Nieuczciwa konkurencja: tolerowanie naruszenia prawa może prowadzić do jego utraty
5.5.2015
W dzisiejszej - niezwykle konkurencyjnej - rzeczywistości rynkowy sukces produktu wymaga dobrego pomysłu, pracy oraz niemałych nakładów finansowych.
5.5.2015
W dzisiejszej - niezwykle konkurencyjnej - rzeczywistości rynkowy sukces produktu wymaga dobrego pomysłu, pracy oraz niemałych nakładów finansowych.
29.4.2015
Wnoszenie wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek kapitałowych jest bardzo popularnym i często wykorzystywanym sposobem wyposażania ich w majątek.
22.4.2015
Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań oraz technologii jest podstawową drogą rozwoju przedsiębiorstw w dzisiejszej gospodarce.
21.4.2015
Zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowo-akcyjnych od dnia 1.01.2014 r.
15.4.2015
W pakiecie zmian w podatkach dochodowych obowiązujących od 1.01.2015 r. nieco niezauważone przeszło, planowane już kolejny raz z rzędu rozszerzenie zakresu stosowania tzw. cen transferowych.
8.4.2015
Postępowanie likwidacyjne ma na celu doprowadzenie sytuacji majątkowej spółki do takiej sytuacji, by możliwe stało się spłacenie długów, pokrycie kosztów postępowania likwidacyjnego i podział ewentualnej nadwyżki pomiędzy wspólników. Znajdujący zastosowanie (...)
1.4.2015
Kodeks spółek handlowych zawiera definicję spółki jednoosobowej jest nią spółka kapitałowa, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza. W aktualnym stanie prawnym jednoosobową może być więc zarówno spółka (...)
25.3.2015
Zakup profesjonalnego oprogramowania, szczególnie dla małych przedsiębiorców, stanowi niejednokrotnie nie lada wyzwanie.
23.3.2015
Dotychczasowe rozwiązania w zakresie wpisu i zmiany wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym uznał ustawodawca za nieefektywne.
16.3.2015
Przepisy obowiązującego kodeksu spółek handlowych dają wierzycielom niewypłacalnych spółek narzędzie, przy użyciu którego wierzyciele mogą zaspokoić sie z majątku członków zarządu. Pociągnięcie do odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki (...)
3.3.2015
Na etapie opiniowania znajduje się obecnie projekt nowelizacji KSH z dnia 11.8.2014 r. bardzo istotnie modyfikujący przepisy dotyczące spółki z o.o. Na wstępie warto omówić podstawowe zmiany:
25.2.2015
Ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. Nr 50, poz. 331, z późn. zm.) stawia sobie za fundamentalny cel skuteczną ochronę mechanizmów konkurencji, stanowiących niewątpliwie motor napędowy dla rozwoju i postępu gospodarczego w państwie.
13.2.2015
Z dniem 10 stycznia 2015r. weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 1215/2012 tzw. Bruksela I bis
10.2.2015
Prawo ochronne na znak towarowy może być przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej. Wkładem tym będzie prawo płynące z rejestracji znaku towarowego we właściwym urzędzie.
4.2.2015
Nowe przepisy konsumenckie nakładają kolejne obowiązki na sprzedawców handlujących online. Sprawdź, jakie udogodnienia czekają na konsumentów.
27.1.2015
W myśl obowiązujących przepisów prawa, spółka komandytowa jest zobowiązana do sporządzania sprawozdania finansowego i jego złożenia do właściwego sądu rejestrowego
22.1.2015
Sąd Apelacyjny w Warszawie, VI Wydział Cywilny w wyroku z dnia 04.12.2013 r. w sprawie pod sygn. akt VI ACa 290/13 stanął na stanowisku, zgodnie z którym interes spółki handlowej winien być rozumiany jako \"wypadkowa interesów wszystkich grup jej wspólników, określona (...)
14.1.2015
Spółdzielnie mieszkaniowe od zawsze posądzane są o zawyżanie opłat czynszowych. Zwykle mieszkańcy mieli zastrzeżenia do wysokości składek na fundusz remontowy, za który spółdzielnie często dokonywały zbędnych i zbyt drogich remontów i napraw za pomocą firm nie (...)
23.12.2014
Zgodnie z najnowszą linią orzeczniczą niektórych sądów rejonowych i okręgowych (w tym Sądu Okręgowego w Poznaniu i w Szczecinie), prokurent nie jest uprawniony do składania sprawozdania finansowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do rejestru przedsiębiorców (...)
23.12.2014
Zagadnienie sankcji, którą powoduje sprzeczność z ustawą uchwały zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy wywołuje od wielu lat kontrowersje tak w doktrynie, jak i orzecznictwie. Jedni twierdzą, że uchwała taka jest nieważna z mocy samego prawa i od (...)
1.12.2014
Dla osób pozostających w związku małżeńskim ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa jednego z małżonków rodzi poważne skutki prawne nie tylko w sferze wykonywania działalności gospodarczej upadłego małżonka ale również w sferze majątkowego ustroju małżeńskiego.
21.10.2014
Opóźnienia w zapłacie wynagrodzenia przez kontrahentów to w praktyce bolączka wielu przedsiębiorców. Nie często da się również zrekompensować poniesione w ten sposób straty. Swego rodzaju zabezpieczeniem dla interesów przedsiębiorcy w tym zakresie są (...)
14.10.2014
Prowadząc szeroko zakrojoną działalność międzynarodową przedsiębiorca musi być przygotowany na każdą ewentualność i z każdej perspektywy. Transakcje międzynarodowe cechują się niezwykle wysokim stopniem skomplikowania zarówno na poziomie prawnym, ekonomicznym i negocjacyjnym, (...)
18.9.2014
Zgodnie z naczelną zasadą obowiązującą w stosunkach pomiędzy wspólnikami spółki z o.o., jeżeli ustawa lub umowa spółki nie stanowi inaczej, wspólnicy mają równe prawa i obowiązki w spółce. Prawa i obowiązki wynikają z uczestnictwa wspólników, (...)
25.8.2014
Sprzedaż dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, objęta jest obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Czy sprzedając towary za pośrednictwem Internetu, przedsiębiorca musi korzystać z kasy fiskalnej?
4.7.2014
Spółka jawna jest spółką osobową, która charakteryzuje się osobistą odpowiedzialnością wspólników za jej zobowiązania. Spółka ta powstaje na podstawie umowy wspólników, zakładających spółkę. Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują wiele warunków, które musi spełniać (...)
17.6.2014
Odpowiedź zasadniczo brzmi - nie.
21.5.2014
Ten tekst pomoże Ci podjąć decyzję o tym, czy warto założyć spółkę cywilną. Spółka cywilna jest umową, w której dwie lub więcej osób wyraża wolę współpracy dla osiągnięcia jakiegoś wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób (...)
8.5.2014
Coraz częściej przedsiębiorcy otrzymują telefony z ofertami dotyczącymi ich działalności gospodarczej. Po jakimś czasie są zaskoczeni, że dostali fakturę o zapłatę za coś, czego przecież nie zamawiali. Czy można rozwiązać taką umowę?
11.4.2014
Jak napisać regulamin - pytanie to powinni zadać sobie nie tylko właściciele sklepów internetowych, ale każdy kto świadczy jakiekolwiek usługi za pośrednictwem Internetu. Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną (uśude) mimo mylącego tytułu nie jest skierowana wyłącznie do typowych (...)
28.3.2014
Minimalna wysokość kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5.000 zł. Wartość ta wyznacza minimalny zakres odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Stanowi więc o sile ekonomicznej spółki a także o jej zdolnościach kredytowych. Dlatego też wspólnicy (...)
21.3.2014
Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności oznacza ponoszenie jej całym swoim majątkiem teraźniejszym i przyszłym. Nie stoi on w sprzeczności (...)
11.3.2014
Aby przekształcić spółkę cywilną w spółkę z o.o. należy wykonać szereg czynności. Z artykułu dowiesz się jaka jest ich kolejność oraz jakie mają znaczenie dla samego przekształcenia. Jakie są główne etapy przekształcenia spółki cywilnej w spółkę (...)
7.3.2014
Nazwą spółki handlowej jest tzw. firma. Jest ona oznaczeniem przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką spółkę. Spółka może pozywać i być pozywaną pod firmą. Poza tym firma nie może zostać zbyta bez przedsiębiorstwa. W praktyce można wyróżnić kilka zasad tworzenia (...)
28.2.2014
Kodeks spółek handlowych przewiduje instytucję umorzenia udziałów w spółce z o.o. Celem umorzenia jest unicestwienie, wygaśnięcie udziału, a co się z tym wiąże - zmniejszenie stanu posiadania danego wspólnika w spółce lub też całkowite jego wycofanie się (...)
18.2.2014
Handlujesz w Internecie? Sprawdź, czy fiskus może Ci się dobrać do portfela. Niewielu z internautów wie, że dokonywanie transakcji za pośrednictwem Internetu, na różnego rodzaju aukcjach internetowych, jest obarczone obowiązkiem podatkowym. Z zawarciem umowy sprzedaży, w tym za (...)
18.2.2014
Brak informacji o cenie, wynagrodzeniu czy kosztach może skutkować brakiem zobowiązania konsumenta do ich zapłaty a termin na odstąpienie od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyny będzie wynosił 14 dni.
14.1.2014
Zasady reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością określone zostały w art. 205 Kodeksu spółek handlowych (dalej: „KSH”). Zgodnie z tym przepisem: „§ 1. Jeżeli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania określa umowa spółki. (...)
3.1.2014
Naczelna Rada Aptekarska zdecydowała, że od 1 stycznia 2014 r. każdy aptekarz zobowiązany będzie do noszenia w miejscu pracy identyfikatora, potwierdzającego fakt uzyskania przez niego tytułu magistra farmacji.
31.12.2013
Ustawa deregulacyjna dotyczy 51 zawodów, a część zawartych w niej przepisów wchodzi w życie 1 stycznia 2014 r. Od nowego roku łatwiej będzie zostać pośrednikiem nieruchomości, rzeczoznawcą majątkowym czy pilotem wycieczek.
Masz inne pytanie do prawnika?
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zapytaj prawnika