Prawo spółek - Artykuły (strona: 4)

Koronawirus: ważne dla przedsiębiorców

10.3.2020

Niepokój w związku w kolejnymi odnotowywanymi przypadkami koronawirusa w Polsce towarzyszy wielu osobom – również przedsiębiorcom, którzy obawiają się ewentualnych trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Na jakie wsparcie mogą liczyć? Zobacz krótki (...)

Jak zgłosić zarządcę sukcesyjnego w CEIDG?

20.2.2020

Jesteś przedsiębiorcą? Jeśli chcesz, aby firma zachowała ciągłość działania po twojej śmierci, wybierz zarządcę sukcesyjnego. Musisz wpisać go do CEIDG. Możesz to zrobić online – zobacz, jakie to proste.

Wielka Brytania opuszcza UE – informacje dla przedsiębiorców

31.1.2020

Od 1 lutego 2020 r. Wielka Brytania przestaje być członkiem Unii Europejskiej. Jednak do końca 2020 roku będą w Wielkiej Brytanii obowiązywały takie same zasady jak w całej UE. W tym czasie nie zostaną więc wprowadzone nowe cła, nie będzie ograniczeń w transporcie, ani kontroli na granicy (...)

Prawo do błędu przedsiębiorcy

23.1.2020

Od 2020 firmy mają prawo do błędu. Zobacz, czy twoja firma z niego skorzysta. Kto ma prawo do błędu? Jakie warunki trzeba spełnić? Jakich błędów dotyczą przepisy.

Odpowiedzialność karna i karnoskarbowa członka zarządu spółki

9.12.2019

Jesteś członkiem zarządu spółki handlowej? Pracujesz w takiej spółce? Powinieneś wiedzieć, za co odpowiadają członkowie zarządu. Członek zarządu spółki handlowej, prócz odpowiedzialności względem spółki oraz zgromadzenia wspólników, ponosi (...)

Rady dla zarządcy sukcesyjnego

25.11.2019

Ponad 12,5 tys. przedsiębiorców złożyło już wniosek o ustanowienie zarządcy sukcesyjnego, (z czego w ponad 830 przypadkach sprawowany jest zarząd sukcesyjny).  Przedsiębiorcy zyskali możliwość ustanowienia zarządcy sukcesyjnego dzięki ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem (...)

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

23.11.2019

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to system, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, tj. osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką. Jednym z głównych zadań (...)

Jakie korzyści daje zatrudnienie osób niepełnosprawnych?

20.11.2019

Możliwość spotkania z ludźmi, poczucie przynależności, bycia potrzebnym, samorealizacja – korzyści płynących z pracy jest wiele. Jedną z cieszących się największym zainteresowaniem form wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest dofinansowanie do wynagrodzenia (...)

Skutki podatkowe utraty zaliczki lub przedpłaty

19.9.2019

Obecnie jedną z plag obrotu gospodarczego są niesolidni kontrahenci. Przedsiębiorcy jednak osiągają stratę nie tylko w sytuacji, w której nie otrzymują zapłaty za wykonaną przez siebie usługę lub dostarczony towar, ale równie często tracą zaliczki lub przedpłaty. Niestety (...)

Co przynosi Pakiet Przyjazne Prawo?

29.8.2019

Wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie w celu wzmocnienia pozycji polskich portów w konkurencji z zagranicznymi, prawo do błędu przez pierwszy rok działalności, ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji, dla firm zarejestrowanych w CEIDG oraz ułatwienia dla rzemiosła (...)

Jak złożyć wniosek leniency?

17.8.2019

Przedsiębiorca, który zawarł ograniczające konkurencję porozumienie, może ubiegać się o całkowite zwolnienie z kary pieniężnej lub redukcję jej wymiaru, jeżeli przyzna się do udziału w porozumieniu i przedstawi Urzędowi informacje i dowody wskazujące na istnienie praktyki. W (...)

Jakie działania są niezgodne z regułami konkurencji?

15.8.2019

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów zakazuje praktyk ograniczających konkurencję. Reguły konkurencji są wiążące dla przedsiębiorców oraz dla osób zarządzających. Obejmują one zakaz zawierania antykonkurencyjnych porozumień (praktyki wielostronne) oraz zakaz (...)

Zmiana danych w CEIDG

24.3.2019

Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, gdy zmienią się jego dane, powinien złożyć w tej sprawie wniosek do CEIDG (czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Wniosek jest też potrzebny wówczas, gdy zainteresowany zawiesza oraz wznawia wykonywanie (...)

Spółdzielnia socjalna dla osób z niepełnosprawnościami

20.3.2019

Działalność takiej spółdzielni opiera się na wspólnym prowadzeniu przedsiębiorstwa przez jego członków przy równoczesnym włączeniu ich w życie społeczne i zawodowe. Tak więc spółdzielnie socjalne prowadzą równolegle działalność (...)

Ograniczenia handlu w 2019 roku

29.12.2018

Wraz z początkiem nowego roku czekają nas zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Wkrótce zakupy będzie można robić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca – a nie jak do tej pory, w pierwszą i ostatnią.

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

19.12.2018

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką handlową w Polsce. Jest odpowiednią formą działalności np. dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki i ograniczyć ryzyko (...)

Etat, czy samozatrudnienie?

18.12.2018

Żeby ustalić, co w danej sytuacji korzystniejsze – etat, czy samozatrudnienie - warto dokładnie przeanalizować różnice m.in. w wysokości płaconych podatków, składek na ubezpieczenia, jak też prawa do urlopu.

Kto musi składać e-Sprawozdania Finansowe?

19.11.2018

Od 1 października 2018 r. każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe zobowiązana jest do sporządzania sprawozdania finansowego w postaci elektronicznej i opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym (dotychczas nazywanym podpisem potwierdzonym profilem zaufanym (...)

Uporządkuj wpisy w CEIDG

17.11.2018

Przedsiębiorcy, którzy mają więcej niż jeden aktywny lub zawieszony wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, powinni wiedzieć, że wiele wpisów jednego przedsiębiorcy to nieprawidłowość. 

„Mały ZUS” od 1 stycznia 2019 r.

3.11.2018

Prowadzący firmę, która nie osiąga wysokich przychodów, od 1 stycznia 2019 r. będzie mógł opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru, której wysokość zależy od tych przychodów.

Przedsiębiorca a PFRON

25.10.2018

W zasadzie musi wpłacać pieniądze na rzecz PFRON pracodawca, jeśli stan zatrudnienia w jego firmie: wynosi co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (czyli np. 25 pracowników pracujących na pełny etat, ale także 100 pracowników pracujących (...)

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

22.10.2018

Wykreślenie z CEIDG, rozwiązanie umów z pracownikami, wyrejestrowanie z ZUS, rozliczenie podatków, zamknięcie księgowości, przechowywanie dokumentów po zamknięciu, inne obowiązki po zakończeniu działalności – o czym trzeba pamiętać?

Działalność nierejestrowa w praktyce

18.10.2018

Działalność nierejestrowa to jedno z rozwiązań „Konstytucji Biznesu”, które jest dedykowane osobom, prowadzącym dorywczo drobną działalność gospodarczą. Po 5 miesiącach od wejścia w życie tego rozwiązania widać, że cieszy się ono dużym zainteresowaniem. Dowiedz się, kto (...)

Sukcesja firm jednoosobowych

28.9.2018

Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła zachować operacyjną ciągłość działania.

Przygotuj się na brexit

15.9.2018

30 marca 2019 r. Wielka Brytania opuści UE. Skutki tego aktu będą odczuwalne dla obywateli, przedsiębiorstw i administracji zarówno UK, jak i w UE. Wynik negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (UE), czyli tzw. brexitu, jest niepewny. Przedsiębiorcy powinni (...)

Jakie fundusze europejskie są przeznaczone na innowacje firm?

19.8.2018

Fundusze europejskie stawiają na rozwój innowacyjnych firm oraz na współpracę przedsiębiorców z jednostkami naukowo-badawczymi. Jeśli przedsiębiorca ma pomysł i chce rozwinąć swoją firmę w tym obszarze, to może skorzystać z szerokich możliwości dofinansowania. (...)

Fundusze europejskie na start firmy

16.8.2018

Fundusze europejskie dają wiele możliwości uzyskania dofinansowania na założenie swojej firmy. Jeżeli ktoś ma pomysł na biznes, warto postarać się o środki unijne, które pomogą wystartować. Są one dostępne w formie dotacji lub pożyczek. Poza wsparciem finansowym, można skorzystać (...)

W jakich przypadkach nie trzeba rejestrować firmy?

11.8.2018

Prowadzisz bloga, sprzedajesz projekty graficzne, a może prowadzisz drobną sprzedaż przez internet? Jeśli zaczynasz to robić regularnie i w sposób zorganizowany, to zazwyczaj musisz zarejestrować działalność gospodarczą. Wyjątkiem od tej zasady jest tzw. działalność nierejestrowa.

Odwołanie i rezygnacja z funkcji członka zarządu

17.7.2018

W którym momencie wygasa mandat członka zarządu? Czy zawsze można odwołać członka zarządu? Jaki wpływ na umowę o pracę ma wygaśnięcie mandatu? Porada opisuje zasady dotyczące powyższych działań. Przedstawia także konsekwencje związane z rezygnacją z funkcji przez członka zarządu. (...)

Jakie praktyki ograniczające konkurencję są zakazane?

22.6.2018

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów stoi na straży zapewnienia wolnej konkurencji wśród przedsiębiorców działających na danym rynku. Ustawa ta dzieli praktyki ograniczające konkurencję na: zawieranie porozumień ograniczających wolną konkurencję oraz nadużywanie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika