Prawo spółek - Artykuły (strona: 8)

Ulgi na przejazdy nauczycieli - zmiana w 2014 roku

13.12.2013

Od 1 stycznia 2014 roku nauczyciele przedszkoli otrzymają prawo do ulg w przejazdach publicznym transportem zbiorowym kolejowym i autobusowym, które dotychczas posiadali nauczyciele szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele akademiccy. Jednocześnie ulga, o której (...)

Regulamin sklepu internetowego - wzór

9.12.2013

Przygotowanie dobrego regulaminu sklepu internetowego to nie lada wyzwanie nawet dla prawnika. Bardzo często próbujemy napisać regulamin samodzielnie, korzystając z dostępnych wzorów czy tez posiłkując się regulaminami innych przedsiębiorców. Metoda może i tania, ale tylko na krótką metę. (...)

Można zakończyć spory w wyniku mediacji...

29.11.2013

Mediację prowadzi się ma się przed wszczęciem postępowania, a za zgodą stron także w toku sprawy. Mediacja prowadzona jest na podstawie umowy o mediację (też niezależnie od postępowania cywilnego) albo postanowienia sądu kierującego strony do mediacji. Ugoda zawarta przed mediatorem ma po (...)

Wysokość kar za klauzule niedozwolone w regulaminie

22.10.2013

Występowanie klauzul niedozwolonych w regulaminie sklepu, który obowiązuje także konsumenta może skutkować wszczęciem przeciwko przedsiębiorcy postępowania sądowego – na skutek pozwu o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone lub administracyjnego – wszczynanego z urzędu (...)

Spółka z o.o. w organizacji

23.9.2013

Spółka z o.o. w organizacji powstaje z chwilą podpisania aktu notarialnego obejmującego umowę spółki - czyli z chwilą jej zawiązania. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako osoba prawna powstaje dopiero z chwilą rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Okres pomiędzy podpisaniem (...)

Reprezentacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji

13.6.2013

Problematyka reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (i spółek kapitałowych w ogólności) jest od dawna przedmiotem zainteresowania zarówno doktryny prawniczej jak i bardzo bogatego orzecznictwa. Warto natomiast zwrócić uwagę na nieco zaniedbywany aspekt dotyczący reprezentacji (...)

Pułapki regulaminów sklepów internetowych

11.6.2013

O tym, że sklep internetowy powinien mieć regulamin wie już prawie każdy przedsiębiorca prowadzący działalność w Internecie. Część z nich przekonała się również, że regulamin pisany „na szybko” i bez konsultacji z prawnikiem może być przyczyną kosztownych problemów. (...)

Likwidacja spółki - obowiązki likwidatorów

22.5.2013

Podjęcie uchwały o likwidacji spółki z o.o. nie oznacza wcale, iż dany podmiot przestaje automatycznie istnieć, zaprzestając wszelkiej działalności. Uchwała taka rozpoczyna dopiero proces likwidacji przedsiębiorstwa, na który składają liczne czynności rejestracyjne i bilansowe. (...)

Dwa słowa o plikach cookies

7.5.2013

Wprawdzie od wejścia w życie zmiany minęło już trochę czasu, warto jednak choć na chwilę powrócić do tematu aby pokazać, jak polityka zarządzania ciasteczkami jest istotna dla administratorów stron internetowych.

Małoletni wspólnik spółki z o.o.

6.5.2013

O ile umowa spółki z o.o. nie przewiduje ograniczeń w przedmiocie wstąpienia spadkobierców na miejsce zmarłego wspólnika, małoletni spadkobierca, nawet nie posiadający zdolności do czynności prawnych, może zostać wspólnikiem spółki z o.o. Zakres czynności, (...)

Finansowanie prywatnej opieki zdrowotnej

15.4.2013

Z roku na rok rola, jaką odgrywa prywatna opieka zdrowotna w polskim systemie ochrony zdrowia, staje się coraz bardziej widoczna. Nie bez znaczenia są, przy tym, narastające problemy jednostek leczniczych, związane z coraz większymi brakami środków pieniężnych. W czym zatem tkwi źródło (...)

Czy istnieje możliwość dochodzenia zwrotu tzw. opłat półkowych?

5.4.2013

Sieci handlowe narzucają sprzedawcom produktów do sieci dodatkowe opłaty. Pojawia się pytanie, czy te „dodatkowe koszty wejścia na rynek” można odzyskać. Zgodnie bowiem z art. 15 ust 1 pkt 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jednolity opublikowany w Dz. U. z (...)

Dopłaty w spółce z o.o.

6.3.2013

Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość ustanowienia w umowie spółki z o.o. obowiązku wspólników do wniesienia dopłat do spółki. W doktrynie podkreśla się, że jest to element osobowy spółki kapitałowej, istniejący tylko w przypadku spółki z o.o. Spółka ta, jako spółka (...)

Organy nadzoru w spółkach handlowych

3.12.2012

Działalność każdej spółki kapitałowej wymaga nadzoru. W przypadku spółki z o.o. nadzór ten mogą sprawować wspólnicy, jednakże w określonych sytuacjach nadzór ten powinien być sprawowany przez radę nadzorczą lub komisję rewizyjną. W przypadku spółki (...)

Prowadzenie spraw i reprezentacja spółki jawnej

12.10.2012

Reprezentacja spółki jawnej obejmuje wszystkie czynności sądowe i pozasądowe spółki. Prawo do reprezentacji spółki - a więc do działania w jej imieniu przysługuje wszystkim wspólnikom i nie może być skutecznie ograniczone ze skutkiem wobec osób trzecich. (...)

Co to jest spółka cicha i jaki jest jej status w porządku prawnym?

25.9.2012

Mimo, iż nazwa takiej formy prowadzenia działalności gospodarczej może kojarzyć się z czymś nie do końca zgodnym z prawem, naczelna zasada prawa cywilnego zasada swobody w kreowaniu umów powoduje, że nic takiego nie ma miejsca w przypadku powołania do życia spółki cichej. Jedno (...)

Zmiany i sprostowania wpisu do KRS

5.9.2012

Dane zawarte w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) podlegają zakazowi ich usuwania. Wprawdzie pewne dane ulegają wykreśleniu, często nawet łącznie z wykreśleniem całego podmiotu, ale nie oznacza to, że w taki sposób dochodzi do całkowitego usunięcia z Rejestru.

Czy odwołany członek zarządu może żądać przywrócenia do pracy?

6.8.2012

O tym, czy odwołany członek zarządu spółki (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej), zatrudniony w spółce w ramach stosunku pracy może żądać przywrócenia do pracy w razie rozwiązania z nim (wypowiedzenia) umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa pisano (...)

Podatek od czynności cywilnoprawnych - zawarcie i zmiana umowy spółki

4.7.2012

Wśród czynności cywilnoprawnych będących przedmiotem opodatkowania na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jest również umowa spółki (akt założycielski), a także zmiana tej umowy. Powyższe czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości (...)

Walne zgromadzenie akcjonariuszy: możliwe także drogą elektroniczną

21.5.2012

Praktyka pokazuje, że Walne Zgromadzenie rozumiane jako ogół zebranych w jednym czasie i miejscu akcjonariuszy spółki akcyjnej wyrażających swoją decyzję w sprawach określonych w porządku obrad, jest pojęciem nieco anachronicznym, odbiegającym od wymogów życia gospodarczego. (...)

Likwidacja działalności gospodarczej (stan prawny do 01.01.2001)

16.4.2012

Konieczność likwidacji działalności gospodarczej zachodzi zazwyczaj wtedy, gdy nie przynosi ona przedsiębiorcy spodziewanych zysków lub w przypadku niewypłacalności. Likwidacja w znaczeniu prawnym polega na tym, że dotychczasowy przedsiębiorca (osoba fizyczna, prawna lub ułomna osoba prawna) (...)

Przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich a VAT

10.4.2012

Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania są opodatkowane 7% stawką (...)

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

29.3.2012

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową, w której pierwszorzędną rolę odgrywa wniesiony do spółki kapitał. Jest to zasadnicza cecha, która odróżnia spółki kapitałowe od osobowych. W tych ostatnich pozycje wspólnika wyznacza jego osoba, (...)

Jak uzyskać \"kredyt podatkowy\"?

24.3.2012

Kredyt podatkowy polega na zwolnieniu z podatku dochodowego w pierwszych latach prowadzenia działalności gospodarczej i spłacie tego podatku ratami w następnych 5 latach. Podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą więc być zwolnieni (...)

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

19.3.2012

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to dobry sposób rozliczania się z fiskusem m.in. dla osób rozpoczynających działalność, jeżeli spodziewają się, że koszty działalności, które prawo pozwala odliczyć od podatku nie przekroczą 50% przychodu. Poznaj podstawowe (...)

Komu i jak pomaga rzecznik konsumentów?

1.3.2012

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, zadania z zakresu ochrony interesów konsumentów, oprócz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wykonują także samorządy terytorialne. Zadaniem samorządu terytorialnego w zakresie ochrony praw konsumentów jest prowadzenie edukacji konsumenckiej, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika