Prawo pracy: Czas pracy - Artykuły (strona: 4)

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy

5.1.2006

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie dnia 1 stycznia 2004 r. poświęca dużo uwagi pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy. Porada przedstawia zagadnienia zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Czas pracy w ruchu ciągłym

8.12.2004

Ruch ciągły to sytuacja w której mamy do czynienia ze stosowaniem takiej organizacji czasu pracy, która zapewnia nieprzerwany przebieg procesu pracy przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, także w niedziele i święta. Słowem chodzi tu o pracę, która nie może być wstrzymana. Praca w ruchu (...)

Czas pracy nauczyciela

8.12.2004

Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Nauczycielom dokształcającym się, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub - jeżeli to wynika z organizacji pracy w szkole - dyrektor szkoły może ustalić czterodniowy tydzień pracy. W szkołach, (...)

Czas pracy po zmianach

8.12.2004

Rozkład czasu pracy to ustalony przez pracodawcę plan pracy określający, kiedy praca winna być świadczona i jak długo trwa dzień roboczy i tydzień roboczy w danym zakładzie bądź dla określonej kategorii pracowników. Okres rozliczeniowy to określony okres, do którego odnoszą się wszystkie (...)

Zadaniowy czas pracy

8.12.2004

Zgodnie z art. 140 znowelizowanego Kodeksu pracy zadaniowy czas pracy można wprowadzić w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. W ustaleniu tym pracodawca nie jest jednak nieskrępowany. Przepis stanowi, że pracodawca musi uwzględnić wymiar (...)

Regulacja czasu pracy w Unii Europejskiej

8.12.2004

Porada przedstawia zagadnienia czasu pracy na podstawie Dyrektyw Unii Europejskiej, poruszając m. in. problemy wymiaru minimalnego wypoczynku dziennego, wypoczynku cotygodniowego, corocznych płatnych urlopów, maksymalnego wymiaru tygodniowego czasu pracy, pracy nocnej, pracy zmianowej i inne. Dyrektywa (...)

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe - opinia prawna

1.12.2004

Od 29 XI 2002 r. wprowadzono do kodeksu zmiany dzięki którym istnieje możliwość uregulowania w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy ustalenia innej (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika