Prawo spółek - Artykuły (strona: 25)

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej - opinia prawna

31.7.2009

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą wspólnie z trzema wspólnikami na podstawie umowy spółki cywilnej. Obecnie chce z niej z niej odejść i prowadzić dalej, samodzielnie, działalność gospodarczą. Jakie muszą być przygotowane dokumenty do odejścia? Jak i w jakim stopniu wspólnicy (...)

Konflikt domeny internetowej ze znakiem towarowym - opinia prawna

31.7.2009

Zgodnie z art. 296 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. 2001 r., Nr 49, poz. 508 ze zmianami) naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega na bezprawnym używaniu w obrocie gospodarczym znaku identycznego do zarejestrowanego znaku towarowego w odniesieniu (...)

Zakładanie firmy w tzw. jednym okienku

22.7.2009

Drugą fazę od dawna planowanej generalnej nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ma zaś stanowić ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Uprościła ona zakładanie działalności gospodarczej (...)

Wkłady komplementariusza do spółki komandytowo-akcyjnej

16.6.2009

W przypadku spółki komandytowo-akcyjnej dochodzi niejako do specyficznego dualizmu jej kapitału, czy wręcz istnienia kilku kapitałów. Z jednej strony w spółce komandytowo-akcyjnej musi istnieć kapitał zakładowy, który wynosić ma co najmniej 50 000 złotych. Wkłady (...)

Transgraniczne łączenie spółek kapitałowych

16.6.2009

W związku z wydaniem Dyrektywy 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych dokonano zmian w Kodeksie spółek handlowych, polegających na ułatwieniu transgranicznego łączenia różnych (...)

Spółka z o.o. komandytowa - opinia prawna

5.6.2009

Wspólnicy sp. z o. o. są jednocześnie członkami zarządu. Planowane jest utworzenie spółki komandytowej, w której komplementariuszem miałaby być sp. z o. o. zaś komandytariuszami jej wspólnicy, jako osoby fizyczne. Czy jest możliwe założenie spółki komandytowej (...)

Kto i na jakich zasadach może założyć spółkę europejską

15.5.2009

W związku działaniem i celem Unii Europejskiej, państwa członkowskie zmierzają do utworzenia m.in. rozwoju gospodarczego Wspólnoty, jak i do ujednolicenia systemu prawnego w tym zakresie. Wyrazem tego może być uregulowanie w prawie europejskim swoistych form paneuropejskich prowadzenia działalności, (...)

Udzielenie absolutorium procedury i konsekwencje prawne

6.5.2009

Absolutorium, zwane pod rządami Kodeksu handlowego skwitowaniem, jest aktem zatwierdzenia przez powołany do tego organ uchwałodawczy działań oraz sposobu sprawowania funkcji przez osoby powołane na stanowiska w organach wykonawczych i nadzoru (zarządzie, radzie nadzorczej, komisji rewizyjnej). (...)

Ostatnia chwila na uzupełnienie wpisu w KRS!

15.4.2009

W terminie od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 maja 2006 r. podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym mają obowiązek uzupełnić wpis o numer identyfikacji podatkowej (NIP). Niedopełnienie tego obowiązku będzie karane. Od 1 stycznia 2007 podmioty te mają obowiązek (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika