Artykuły dotyczące prawa spółek - Strona 4
-
13.1.2018
Ułatwienia dla spółdzielni socjalnych
W 2018 roku spółdzielnie socjalne czekają spore zmiany za sprawą nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób (...)
-
12.1.2018
Uwaga na produkt niebezpieczny! Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny
Polskie ustawodawstwo w ciągu kilkunastu ostatnich lat skupiło się na zagadnieniu dotyczącym odpowiedzialności przedsiębiorcy za produkt niebezpieczny. Nowelizacja Kodeksu cywilnego, która (...)
-
21.12.2017
Czy członek zarządu odpowiada za długi spółki z o.o.?
Znajomy poprosił mnie, abym został członkiem zarządu prowadzonej przez niego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czy jako członek zarządu będę odpowiadał za długi spółki?
-
21.12.2017
Nabywanie nieruchomości, udziałów i akcji przez cudzoziemców
Nabycie przez cudzoziemca prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości oraz nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów czy akcji w spółkach handlowych z siedzibą (...)
-
21.12.2017
Granice obowiązków nakładanych na przedsiębiorców
Stwierdzenie, iż zawodowy charakter działalności powoduje zwiększenie zakresu obowiązków przedsiębiorcy, nie budzi w doktrynie sprzeciwów. Rozbieżności pojawiają się jednak (...)
-
20.12.2017
Spółka cywilna - Zasady funkcjonowania, wady i zalety spółki cywilnej
Spółka cywilna jest umową pomiędzy osobami fizycznymi bądź osobami prawnymi, na podstawie której wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia celu gospodarczego przez (...)
-
17.12.2017
Czy mikroprzedsiębiorstwa zapłacą za rewolucję w JPK_VAT ?
Wtorkowe spotkania urzędników skarbowych z przedsiębiorcami i księgowymi, zobligowanymi od 1 stycznia 2018 do raportowania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w JPK - nie dają złudzeń. Rewolucja (...)
-
6.12.2017
Likwidacja spółki jawnej
Samo zaistnienie przesłanki rozwiązania spółki jawnej nie zawsze powoduje automatyczne wykreślenie jej z rejestru. Konieczne jest jeszcze przeprowadzenie likwidacji mającej na celu spieniężenie (...)
-
29.11.2017
Kiedy mamy do czynienia z czynem nieuczciwej konkurencji?
Jeśli mamy do czynienia z czynem nieuczciwej konkurencji, który co najmniej zagraża naszym interesom jako przedsiębiorców czy klientów, to z reguły możemy dochodzić odpowiedzialności (...)
-
18.11.2017
Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?
Chcesz rozpocząć działalność gospodarczą jednoosobowo? Sprawdź, jak załatwić formalności. Jeśli chcesz rozpocząć działalność jednoosobową (samozatrudnienie), powinieneś złożyć (...)
-
23.10.2017
Sprzedaż udziałów spółki z o.o.
Majątek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składa się m.in. z kapitału zakładowego spółki. Kapitał ten musi wynosić co najmniej 5 000 złotych. Kapitał zakładowy dzieli (...)
-
15.10.2017
Fundusze unijne dla firm
Fundusze zapewniają przede wszystkim krajowe programy: Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia oraz programy regionalne poszczególnych województw. Największy (...)
-
13.10.2017
Spółka jawna - poznaj zasady funkcjonowania spółki jawnej
Spółka jawna jest jedną z najprostszych postaci spółek, które można utworzyć na terenie Polski. To spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną (...)
-
5.10.2017
Jak dostać zaświadczenie o pomocy de minimis?
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą posiadającym status zakładu pracy chronionej oraz zostałeś zwolniony z opłaty za udzielenie zezwolenia Ministra Rozwoju na obrót hurtowy w kraju napojami (...)
-
27.9.2017
Kim jest prokurent? - Prokura w Kodeksie cywilnym
Instytucja ta jest najbardziej zbliżona do pełnomocnictwa. W jaki sposób się jej udziela i kto ją może ustanowić? Kto może być prokurentem? Do czego jest uprawniony prokurent? Jakie są (...)
-
13.9.2017
Zmiany dotyczące ochrony pracy kobiet w ciąży oraz karmiących piersią
Rok 2017 jest przełomowym dla polskiego rynku pracy. Większość zmian, jakie zaczęły obowiązywać (lub też zaczną w kolejnych miesiącach) w bieżącym roku, dotyczy ochrony pracy kobiet w ciąży (...)
-
1.9.2017
Jak polskie dzieci mogą korzystać z krajowej edukacji za granicą?
MEN stworzyło rozwiązania zapewniające polskim dzieciom naukę języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej i innych przedmiotów w języku polskim, jak i kontynuację nauki w Polsce, (...)
-
1.9.2017
Zawieszenie działalności gospodarczej - konsekwencje
Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, niezatrudniające pracowników mogą na wniosek (...)
-
19.8.2017
Prawa komandytariusza w spółce komandytowej
Prawa i obowiązki przyznane lub obciążające komandytariusza służą realizacji jego statusu w spółce. Uprawnienia korporacyjne związane są z członkostwem w spółce. Należą do nich (...)
-
14.8.2017
Obowiązki wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Ze statusu wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynikają nie tylko uprawnienia, ale również pewne obowiązki. Określają je bliżej zwłaszcza przepisy Kodeksu (...)
-
16.7.2017
Koncesja - Jakiego rodzaju działalność gospodarcza wymaga koncesji?
Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej stanowi konstytucyjną zasadę w prawie polskim. Wyjątkiem od tej zasady jest obowiązek uzyskania koncesji przed podjęciem działalności gospodarczej. (...)
-
16.7.2017
Co grozi za pomawianie przedsiębiorstwa?
Kto rozpowszechnia nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd wiadomości o przedsiębiorstwie, w szczególności o osobach kierujących przedsiębiorstwem, wytwarzanych towarach, świadczonych usługach (...)
-
29.6.2017
Odszkodowanie za szkody związane z naruszeniem konkurencji
Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji wprowadza od 27 czerwca szereg ułatwień dla poszkodowanych, którzy dochodzą (...)
-
14.6.2017
Preferencyjne pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej
Podmioty ekonomii społecznej (PES) np. spółdzielnie socjalne, czy organizacje pozarządowe mogą od tego roku ubiegać się o preferencyjne pożyczki z utworzonego przez Ministerstwo Rodziny, (...)
-
10.5.2017
Jakie są skutki oświadczenia woli złożonego dla pozoru?
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Pozorność polega zatem na złożeniu oświadczenia woli (które stanowi składnik (...)
-
9.5.2017
Zmiana formy prawnej spółki - wierzyciela a sukcesja procesowa po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego
W obrocie gospodarczym często zachodzą zmiany formy prawnej spółek, będących wierzycielami w postępowaniu egzekucyjnym. Taka zmiana wywołuje dalekosiężne skutki procesowe, co może mieć (...)
-
25.4.2017
Forma uchwały wspólników wyrażająca zgodę na zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością są zbywalne. Zbywalność udziałów stanowi zasadę i jest jednym z praw wspólnika. Umowa spółki może jednak (...)
-
24.4.2017
Świadczenie usług w innym kraju UE
Jeśli prowadzisz zarejestrowaną działalność usługową (np. jako architekt lub przewodnik) w swoim kraju, możesz świadczyć te usługi również w innym kraju UE i nie musisz w tym celu (...)
-
20.4.2017
Uprzednie porozumienia cenowe (APA)
APA (advance pricing arrangements) to inaczej formalne porozumienia w sprawach ustalenia cen transakcyjnych między podatnikiem a organem podatkowym. Jest to rodzaj umowy zawieranej między podatnikiem (...)
-
16.3.2017
Prokura – nowelizacja przepisów wprowadzona w życie 1 stycznia 2017r.
Prokura to jedna z instytucji prawnych, mocno zakorzenionych w polskim ustawodawstwie.
-
-
17.2.2017
Trust na Malcie - Bezpieczny sposób na ochronę majątku
Instytucja trustu wywodzi się z anglosaskiego systemu prawa common law i w aktualnym stanie prawnym nie posiada swojego odpowiednika w prawie polskim. Republika Malty, mimo iż jej prawo zakorzenione (...)
-
16.1.2017
Kiedy dochodzi do przedłożenia wspólnikom planu przekształcenia?
Ustalenie właściwej chwili, w której dochodzi do przedłożenia wspólnikom planu przekształcenia jest istotną kwestią na tle regulacji procedury przekształcenia. Pozostaje ona w ścisłym (...)
-
5.12.2016
Spółka cywilna a upadłość
Spółka cywilna, jako umowa prawa cywilnego między wspólnikami będącymi co do zasady przedsiębiorcami, nie ma zdolności upadłościowej. Polski system prawa odmawia jej statusu przedsiębiorcy. (...)
-
25.10.2016
Spółka komandytowa w stadium wstępnym
Zawiązanie spółki komandytowej następuje w drodze zawarcia umowy pomiędzy jej uczestnikami, spółka zaś jako odrębny podmiot powstaje z chwilą wpisu do właściwego rejestru. Ustawodawca (...)
-
17.10.2016
Ubezpieczenie firmy – Twoja niezbędna ochrona
Prowadzenie działalności gospodarczej to oprócz potencjalnych zysków także pewne ryzyko. Chociaż przedsiębiorca zdaje sobie z niego sprawę, to nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego. (...)
-
22.9.2016
Jak założyć spółkę komandytową?
Spółka komandytowa może zostać założona zarówno przez osoby fizyczne jak i przez osoby prawne np. spółki akcyjne czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podstawą (...)
-
13.9.2016
Zwolnienie przedsiębiorców od kosztów sądowych
Zgodnie z przepisami ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych sąd może zwolnić stronę od kosztów sądowych w całości lub w części, jeżeli strona jest w stanie ponieść tylko część (...)
-
6.9.2016
Vesting – sposób na motywowanie menedżerów spółek kapitałowych
Często spotykamy się z zapytaniami dotyczącymi stosowania środków motywowania członków zarządu i dyrektorów zatrudnianych w spółkach kapitałowych, tak aby spółki (...)
-
18.8.2016
Wypowiedzenie umowy spółki komandytowej przez wspólnika
Kodeks spółek handlowych w swych regulacjach kompleksowo określa zagadnienia związane z istnieniem spółek zarówno osobowych jak i kapitałowych. Określa nie tylko czynności związane (...)