Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 8)

Zwrot VAT podróżnym

16.8.2019

System zwrotu podatku podróżnym, zwany dalej systemem TAX FREE dotyczy sytuacji, w której z jednej strony – podróżni mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, z drugiej strony – sprzedawca (...)

Oświadczenie pracownika do PIT zero dla młodych

1.8.2019

Przepisy o zerowym PIT dla młodych wejdą w życie już 1 sierpnia 2019 r. Poznaj przykładową treść oświadczenia dla osób do 26. roku życia, które będą korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). 

Zerowy PIT dla młodych

26.7.2019

Ustawa, która wprowadza program „Bez PIT dla Młodych”, wejdzie w życie już 1 sierpnia 2019 r. Dzięki temu ponad 2 mln osób pracujących poniżej 26. roku życia nie będzie płacić PIT, co pomoże im w starcie na rynku pracy.

Jak złożyć JPK_VAT?

16.7.2019

Dowiedz się, co to jest JPK_VAT, kiedy i jak go składać oraz obowiązki podatnika związane z JPK.

Kasy on-line - kiedy i jak je stosować?

21.6.2019

Od 1 maja 2019 r. podatnicy zobowiązani do używania kas rejestrujących do prowadzenia ewidencji sprzedaży mają możliwość stosowania nowego rodzaju kas rejestrujących: kas on-line.

Świadczenia na rzecz pracowników jako koszty

16.5.2019

Świadczenia na rzecz pracowników co do zasady są kosztem uzyskania przychodów. Nie stanowią kosztów wyłącznie te świadczenia na rzecz pracowników, które nie zostały poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła (...)

Zaakceptuj Twój e-PIT

24.4.2019

Tylko do końca kwietnia możesz w usłudze Twój e-PIT zaakceptować albo odrzucić PIT za 2018 r. Jeśli do 30 kwietnia nie zrobisz tego oraz nie rozliczysz się w inny sposób, to administracja skarbowa uzna przygotowany dla ciebie e-PIT za złożony.

Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.

3.4.2019

Podatnik, który w roku podatkowym dokonał odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa (...)

Działalność badawczo–rozwojowa w PIT

21.3.2019

Podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową (B+R), przysługuje ulga polegająca na odliczaniu od podstawy opodatkowania części kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na tę działalność (tzw. „koszty kwalifikowane”).

Darowizny na kształcenie zawodowe

12.3.2019

Od 1 stycznia 2019 r. możliwe jest odliczenie darowizn na kształcenie zawodowe w ramach ulgi z tytułu darowizn zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), jak i w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Ulga termomodernizacyjna

16.2.2019

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje ulga termomodernizacyjna, czyli możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z  realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w jednorodzinnym budynku mieszkalnym.

Podrobione środki ochrony roślin - to się nie opłaca

13.2.2019

Jesli przywozisz środki ochrony roślin z zagranicy bez zezwoleń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kupujesz środki ochrony roślin z samochodu, na straganie, od przypadkowych osób, z obcojęzyczną etykietą: może Ci grozić odpowiedzialność karna, ryzykujesz zdrowie swoje i innych, stwarzasz (...)

Twój e-PIT gotowy od 15 lutego

12.2.2019

Od 2019 roku podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 nie muszą martwić się o rozliczenia z urzędem skarbowym. Ich roczne zeznania podatkowe PIT zostały automatycznie i bezpłatnie przygotowane na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową. Podatnicy mogą (...)

Kto musi płacić podatek leśny?

10.2.2019

Jeśli jsteś właścicielem lasu, tj. masz grunt oznaczony w ewidencji gruntów i budynków „Ls”, czyli las, to musisz zapłacić podatek leśny. Sprawdź, jak to zrobić.

Odliczenie wpłat na IKZE w PIT

31.1.2019

Osoby, które w roku podatkowym 2018 dokonywały wpłat na IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego), mogą odliczać poniesione przez siebie wydatki od uzyskanego dochodu.

Przedsiębiorca w podróży służbowej

27.1.2019

Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane wydatki związane z podróżą służbową, o ile wykaże, że zostały one poniesione w celu osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła (...)

Odliczenie od dochodu darowizn w CIT

25.1.2019

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych pozwala odliczyć od dochodu do opodatkowania określone darowizny na cele pożytku publicznego i kultu religijnego oraz darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze kościołów.

Umowa o pomocy przy zbiorach a PIT

24.1.2019

Poniżej wyjaśnienia Ministra Finansów w sprawie obowiązków ciążących na rolnikach w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z zawartą umową o pomocy przy zbiorach. 

Pobór i egzekucja podatków

23.1.2019

Zasady postępowania oraz środki przymusu, jakie mogą być stosowane przez administracyjne organy egzekucyjne w celu doprowadzenia do wykonania przez zobowiązanych ich obowiązków, uregulowane zostały w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Podatek u źródła (WHT)

21.1.2019

Pojęciem „podatek u źródła” określa się zryczałtowane podatki dochodowe (od osób fizycznych i prawnych), pobierane przez płatników, którzy mają miejsce zamieszkania, siedzibę lub tzw. zagraniczny zakład w państwie, gdzie powstaje dochód. Czym (...)

Wybór zryczałtowanej formy opodatkowania odsetek i dyskonta od obligacji

19.1.2019

Od 1 stycznia 2019 r. istnieje możliwość opodatkowania 3% zryczałtowanym podatkiem dochodowym wypłacanych nierezydentom odsetek lub dyskonta od niektórych obligacji wyemitowanych przed 1 stycznia 2019 r. Emitenci, którzy chcą skorzystać z tego rozwiązania, zawiadamiają o jego (...)

Organizacja pożytku publicznego a PIT

11.1.2019

Poznaj informacje dla organizacji pożytku publicznego (OPP) i osób, które chcą przekazać 1% podatku dla OPP w ramach nowej usługi Twój e-PIT oraz informacje o zmianach od 1 stycznia 2019 r. dotyczących OPP będących płatnikami.

Informowanie o schematach podatkowych

31.12.2018

Przepisy o MDR wejdą w życie w dniu 1 stycznia 2019 r. Celem przepisów MDR jest dostarczenie administracji skarbowej informacji, która będzie wykorzystywana przez organy podatkowe do poprawy jakości systemu podatkowego. Dostarczane informacje umożliwią również szybką (...)

Jak zmienić sposób płacenia podatków i prowadzenia księgowości?

31.12.2018

Jeśli prowadzisz firmę, jednym z twoich obowiązków jest terminowe opłacanie podatków i prowadzenie księgowości. Jeżeli wybrałeś daną formę opodatkowania i zasady płacenia zaliczek nie oznacza to, że nie możesz tego zmienić. Dowiedz się, jak dokonać zmiany formy opodatkowania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika