Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 19)

Opłata uzdrowiskowa od przebywających w uzdrowiskach

18.8.2009

Opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska na zasadach określonych w ustawie z dnia (...)

Likwidacja działalności gospodarczej a PIT

17.8.2009

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie definiują wprost pojęcia likwidacja działalności. Przyjmuje się, na gruncie tych przepisów, iż likwidacja działalności to trwałe zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej. Na gruncie podatkowym za datę likwidacji (...)

Uproszczenie VAT-u

14.8.2009

Większość zmian wynikających z ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wchodzi w życie 1 grudnia 2008 r. Nowelizacja ma na celu uproszczenie zasad rozliczania podatku VAT i dostosowanie przepisów krajowych (...)

Zakładanie firmy w tzw. jednym okienku

22.7.2009

Drugą fazę od dawna planowanej generalnej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ma zaś stanowić ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Uprościła ona zakładanie działalności gospodarczej (...)

VAT od miejsca parkingowego

5.6.2009

Ze względu na osłabienie koniunktury w budownictwie deweloperzy kuszą klientów niskimi cenami, bądź miejscem parkingowym dodawanym do każdego z mieszkań. Kupując mieszkanie wraz z takim miejscem natrafić mozna wszakże na problem związany z zastosowaniem właściwej stawki podatku do (...)

Ulga rodzinna do rozliczenia za 2008 rok

22.5.2009

W ramach ulgi rodzinnej (tzw. ulgi na dzieci) odliczeniu od podatku podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotność kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT. Mówiąc prościej, (...)

Udzielenie absolutorium procedury i konsekwencje prawne

6.5.2009

Absolutorium, zwane pod rządami Kodeksu handlowego skwitowaniem, jest aktem zatwierdzenia przez powołany do tego organ uchwałodawczy działań oraz sposobu sprawowania funkcji przez osoby powołane na stanowiska w organach wykonawczych i nadzoru (zarządzie, radzie nadzorczej, komisji rewizyjnej). (...)

Kasy fiskalne - o czym warto pamiętać?

29.4.2009

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (VAT), w zasadzie wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku VAT należnego (...)

Organizacje pożytku publicznego - sposób na zmniejszenie podatku

8.4.2009

Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych dała podatnikom możliwość obniżenia należnego fiskusowi podatku poprzez odliczenie od kwoty należnego podatku dokonanych wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jest to niespotykany dotychczas w naszym kraju sposób na obniżenie (...)

Jak rozliczyć ulgę odsetkową?

8.4.2009

Ustawodawca w miejsce zlikwidowanej dużej ulgi budowlanej wprowadził nową możliwość dokonywania odliczeń podatkowych, polegającą na odliczaniu od podstawy opodatkowania kwot poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Ta tzw. ulga odsetkowa umożliwia (...)

Jak ubiegać się o certyfikat księgowy?

7.4.2009

Za uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych uznaje się w zasadzie osoby fizyczne posiadające certyfikat księgowy oraz osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych. Minister Finansów wydaje certyfikat księgowy przede wszystkim osobom fizycznym, (...)

Moment zaliczenia kosztów procesu do kosztów uzyskania przychodów

7.4.2009

Wiele podmiotów gospodarczych występuje na drogę sądową o zapłatę odszkodowania od nieuczciwych kontrahentów. Wniesienie takiego powództwa wiąże się z szeregiem wydatków, m.in. z wniesieniem opłat sądowych, kosztami usług prawnych, kosztami ekspertyz biegłych. (...)

Jak zmienić skład osobowy spółki cywilnej - opinia prawna

3.4.2009

Określenie „spółka cywilna” dotyczy umowy zawieranej pomiędzy co najmniej dwoma wspólnikami, przez zawarcie której zobowiązują się oni dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wypowiedzenie (...)

Jak wykazać podatek w zeznaniu rocznym PIT-37?

1.4.2009

Podstawą obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody podatnika, pomniejszone o składkę na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe oraz zryczałtowane koszty uzyskania przychodu. Dochód za 2008 r. po dokonaniu odliczeń podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. (...)

Wiadomości ogólne, czyli zanim zaczniesz wypełniać PIT

19.3.2009

Zeznanie podatkowe za 2008 rok należy złożyć do 30 kwietnia 2009 r. Miejscem, gdzie trzeba zlożyć zeznanie, jest oczywiście urząd skarbowy właściwy miejscowo według Twojego miejsca zamieszkania, czyli według miejsca zamieszkania podatnika. Termin ten jest także obowiązujący dla zapłaty (...)

Wygrałeś? Podziel się z fiskusem!

18.3.2009

W Polsce rośnie popularność zakładów bukmacherskich. Działa już kilka firm przyjmujących zakłady, do obstawiania zawodów sportowych (np. piłki nożnej, skoków narciarskich, tenisa, hokeja) zachęcają też Polaków firmy z zagranicy. Problemy powstają, gdy trzeba rozstrzygnąć, czy gra (...)

Jak skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

9.3.2009

Podstawą prawną dla ulgi rehabilitacyjnej jest art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Możliwe jest dokonanie odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, (...)

Podarować tak, żeby nie płacić podatku - opinia prawna

5.3.2009

Istotnie, na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzecz i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9.637 zł o ile nabywcą jest osoba zaliczona do pierwszej grupy podatkowej (tu mieszczą się m.in.: zstępni). (...)

Podziel się podatkiem z organizacją pożytku publicznego

27.2.2009

Do końca kwietnia musimy rozliczyć się z podatku od dochodów osobistych (PIT) za 2008 rok. Podatek dochodowy wynikający z zeznania jest podatkiem należnym od dochodów podatnika uzyskanych w roku podatkowym. Najwyżej jeden procent należnego podatku możemy przekazać na rzecz organizacji pożytku (...)

Samochody osobowe i rozliczanie podatku VAT

25.2.2009

Nowe regulacje odstępują od wymogu posiadania świadectwa homologacji oraz dopuszczalnej ładowności, wprowadzając masę całkowitą jako przesłankę kwalifikacji pojazdu. Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej (...)

Wygrane nagrody a podatek dochodowy

25.2.2009

Często słyszymy, zwłaszcza w mediach, o rozmaitych konkursach, w których można wygrać np. nagrody rzeczowe. W niniejszym artykule przedstawiono zasady opłacania podatku dochodowego z tego tytułu w różnych stytuacjach oraz zwolnienia od takiego podatku. Przykładowo nie trzeba placić podatku (...)

Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT

28.1.2009

Z dniem 1.01.2007 r. oraz 1.01.2009 r. zmieniały się zasady dotyczące opodatkowania zbycia nieruchomości mieszkalnych. Jednakże w razie nieruchomości nabytych lub wybudowanych do 31.12.2006 r. odpłatne zbycie dokonywane jest na zasadach obowiązujących w 2006 r. W 2006 r. opodatkowaniu podatkiem (...)

Zmiany w Ordynacji podatkowej na 2009 rok

12.1.2009

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Stanowi ona część \"Pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości\". Zmiany mają na celu poprawę pewności i stabilności prawa podatkowego, tak aby uprościć (...)

Ważne zmiany w CIT

12.1.2009

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) wprowadziła od 1 stycznia 2009 r. wiele nowości. Nowelizacja ta likwiduje wiele rozbieżności w interpretacji przepisów. Uregulowano np. opodatkowanie przychodów osiągniętych w związku ze zwrotem lub otrzymaniem pożyczki (kredytu) (...)

Ważne zmiany w PIT

9.1.2009

W zasadzie od 1 stycznia 2009 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadzono wiele zmian. Jednak niektóre zmiany weszły w życie już 1 grudnia 2008 r., a niektóre wejdą dopiero 1 stycznia 2010 r. Poniżej omówione zostały ważniejsze z wprowadzonych (...)

Gry losowe w internecie - opinia prawna

28.11.2008

Zgodnie z ustawą o grach i zakładach wzajemnych grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. Określenie gry organizowanej na stronach internetowych jako gry losowej nie uzasadnia jeszcze twierdzenia, (...)

Nieograniczony i ograniczony obowiązek podatkowy w PIT

21.10.2008

Zgodnie z polską ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek (...)

Konsekwencje wystawienia nierzetelnej faktury - opinia prawna

3.10.2008

Czy posługiwanie się nierzetelną fakturą jest wykroczeniem skarbowym, czy przestępstwem? Faktury wystawiane w sposób nierzetelny, są to dokumenty niezgodne ze stanem rzeczywistym, a więc stwierdzające fakty, które nie miały miejsca, bądź nie stwierdzające okoliczności, które rzeczywiście (...)

Skorzystaj z abolicji podatkowej!

24.9.2008

Ministerstwo Finansów udostępniło podstawowe informacje na temat ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podajemy je niżej. Zgodnie z tą ustawą, podatnicy, (...)

System „VAT-marża” w komisie i handlu samochodami osobowymi

3.4.2008

Ustawa o VAT przewiduje szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. W artykule omówimy szczególny sposób rozliczania dostawy towarów używanych, zwany w praktyce systemem marży. Zasada opodatkowania marży jest następująca: (...)

Darowizna od ojczyma - opinia prawna

22.2.2008

Zgodnie z ustawą o aktach stanu cywilnego w razie orzeczenia przysposobienia dziecka, wpisuje się do aktu urodzenia wzmiankę dodatkową o przysposobieniu. Jeżeli przysposobienie zostało dokonane przez męża matki lub żonę ojca dziecka, w odpisie skróconym aktu urodzenia wymienia się przysposabiającego (...)

Na jakich warunkach następuje zwrot VAT za materiały budowlane?

18.2.2008

Aby mieć prawo do omawianego zwrotu, osoby fizyczne muszą spełniać także następujące warunki: poniesione wydatki mają udokumentowane fakturami VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, nie dokonały zakupu materiałów budowlanych w związku z ww. inwestycjami, (...)

Oddaj 1 % swojego podatku na cele charytatywne! - do 2006 r.

14.2.2008

Od 1 stycznia 2004 roku prawodawca wprowadził do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 27d, stanowiący, że polscy podatnicy mogą przekazywać 1 % swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, (...)

Dla kogo kasy fiskalne w 2008 roku?

25.1.2008

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (VAT), w zasadzie wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku VAT należnego (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika