Prawo spółek - Artykuły (strona: 5)

Zasady tworzenia prawa gospodarczego

21.6.2018

Prawo przedsiębiorców formułuje katalog zasad rangi ustawowej, wyznaczających wysoki standard procesu legislacyjnego, w którym tworzone jest prawo związane z działalnością gospodarczą.

Nowe obowiązki identyfikacyjne przedsiębiorców

17.5.2018

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 646) nadkłada na przedsiębiorców nowy obowiązek identyfikacyjny. Od dnia wejścia w życie ww. ustawy, tj. od 30 kwietnia 2018 r., zgodnie z art. 20 ust. 2 ww. ustawy, każdy przedsiębiorca ma obowiązek (...)

Jak zarejestrować firmę przez bank?

15.4.2018

Już ponad tysiąc przedsiębiorców skorzystało z możliwości rejestracji firmy za pomocą bankowości elektronicznej. Korzystasz z bankowości elektronicznej i myślisz o założeniu własnej firmy? Nie musisz odwiedzać urzędu żeby ją zarejestrować. Od stycznia 2018 roku wybrane banki (...)

„Konstytucja biznesu” wprowadza zmiany w ubezpieczeniach

13.4.2018

Planujesz rozpocząć działalność? 30 kwietnia 2018 r. wejdą w życie ustawy, które tworzą „Konstytucję biznesu”. Ustawy te wprowadzą zmiany w ubezpieczeniach społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnym osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności po raz pierwszy (...)

Spółdzielnie socjalne mają łatwiej

6.4.2018

Zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych mają na celu m.in. ułatwienie zakładania spółdzielni socjalnych dzięki warunkowemu zmniejszeniu liczby założycieli z pięciu do trzech osób, o ile są nimi osoby fizyczne. Wprowadzony został nowy profil spółdzielni socjalnej (...)

Delagacja - Czym są podróże służbowe i jazdy lokalne?

25.3.2018

W niniejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu pewnych podstawowych pojęć dotyczących wykorzystywania samochodów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi tu o \"podróże służbowe\" oraz \"jazdy lokalne\". Określenia te będą bowiem używane również (...)

Pełnomocnik przedsiębiorcy

23.2.2018

Możesz ustanowić pełnomocnika do zarejestrowania Twojej działalności. Pełnomocnictwo może być uwidocznione w CEIDG, co pozwoli uniknąć uiszczania opłaty skarbowej przy działaniach pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna (spółka). (...)

Kto będzie mógł handlować w niedziele?

8.2.2018

Nowe prawo wprowadza zakaz handlu w niedziele etapami, a także przewiduje cały szereg wyłączeń: i co do dni, i co do branż, w których działalność jest prowadzona. Zgodnie z zapisami ustawy, od 1 marca 2018 r. handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany - początkowo do dwóch (...)

Jak skorzystać z funduszy pożyczkowych i poręczeniowych?

14.1.2018

Nie wszystkie fimy, szczególnie na początku działalności mogą liczyć na kredyt „od ręki”. Banki wymagają historii kredytowej, określonego poziomu obrotów.W przypadku problemów z uzyskaniem dofinansowania, wyjściem mogą być fundusze pożyczkowe i poręczeniowe. Funduszom (...)

Ułatwienia dla spółdzielni socjalnych

13.1.2018

W 2018 roku spółdzielnie socjalne czekają spore zmiany za sprawą nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o promocji (...)

Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców

21.12.2017

Nabycie przez cudzoziemca prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów czy akcji w spółkach handlowych z siedzibą na terytorium Polski będących właścicielami bądź użytkownikami wieczystymi nieruchomości (...)

Czy mikroprzedsiębiorstwa zapłacą za rewolucję w JPK_VAT ?

17.12.2017

Wtorkowe spotkania urzędników skarbowych z przedsiębiorcami i księgowymi, zobligowanymi od 1 stycznia 2018 do raportowania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w JPK - nie dają złudzeń. Rewolucja w raportach VAT będzie kosztować nie tylko wiele nerwów, ale wymiernie wpłynie na (...)

Likwidacja spółki jawnej

6.12.2017

Samo zaistnienie przesłanki rozwiązania spółki jawnej nie zawsze powoduje automatyczne wykreślenie jej z rejestru. Konieczne jest jeszcze przeprowadzenie likwidacji mającej na celu spieniężenie majątku spółki, zaspokojenie jej wierzycieli oraz podziału pozostałego majątku pomiędzy (...)

Kiedy mamy do czynienia z czynem nieuczciwej konkurencji?

29.11.2017

Jeśli mamy do czynienia z czynem nieuczciwej konkurencji, który co najmniej zagraża naszym interesom jako przedsiębiorców czy klientów, to z reguły możemy dochodzić odpowiedzialności odszkodowawczej, a w pewnych wypadkach podmiot postępujący nieuczciwie naraża się również (...)

Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?

18.11.2017

Chcesz rozpocząć działalność gospodarczą jednoosobowo? Sprawdź, jak załatwić formalności. Jeśli chcesz rozpocząć działalność jednoosobową (samozatrudnienie), powinieneś złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W niektórych (...)

Fundusze unijne dla firm

15.10.2017

Fundusze zapewniają przede wszystkim krajowe programy: Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia oraz programy regionalne poszczególnych województw. Największy wachlarz wsparcia masz do wyboru, gdy Twoja firma należy do sektora mikro, małych i średnich (...)

Spółka jawna - poznaj zasady funkcjonowania spółki jawnej

13.10.2017

Spółka jawna jest jedną z najprostszych postaci spółek, które można utworzyć na terenie Polski. To spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową, np. spółką partnerską czy spółką (...)

Jak dostać zaświadczenie o pomocy de minimis?

5.10.2017

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą posiadającym status zakładu pracy chronionej oraz zostałeś zwolniony z opłaty za udzielenie zezwolenia Ministra Rozwoju na obrót hurtowy w kraju napojami alkoholowymi o zawartości powyżej 18%, a środki uzyskane z tego tytułu w części przekazałeś (...)

Kim jest prokurent? - Prokura w Kodeksie cywilnym

27.9.2017

Instytucja ta jest najbardziej zbliżona do pełnomocnictwa. W jaki sposób się jej udziela i kto ją może ustanowić? Kto może być prokurentem? Do czego jest uprawniony prokurent? Jakie są dopuszczalne jej formy oraz kiedy dochodzi do jej wygaśnięcia?

Zawieszenie działalności gospodarczej - konsekwencje

1.9.2017

Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, niezatrudniające pracowników mogą na wniosek (składany do organów rejestrowych) zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres (...)

Koncesja - Jakiego rodzaju działalność gospodarcza wymaga koncesji?

16.7.2017

Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej stanowi konstytucyjną zasadę w prawie polskim. Wyjątkiem od tej zasady jest obowiązek uzyskania koncesji przed podjęciem działalności gospodarczej. Obowiązek uzyskania koncesji dotyczy tylko niektórych form działalności i może być nałożony (...)

Odszkodowanie za szkody związane z naruszeniem konkurencji

29.6.2017

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji wprowadza od 27 czerwca szereg ułatwień dla poszkodowanych, którzy dochodzą roszczeń wobec sprawcy naruszenia prawa konkurencji, w tym nowy instrument w postaci wniosku (...)

Preferencyjne pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej

14.6.2017

Podmioty ekonomii społecznej (PES) np. spółdzielnie socjalne, czy organizacje pozarządowe mogą od tego roku ubiegać się o preferencyjne pożyczki z utworzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej. Budżet funduszu to (...)

Świadczenie usług w innym kraju UE

24.4.2017

Jeśli prowadzisz zarejestrowaną działalność usługową (np. jako architekt lub przewodnik) w swoim kraju, możesz świadczyć te usługi również w innym kraju UE i nie musisz w tym celu otwierać oddziału ani zakładać nowej firmy za granicą.

Uprzednie porozumienia cenowe (APA)

20.4.2017

APA (advance pricing arrangements) to inaczej formalne porozumienia w sprawach ustalenia cen transakcyjnych między podatnikiem a organem podatkowym. Jest to rodzaj umowy zawieranej między podatnikiem a organem podatkowym, w której organ akceptuje wybór i sposób stosowania metody (...)

Trust na Malcie - Bezpieczny sposób na ochronę majątku

17.2.2017

Instytucja trustu wywodzi się z anglosaskiego systemu prawa common law i w aktualnym stanie prawnym nie posiada swojego odpowiednika w prawie polskim. Republika Malty, mimo iż jej prawo zakorzenione jest w systemie kontynentalnym (civil law), inkorporowała do swojego porządku prawnego regulację (...)

Kiedy dochodzi do przedłożenia wspólnikom planu przekształcenia?

16.1.2017

Ustalenie właściwej chwili, w której dochodzi do przedłożenia wspólnikom planu przekształcenia jest istotną kwestią na tle regulacji procedury przekształcenia. Pozostaje ona w ścisłym związku z momentem ustalenia wartości bilansowej majątku spółki. Niedopełnienie w (...)

Spółka cywilna a upadłość

5.12.2016

Spółka cywilna, jako umowa prawa cywilnego między wspólnikami będącymi co do zasady przedsiębiorcami, nie ma zdolności upadłościowej. Polski system prawa odmawia jej statusu przedsiębiorcy. Przedsiębiorcami są jednak jej wspólnicy i oni mają zdolność upadłościową. (...)

Spółka komandytowa w stadium wstępnym

25.10.2016

Zawiązanie spółki komandytowej następuje w drodze zawarcia umowy pomiędzy jej uczestnikami, spółka zaś jako odrębny podmiot powstaje z chwilą wpisu do właściwego rejestru. Ustawodawca w wąskim zakresie uregulował kwestie dotyczące spółki komandytowej w fazie przygotowawczej. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika