Prawo spółek - Artykuły (strona: 27)

Zaskarżenie uchwały przez wspólnika - opinia prawna

26.2.2009

Zgodnie z art. 249 § 1 kodeksu spółek handlowych, jest możliwe zaskarżenie uchwały wspólników sprzecznej z umową, bądź dobrymi obyczajami i godzącej w interesy spółki lub mającej na celu pokrzywdzenie wspólnika, w drodze wytoczenia przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały. Legitymacja (...)

Zasady głosowania na Zgromadzeniu Wspólników - opinia prawna

28.11.2008

Zgodnie z zasadami podejmowania uchwał na Zgromadzeniach Wspólników w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością uchwały na tym zgromadzeniu zapadają bezwzględna większością głosów. Wyjątki od tej zasady mogą jednak zawierać same przepisy kodeksu spółek handlowych lub umowa spółki. (...)

Gry losowe w internecie - opinia prawna

28.11.2008

Zgodnie z ustawą o grach i zakładach wzajemnych grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. Określenie gry organizowanej na stronach internetowych jako gry losowej nie uzasadnia jeszcze twierdzenia, (...)

Zaniechanie powołania zarządu na kolejną kadencję - opinia prawna

12.9.2008

W umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma zapisu dotyczącego okresu, na jaki powoływany jest zarząd. Jedynym zapisem dotyczącym terminu kadencji bądź mandatu w umowie spółki zapis: "Mandaty członków Zarządu wygasają z dniem odbycia Zgromadzenia Wspólników zatwierdzającego (...)

Prawo do dywidendy - opinia prawna

14.7.2008

Kwestia samodzielnego zbycia prawa do dywidendy nie została unormowana w przepisach Kodeksu spółek handlowych. W doktrynie powszechnie przyjmuje się jednak, że prawo do dywidendy może być przedmiotem samodzielnego obrotu, niezależnie od zbycia dokumentu akcji. Dotyczy to zarówno spółek akcyjnych (...)

Przymusowe wykupienie akcji spółki akcyjnej - opinia prawna

14.7.2008

Kodeks spółek handlowych wprowadził do polskiego obrotu gospodarczego nową instytucję prawną tj. możliwość przymusowego wykupu akcji drobnego akcjonariusza. Zastosowanie jej jest dopuszczalne w sytuacji, gdy z jednej strony występuje akcjonariat większościowy (nie więcej niż 5 akcjonariuszy (...)

Zmiana statutu spółki akcyjnej

14.7.2008

Statut spółki akcyjnej określa prawa i obowiązki akcjonariuszy a także sposób podejmowania uchwał oraz funkcjonowania organów spółki akcyjnej. Statut ten może być zmieniony uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Zmiana statutu następuje na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Staje (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika