Prawo spółek - Artykuły (strona: 26)

Jak przygotować się do przedświątecznych zakupów?

8.4.2009

Tydzień poprzedzający Święta Wielkiej Nocy to nie tylko Wielki Tydzień, ale także okres wzmożonych zakupów przedświątecznych. W tej kwestii nic się nie zmienia i nawet panujący od dłuższego czasu kryzys gospodarczy nie wpływa w większym stopniu na przyzwyczajenia konsumentów. Okres przedświąteczny (...)

Jak zmienić skład osobowy spółki cywilnej - opinia prawna

3.4.2009

Określenie „spółka cywilna” dotyczy umowy zawieranej pomiędzy co najmniej dwoma wspólnikami, przez zawarcie której zobowiązują się oni dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wypowiedzenie (...)

Jednoosobowa spółka partnerska - opinia prawna

27.3.2009

Zgodnie z art. 86 ksh, spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Jak zostało wskazane w powyższym przepisie, spółka partnerska może być utworzona przez co (...)

Ograniczenia w koncentracji przedsiębiorców

18.3.2009

Zdobycie silnej pozycji na rynku daje danemu przedsiębiorcy przewagę nad pozostałymi, działającymi w tej samej branży. Dopóki pozycja ta pozostawia konkurentom miejsce na działalność, na rynku zachowana zostaje równowaga. Jeżeli jednak pozycja ta jest zbyt dominująca, kusi dominującego (...)

Czy pracownik może korzystać z własnego samochodu dla potrzeb firmy?

9.3.2009

W niniejszym artykule przedstawiliśmy najważniejsze zagadnienia dotyczące podróży służbowych, a przede wszystkim sposób rozliczania wydatków z tytułu używania przez pracowników ich prywatnych samochodów na potrzeby firmy. Dowiesz się z niego, jak powinna wyglądać umowa z pracodawcą o (...)

Zakaz reklamy alkoholu w świetle Konstytucji i prawa europejskiego

9.3.2009

Polskie zakazy reklamy i promocji alkoholu nie należą do najbardziej rygorystycznych w Europie. Sprawdźmy więc, na ile ustawodawca - w zgodnie z Konstytucją RP i prawem wspólnotowym - może te ograniczenia zwiększać. Wolność gospodarcza jest konstytucyjną zasadą ustrojową (umieszczona (...)

Jakie wymogi dotyczą hipermarketów?

9.3.2009

Artykuł powinien zainteresować wszystkich, którzy prowadzą bądź zamierzają kiedykolwiek założyć duży sklep. Zawiera on również istotne informacje dla pracowników kierownictwa hipermarketów. Artykuł opisuje przede wszystkim zasady i tryb wydawania zezwoleń na tworzenie (...)

Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!

9.3.2009

Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów o Ewidencji Działalności Gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej - (...)

Wysokość diet dla pracowników w spółce z o.o. - opinia prawna

6.3.2009

Czy wiesz, jaką kwotę diety powinieneś wypłacić swojemu pracownikowi za podróż służbową poza granicami kraju? Czy możesz ją ustalać dowolnie? Zgodnie z art. 77[5] § 1 kodeksu pracy, pracodawcę obciążają niezbędne koszty, które wynikają z wykonywania na polecenie pracodawcy zadania (...)

Kto i na jakich zasadach może emitować obligacje?

3.3.2009

Obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza - uprawnionego) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Przez papiery wartościowe emitowane w serii rozumie się (...)

Zmiany w ksh - spółki osobowe

27.2.2009

Jeśli jesteś wspólnikiem spółki cywilnej lub jawnej bądź zamierzasz założyć taką spółkę, warto zapoznać się ze zmianami wprowadzonymi do Kodeksu spółek handlowych ustawą z dnia 12 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została (...)

Mediacja przed Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych przy PIIT

27.2.2009

Liczba firm, które widzą swoją szanse w Internecie jest coraz większa, coraz więcej firm zakłada w związku z tym swoje strony internetowe. Na ogół nazwa domeny jest odzwierciedleniem nazwy firmy bądź ze znakiem towarowym, jeśli firma ma do takiego znaku uprawnienia. Pojawiają (...)

Arbitraż przed Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych przy PIIT

27.2.2009

Liczba firm, które widzą swoją szanse w Internecie jest coraz większa, coraz więcej firm zakłada w związku z tym swoje strony internetowe. Na ogół nazwa domeny jest odzwierciedleniem nazwy firmy bądź ze znakiem towarowym, jeśli firma ma do takiego znaku uprawnienia. Pojawiają (...)

Zaskarżenie uchwały przez wspólnika - opinia prawna

26.2.2009

Zgodnie z art. 249 § 1 kodeksu spółek handlowych, jest możliwe zaskarżenie uchwały wspólników sprzecznej z umową, bądź dobrymi obyczajami i godzącej w interesy spółki lub mającej na celu pokrzywdzenie wspólnika, w drodze wytoczenia przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały. Legitymacja (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika