Prawo pracy: Urlopy pracownicze - Artykuły (strona: 3)

Urlop wychowawczy - zasady przyznawania

12.11.2012

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wysokości od 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, oraz kolejne 2 tygodnie na każde dziecko w przypadku urodzenia więcej niż 2 dzieci przy jednym porodzie. (...)

Rozwiązanie umowy o pracę - czego może się domagać pracownik?

28.6.2012

W dobie kryzysu, warto znać swoje prawa w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Po rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek uregulowania wszelkich należności, jakie przysługują pracownikowi ze stosunku pracy. Poza ekwiwalentem, wynagrodzeniem za godziny nadliczbowe i dodatkiem za pacę (...)

W jakim czasie można wykorzystać urlop okolicznościowy - opinia prawna

18.8.2009

W dniu 7 lutego 2007 r. pracownikowi urodziło się dziecko. W tym czasie, od 5 do 16 lutego, przebywał on jednak na urlopie wypoczynkowym. W praktyce urlop wypoczynkowy był wzięty z uwagi na przewidywany termin porodu i chęć bycia w tym czasie z żoną (ciąża zagrożona). Zgodnie z rozporządzeniem (...)

Urlop bezpłatny - przymusowo czy dobrowolnie? - opinia prawna

8.1.2009

Oprócz urlopów wypoczynkowych, które są dla pracownika urlopami płatnymi, w Kodeksie pracy występuje też kategoria urlopów bezpłatnych. Z reguły o udzielenie urlopu bezpłatnego wnioskują pracownicy, ale jak traktować sytuację, kiedy z inicjatywa udzielenia urlopu bezpłatnego występuje (...)

Kto decyduje o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego - opinia prawna

30.12.2008

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Jest to prawo, którego pracownik nie może się zrzec. Pracownik uzyskuje prawo do pierwszego urlopu z upływem miesiąca pracy. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa z początkiem każdego następnego (...)

Wypłacanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop - opinia prawna

5.12.2008

Przepisy prawa ograniczyły sytuacje wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy do katalogu zamkniętego wymienionego w art. 171, by chronić cel urlopu jakim jest wypoczynek pracownika przed nadużyciami. Stąd ekwiwalent za urlop przysługuje wyłącznie wówczas, gdy jego niewykorzystanie (...)

Wymiar urlopu nauczycielskiego

14.12.2004

Nauczycielowi - jak każdemu innmu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, jednak specyfika tego zawodu jest powodem, dla którego nauczyciel może skorzystać jeszcze z kilku innych rodzajów urlopu. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika