Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 21)

Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym

10.3.2007

Podatnicy muszą również dokonać czynności rejestracyjnych dla określonych transakcji w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej. W wyniku rejestracji podatnicy ci otrzymują numer, pod którym są zidentyfikowani dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Potocznie numer ten określa się mianem "numeru (...)

Rejestracja VAT dla transakcji krajowych

10.3.2007

Rejestracja dla potrzeb podatku VAT ma podstawowe znaczenie dla każdego podatnika. Wykonanie obowiązku rejestracyjnego uprawnia m.in. do wystawiania faktur VAT oraz do odliczania podatku. Między podatnikami a organami podatkowymi najwięcej sporów odnośnie rejestracji toczy się właśnie o prawo (...)

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży

21.2.2007

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nakłada obowiązek podatkowy na podatników w przypadku dokonania czynności cywilnoprawnych ściśle w tej ustawie określonych. Wśród czynności, których dokonanie stanowi przesłankę powstania obowiązku podatkowego, znajduje się (...)

Zaliczki w WDT a stawka 0% oraz odliczenie podatku VAT

5.2.2007

Aktualnie, jeżeli przed dokonaniem WDT otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. W aktualnym stanie prawnym zasada jest więc następująca: podatnik może opodatkować każdą zaliczkę (...)

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

1.2.2007

Wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów ma miejsce, gdy następuje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy określają jednak szereg warunków, których spełnienie spowoduje dopiero, iż będziemy (...)

Zmiany w PIT na 2007 rok

9.1.2007

Ustawa z dnia 27 października 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wchodzi w życie w zasadzie 1 stycznia 2007 roku. Wprowadzona zostanie np. nowa ulga podatkowa dla osób wychowujących dziecko własne lub przysposobione (...)

Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych na 2007 rok

2.1.2007

Wchodząca w życie w zasadzie 1 stycznia 2007 roku ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wprowadza istotne zmiany w zakresie przedmiotu opodatkowania, zwolnień oraz podmiotów zobowiązanych (...)

Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych na 2007 rok

31.12.2006

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT) wejdzie w życie 1 stycznia 2007 r. i ma zastosowanie do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od tego dnia, z wyjątkiem art. 1 pkt 18 lit. a tiret trzecie, w części dotyczącej dochodów Banku Gospodarstwa (...)

Podatek przy sprzedaży mieszkania kupowanego częściami - opinia prawna

13.12.2006

Pani X 6 lat temu kupiła mieszkanie na współwłasność w udziale 50%. W tym roku odkupiła brakujące jej 50% udziałów i w chwili obecnej jest jedynym właścicielem mieszkania. Chciałaby je sprzedać, a środki przeznaczyć na własne potrzeby mieszkaniowe, jednak nowe mieszkanie będzie tańsze (...)

Zmiany w Ordynacji podatkowej na 2007 rok

13.12.2006

Duża nowelizacja Ordynacji podatkowej wejdzie w życie 1 stycznia 2007 r., oprócz zmian zasad wydawania wiążących interpretacji prawa podatkowego - które zaczną obowiązywać z dniem 1 lipca 2007 roku. Poniżej wskażemy ważniejsze z wprowadzanych zmian. Jakie będą nowe zasady wydawania pisemnych (...)

\"Towary używane\" zwolnione z VAT

27.11.2006

Artykuł 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) zwalnia od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem jednak, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało podatnikowi dokonującemu tej dostawy prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zwolnieniu podlega (...)

Likwidacja działalności gospodarczej i ryzyko podwójnego opodatkowania VAT

12.11.2006

Przepisy Unii Europejskiej ustanawiają jako jedną z naczelnych zasad podatku VAT, zasadę neutralności oraz zakaz podwójnego opodatkowania. Niestety przepisy polskiej ustawy w wielu miejscach zasadę tę naruszają. Jako jeden z przykładów sytuacji, które mogą stać się sporą pułapką dla (...)

Rozliczanie obrotu wewnątrzwspólnotowego w VAT

12.11.2006

1 maja 2004 r. zniesiono granice celne między Polską a pozostałymi krajami Unii Europejskiej. Od tej daty wymiana towarowa między naszym krajem a innymi państwami członkowskimi nie odbywa się na zasadzie eksportu i importu, ale jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT) oraz wewnątrzwspólnotowym (...)

Korekta podatku naliczonego przy odliczaniu VAT na podstawie proporcji

12.11.2006

Proporcję do częściowego odliczenia podatku VAT ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje (...)

Kto jest podatnikiem VAT - wątpliwości dotyczące umów cywilnoprawnych

12.11.2006

Samodzielne wykonywanie działalności dla potrzeb VAT to nie tylko prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnikami podatku VAT mogą być również ci podatnicy, którzy tej działalności nie prowadzą. W praktyce wiele wątpliwości budzi opodatkowanie osób wykonujących (...)

Podatek tonażowy już w 2007 roku

14.10.2006

1 stycznia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. Ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem tonażowym niektórych dochodów (przychodów) osiąganych przez armatorów eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej. (...)

Czy będzie zwrot akcyzy od sprowadzanych samochodów?

28.9.2006

9 sierpnia 2005 do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich wpłynął wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie z zapytaniem, czy jest zgodne z prawem wspólnotowym, by państwo członkowskie nakładało na samochody osobowe (...)

Leasing w podatku VAT

16.9.2006

W niektórych przypadkach umowy leasingu podatnik ma prawo do częściowego odliczenia podatku VAT. Od 21 sierpnia 2005 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie ograniczenia w odliczeniu podatku VAT od rat leasingowych. Jednak przepisy pozwalają niektórym podatnikom na kontynuację odliczeń. (...)

Leasing podatkowy

15.9.2006

Zgodnie z przepisami podatkowymi, do opodatkowania stron umowy zawartej na czas nieoznaczony lub na czas oznaczony, lecz niespełniającej warunków, określonych w przepisach, stosuje się przepisy dla umów najmu i dzierżawy. Umowa leasingu musi być zawarta na czas oznaczony. Jeśli więc (...)

Kontrahenci małego podatnika

23.6.2006

Wybór przewidzianego przez ustawę sposobu rozliczeń z podatku VAT przez małego podatnika wywołuje określone skutki również w zakresie obowiązków podatkowych u jego kontrahentów. Dotyczy to jednak tylko kontrahentów, którzy sami nie są małymi podatnikami albo są tymi podatnikami, ale nie (...)

Czy opłaca się wybór metody kwartalnego rozliczenia VAT?

23.6.2006

W praktyce metoda kwartalnego systemu rozliczeń bez stosowania metody kasowej ma znacznie więcej zwolenników niż metoda kasowa. Co prawda obowiązek podatkowy nie powstaje w tej metodzie na szczególnych zasadach, ale termin zapłaty podatku można \"przesunąć\" poprzez rzadsze rozliczanie się (...)

Sprzedaż lokalu a obowiązek odprowadzenia podatku VAT - opinia prawna

14.6.2006

Małżonkowie, jako wspólnicy spółki jawnej, nabyli lokal od spółdzielni w celach związanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Lokal był z zerową stawką VAT, został potraktowany jako środek trwały, a obecnie lokal ma zostać sprzedany. Czy sprzedawca powinien naliczyć (...)

Podatek należny u podatnika stosującego kwartalne rozliczenie

5.6.2006

Dla małego podatnika, który rozlicza się za okresy kwartalne bez stosowania metody kasowej nie ma żadnych szczególnych regulacji odnoszących się do momentu powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten w szczególności nie jest uzależniony od zapłaty dokonanej przez kontrahenta (...)

Zalety i wady wyboru metody kasowej

5.6.2006

Metoda kasowa ma w praktyce tylu zwolenników, ilu przeciwników. Do jej głównych zalet można zaliczyć dość znaczne odroczenie podatku do zapłaty poprzez szczególne określenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Wybór metody kasowej oznacza również mniej deklaracji składanych w trakcie (...)

Faktury VAT wystawiane przez podatnika stosującego metodę kasową

5.6.2006

Małego podatnika, który stosuje metodę kasową obowiązują wszystkie ogólne zasady odnoszące się do wystawiania faktur VAT. Jeśli jest on zarejestrowany jako "podatnik VAT czynny', jest zatem zobowiązany wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności: dokonanie sprzedaży, datę dokonania (...)

Jak rozliczyć VAT po rezygnacji z metody kasowej lub utracie do niej prawa?

5.6.2006

Rezygnacja z metody kasowej oraz utrata do niej prawa oznacza pewne komplikacje w zakresie rozliczania podatku. Rezygnacja z metody kasowej oraz utrata do niej prawa oznacza pewne komplikacje w zakresie rozliczania podatku. Podatnik, mimo zakończenia stosowania metody kasowej, podatek naliczony w odniesieniu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika