Prawo spółek - Artykuły (strona: 7)

Likwidacja spółki komandytowej

8.4.2015

Postępowanie likwidacyjne ma na celu doprowadzenie sytuacji majątkowej spółki do takiej sytuacji, by możliwe stało się spłacenie długów, pokrycie kosztów postępowania likwidacyjnego i podział ewentualnej nadwyżki pomiędzy wspólników. Znajdujący zastosowanie (...)

Jednoosobowa spółka z o.o.

1.4.2015

Kodeks spółek handlowych zawiera definicję spółki jednoosobowej jest nią spółka kapitałowa, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza. W aktualnym stanie prawnym jednoosobową może być więc zarówno spółka (...)

Nieautonomiczny charakter interesu spółki handlowej

22.1.2015

Sąd Apelacyjny w Warszawie, VI Wydział Cywilny w wyroku z dnia 04.12.2013 r. w sprawie pod sygn. akt VI ACa 290/13 stanął na stanowisku, zgodnie z którym interes spółki handlowej winien być rozumiany jako \"wypadkowa interesów wszystkich grup jej wspólników, określona (...)

Spółdzielnie mieszkaniowe łamią prawa mieszkańców

14.1.2015

Spółdzielnie mieszkaniowe od zawsze posądzane są o zawyżanie opłat czynszowych. Zwykle mieszkańcy mieli zastrzeżenia do wysokości składek na fundusz remontowy, za który spółdzielnie często dokonywały zbędnych i zbyt drogich remontów i napraw za pomocą firm nie (...)

Uchwała spółki kapitałowej sprzeczna z ustawą nieważna z mocy prawa?

23.12.2014

Zagadnienie sankcji, którą powoduje sprzeczność z ustawą uchwały zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy wywołuje od wielu lat kontrowersje tak w doktrynie, jak i orzecznictwie. Jedni twierdzą, że uchwała taka jest nieważna z mocy samego prawa i od (...)

Zwyczaj ważniejszy niż prawo?

14.10.2014

Prowadząc szeroko zakrojoną działalność międzynarodową przedsiębiorca musi być przygotowany na każdą ewentualność i z każdej perspektywy. Transakcje międzynarodowe cechują się niezwykle wysokim stopniem skomplikowania zarówno na poziomie prawnym, ekonomicznym i negocjacyjnym, (...)

e-handel - co z kasą fiskalną?

25.8.2014

Sprzedaż dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, objęta jest obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Czy sprzedając towary za pośrednictwem Internetu, przedsiębiorca musi korzystać z kasy fiskalnej?

Założenie spółki jawnej

4.7.2014

Spółka jawna jest spółką osobową, która charakteryzuje się osobistą odpowiedzialnością wspólników za jej zobowiązania. Spółka ta powstaje na podstawie umowy wspólników, zakładających spółkę. Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują wiele warunków, które musi spełniać (...)

Uważaj na umowy zawierane przez telefon

8.5.2014

Coraz częściej przedsiębiorcy otrzymują telefony z ofertami dotyczącymi ich działalności gospodarczej. Po jakimś czasie są zaskoczeni, że dostali fakturę o zapłatę za coś, czego przecież nie zamawiali. Czy można rozwiązać taką umowę?

Jak napisać regulamin sklepu internetowego?

11.4.2014

Jak napisać regulamin - pytanie to powinni zadać sobie nie tylko właściciele sklepów internetowych, ale każdy kto świadczy jakiekolwiek usługi za pośrednictwem Internetu. Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną (uśude) mimo mylącego tytułu nie jest skierowana wyłącznie do typowych (...)

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o.

28.3.2014

Minimalna wysokość kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5.000 zł. Wartość ta wyznacza minimalny zakres odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Stanowi więc o sile ekonomicznej spółki a także o jej zdolnościach kredytowych. Dlatego też wspólnicy (...)

Zakres odpowiedzialności komandytariusza

21.3.2014

Komandytariusz odpowiada ze zobowiązania spółki w sposób bezpośredni, solidarny, subsydiarny, osobisty i ograniczony do wysokości sumy komandytowej. Osobisty charakter odpowiedzialności oznacza ponoszenie jej całym swoim majątkiem teraźniejszym i przyszłym. Nie stoi on w sprzeczności (...)

Jak przekształcić spółkę cywilną w spółkę z o.o.?

11.3.2014

Aby przekształcić spółkę cywilną w spółkę z o.o. należy wykonać szereg czynności. Z artykułu dowiesz się jaka jest ich kolejność oraz jakie mają znaczenie dla samego przekształcenia. Jakie są główne etapy przekształcenia spółki cywilnej w spółkę (...)

Nazwa spółki handlowej - zasady nadawania spółkom nazwy i jej ochrona

7.3.2014

Nazwą spółki handlowej jest tzw. firma. Jest ona oznaczeniem przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką spółkę. Spółka może pozywać i być pozywaną pod firmą. Poza tym firma nie może zostać zbyta bez przedsiębiorstwa. W praktyce można wyróżnić kilka zasad tworzenia (...)

Umorzenie udziałów w spółce z o.o.

28.2.2014

Kodeks spółek handlowych przewiduje instytucję umorzenia udziałów w spółce z o.o. Celem umorzenia jest unicestwienie, wygaśnięcie udziału, a co się z tym wiąże - zmniejszenie stanu posiadania danego wspólnika w spółce lub też całkowite jego wycofanie się (...)

Zmiany w prawie farmaceutycznym w 2014 roku

3.1.2014

Naczelna Rada Aptekarska zdecydowała, że od 1 stycznia 2014 r. każdy aptekarz zobowiązany będzie do noszenia w miejscu pracy identyfikatora, potwierdzającego fakt uzyskania przez niego tytułu magistra farmacji.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika