Prawo spółek - Artykuły

Kiedy mamy do czynienia z czynem nieuczciwej konkurencji?

13.5.2025

Jeśli mamy do czynienia z czynem nieuczciwej konkurencji, który co najmniej zagraża naszym interesom jako przedsiębiorców czy klientów, to z reguły możemy dochodzić odpowiedzialności odszkodowawczej, a w pewnych wypadkach podmiot postępujący nieuczciwie naraża się również na sankcje karne. (...)

Gdy były pracownik prowadzi działalność konkurencyjną - opinia prawna

27.2.2025

Stosownie do art. 100 § 2 pkt 4 oraz 5 kodeksu pracy, do obowiązków pracowniczych należy m.in. "zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę" oraz "przestrzeganie tajemnicy określonej w odrębnych przepisach" (m.in. chodzi o tajemnicę przedsiębiorstwa (...)

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

13.1.2025

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Zatem często może ona być naszym kontrahentem. Dlatego warto wiedzieć jak kształtuje się odpowiedzialność w tej formie działalności. W jej przypadku istotnym jest fakt, że (...)

Polska Klasyfikacja Działalności 2025

30.12.2024

18 grudnia Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny. Katalog kodów został zmodyfikowany oraz rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Po wejściu w życie nowych przepisów (...)

Zasada rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść przedsiębiorcy

30.10.2024

Zgodnie z nią, jeżeli przedmiotem postępowania przed organem jest nałożenie na przedsiębiorcę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie uprawnienia, a w tym zakresie pozostają niedające się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, organ rozstrzyga je na korzyść przedsiębiorcy.

Influencer marketing a oznaczanie reklam

12.9.2024

Influencerze! Każdą sytuację rozpatruj indywidualnie: pamiętaj o przepisach, korzystaj z rekomendacji UOKiK, przyjrzyj się swojej działalności i publikowanym materiałom. Uczciwie i zdroworozsądkowo oceń, co jest reklamą.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej

10.9.2024

Spółka komandytowa jako handlowa spółka osobowa jest podmiotem praw i obowiązków nabytych i zaciągniętych w jej imieniu przez osoby do tego uprawnione. Spółka odpowiada całym majątkiem za zaciągnięte w jej imieniu zobowiązania solidarnie z jej wspólnikami. Jednak jako spółka osobowa (...)

Co grozi za pomawianie przedsiębiorstwa?

3.9.2024

Kto rozpowszechnia nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd wiadomości o przedsiębiorstwie, w szczególności o osobach kierujących przedsiębiorstwem, wytwarzanych towarach, świadczonych usługach lub stosowanych cenach albo o sytuacji gospodarczej lub prawnej przedsiębiorstwa, w celu szkodzenia (...)

Czy członek zarządu może być pełnomocnikiem spółki? - opinia prawna

15.7.2024

Ponad miesiąc temu firma Y zawarła umowę z osobą, która podała się za członka zarządu i pełnomocnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W umowie wskazana jest druga strona umowy (spółka z o.o.) jako reprezentowana przez Pana X, umowa jest podpisana przez niego, przy podpisie znajduje (...)

Kiedy reklama jest nieuczciwa?

24.6.2024

Definicje czynów nieuczciwej konkurencji w zakresie reklamy podaje ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Ustawa reguluje kwestię zapobiegania i zwalczania nieuczciwej konkurencji w działalności gospodarczej, w szczególności produkcji przemysłowej i rolnej, budownictwie, (...)

Po co kod kreskowy?

30.4.2024

Dodatkowo na opakowaniu produktu można umieścić kod kreskowy. Nie jest to obowiązkowe, choć przydatne – jego posiadania wymagają niektóre sieci handlowe, żeby móc sprzedawać w nich produkty.

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej

30.4.2024

Pomimo tego, iż Wspólnicy spółki cywilnej dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, z czasem wizje poszczególnych wspólników co do prowadzenia biznesu mogą okazać się rozbieżne. Wówczas każdy wspólnik dysponuje prawem wystąpienia (...)

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?

15.4.2024

Podpisujesz bardzo ważną umowę z kontrahentem? Nie jesteś pewien czy można mu zaufać, czy jest wypłacalny? Chcesz dowiedzieć się, czy w przeszłości twój kontrahent nie oszukał kogoś innego, i czy Ciebie nie spotka podobny los? Jak można sprawdzić czy kontrahent nie jest dłużny innym (...)

Zakaz konkurencji między przedsiębiorcami - opinia prawna

18.3.2024

Jedną z często występujących w obrocie między przedsiębiorcami umów jest umowa o podwykonawstwo. Taka umowa może być, zależnie od konkretnych okoliczności, na przykład umową o roboty budowlane, umową o dzieło, czy umową nienazwaną. Dość często umowy takie, choć zawierane między (...)

Co przynosi akt o usługach cyfrowych?

1.3.2024

Akt o usługach cyfrowych jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na firmy cyfrowe w całej UE odpowiedzialność za treści zamieszczane na ich platformach.

Sekurytyzacja wierzytelności - aspekty prawne

19.2.2024

Na rozwiniętych rynkach kapitałowych sekurytyzacja stanowi popularny sposób na pozyskiwanie finansowania. Tymczasem w Polsce szersze wykorzystanie sekurytyzacji napotyka na liczne trudności. Są one związane przede wszystkim z niezbyt przyjaznym środowiskiem prawnym. Dlatego też przed podjęciem (...)

Obowiązki wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

19.1.2024

Ze statusu wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynikają nie tylko uprawnienia, ale również pewne obowiązki. Określają je bliżej zwłaszcza przepisy Kodeksu spółek handlowych, jak również umowa spółki. Podstawową powinnością majątkową wspólnika jest np. wnie­sienie (...)

Prowadzenie spraw i reprezentacja spółki partnerskiej

13.12.2023

Reguły dotyczące prowadzenia spraw spółki partnerskiej oraz jej reprezentacji należą do tych zagadnień, które z całą pewnością stanowią jej specyficzne cechy, odróżniające ją od innych. Każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie (jednoosobowo), chyba że umowa spółki (...)

Charakter prawny spółki jawnej - ogólna charakterystyka

8.12.2023

Przez umowę spółki handlowej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu poprzez wniesienie wkładów albo w inny określony w umowie sposób. Spółka jawna znana była w systemach prawnych Włoch i Niemiec już w średniowieczu. Po raz pierwszy uregulowano ją ustawowo (...)

Prawa komandytariusza w spółce komandytowej

5.12.2023

Prawa i obowiązki przyznane lub obciążające komandytariusza służą realizacji jego statusu w spółce. Uprawnienia korporacyjne związane są z członkostwem w spółce. Należą do nich m.in.: prawo zmiany lub wypowiedzenia umowy, głosu, prowadzenia spraw spółki i kontroli. Poza uprawnieniami (...)

Pełnomocnictwo a prokura?

30.11.2023

Zarówno prokurent, jak i pełnomocnik działają w imieniu i ze skutkami dla reprezentowanego, swoim zachowaniem mogą wywołać skutki prawne bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy. Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, charakteryzującym się znacznie szerszym zakresem uprawnień, (...)

Sprzedaż udziałów spółki z o.o.

22.11.2023

Majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składa się m.in. z kapitału zakładowego spółki. Kapitał ten musi wynosić co najmniej 5 000 złotych. Kapitał zakładowy dzieli się na udziały. Wartość jednego udziału nie może być niższa niż 50 złotych. Udział w spółce z o.o. (...)

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

25.9.2023

Rzecznik MŚP stoi na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności poszanowania zasady wolności działalności gospodarczej, pogłębiania zaufania przedsiębiorców do władzy publicznej, bezstronności i równego (...)

Kiedy nie trzeba rejestrować firmy?

16.9.2023

Prowadzisz bloga, przygotowujesz projekty graficzne, a może produkujesz własne wino lub okazjonalnie sprzedajesz coś przez internet? Dowiedz się, czy możesz zarabiać bez rejestrowania działalności gospodarczej.

Działalność gospodarcza cudzoziemca

29.8.2023

Możesz prowadzić w Polsce biznes, nawet jeżeli nie masz polskiego obywatelstwa. Przeczytaj, jaką działalność gospodarczą może w Polsce prowadzić cudzoziemiec, w jakiej formie to zrobić i czego będziesz potrzebować do rejestracji firmy.

Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?

13.8.2023

Kupującym przysługują różne prawa. Najszerszą ochroną są objęte osoby prywatne – kupujący bez faktury czy rachunku na firmę. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z niektórych instytucji ochrony konsumenckiej. Przeczytaj, czy takie prawa przysługują (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika