych przyjętych przez ustawodawcę. Ustawodawca wprost wskazał, iż tylko bilety imienne mogą być dowodem ponoszenia (...)

Opodatkowanie praw autorskich - opinia prawna

5.5.2005

Z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników przychodów – między innymi – z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, itp. - ustala się w wysokości 10% tych przychodów. (...)

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania? - opinia prawna

5.5.2005

Podwójnemu opodatkowaniu zapobiega się poprzez umowy międzynarodowe (przeważnie bilateralne) o unikaniu podwójnego opodatkowania. W razie braku takiej umowy z którymś z państw podwójne opodatkowanie regulują odpowiednie unormowania prawa wewnętrznego. Tak jest w przypadku artykułu art. 21 (...)

Obowiązek podatkowy po dziale spadku - opinia prawna

25.4.2005

Obowiązek podatkowy ciąży na spadkobiercy lub spadkobiercach. Moment, w którym powstaje obowiązek podatkowy jest różny w zależności od tego, z jakim tytułem mamy do czynienia. Przy nabyciu w drodze dziedziczenia obowiązek powstaje z chwilą przyjęcia spadku (zatem wspomniane osoby (...)

Stawki Vat na roboty i materiały budowlane - opinia prawna

4.4.2005

Opcja, którazakłada rozbicie na fakturze, sprzedaży materiałów wg 22% i wykonanych czynności wg 7%, jest prawidłowe. Rzeczywiście problemem mogą być umowy i zamówienia przygotowane pod rządami „starej” ustawy, gdzie takie rozbicie nie było konieczne. Niestety, jedyne co Państwo (...)

Co się bardziej opłaca darowizna czy pożyczka? - opinia prawna

22.3.2005

Na początku konieczne jest ustalenie tytułu prawnego przekazania na Pani rzecz określonej kwoty przez rodziców (darowizna, pożyczka). Nie jest bowiem możliwe „uznanie” darowizny za pożyczkę, jeśli ustalenia między Panią, a rodzicami nie przewidują obowiązku zwrotu tych pieniędzy (...)

Składki na ZUS a podatki

8.3.2005

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, mają znaczny wpływ na zobowiązania podatkowe. Zarówno osoby fizyczne, opłacające samodzielnie składki zusowskie, a są to przede wszystkim przedsiębiorcy, jak i płatnicy czyli pracodawcy, zleceniodawcy, spółdzielnie, organy zatrudnienia, (...)

Opodatkowanie darowizny przeznaczonej na cele mieszkaniowe - opinia prawna

7.3.2005

Deklaracja w sprawie podatku od spadków i darowizn powinna zostać złożona przez podatnika w terminie 1 miesiąca od powstania obowiązku podatkowego, czyli w praktyce od spełnienia świadczenia, jako że w przypadku umowy darowizny środków pieniężnych najczęściej nie sporządza się aktu notarialnego. (...)

Zasady rozliczania się wspólnie z małżonkiem - opinia prawna

22.2.2005

Wspólne opodatkowanie małżonków jest wyjątkiem od zasady, zgodnie z którą każdy podatnik sam dokonuje rozliczenia podatkowego. Dlatego też jako wyjątek, wspólne opodatkowanie małżonków może mieć miejsce tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie przesłanki określone w ustawie podatkowej. (...)

Czy dzierżawca płaci podatek od nieruchomości? - opinia prawna

4.2.2005

Pojęcie posiadacza należy rozumieć tak samo, jak czyni to kodeks cywilny. Posiadaczem jest więc osoba, która faktycznie włada rzeczą jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto faktycznie włada rzeczą jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym (...)

Jaki Vat od działalności edukacyjnej – opinia prawna

29.11.2004

Od 1 maja 2004 r. weszła w życie większość przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej ustawy podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie (...)

Rencista płatnikiem VAT – opinia prawna

23.11.2004

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS prawo do renty może ulec zawieszeniu lub ulega zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika