Prawo upadłościowe i naprawcze: Postępowanie upadłościowe - Artykuły (strona: 3)

Wynagrodzenie syndyka

1.12.2004

Syndyk, jak również powołany na jego żądanie zarządca odrębnego majątku - mają prawo do wynagrodzenia za swoją działalność oraz do zwrotu uzasadnionych wydatków, które wyłożyli z powodu swoich czynności.

Jakie składniki majątku upadłego wchodzą w skład masy upadłości?

30.11.2004

Masa upadłości to najprościej mówiąc majątek dłużnika, z którego jego wierzyciele będą zaspokojeni. Ponieważ dłużnik częstokroć dysponuje majątkiem, którego nie wszystkie elementy są własnością dłużnika, najważniejszą czynnością po ogłoszeniu upadłości dłużnika jest ustalenie (...)

Dwa rodzaje upadłości dłużnika

30.11.2004

Prawo upadłościowe przewiduje dwie procedury przeprowadzenia upadłości dłużnika. Wybór procedury uzależniony jest od postanowienia w sprawie ogłoszenia upadłości. Sąd upadłościowy może bowiem postanowić o postawieniu dłużnika w stan upadłości obejmujący likwidację majątku (...)

Postępowanie w sprawie upadłości

30.11.2004

Postępowanie upadłościowe składa się z dwóch etapów. W pierwszym w postępowaniu w sprawie upadłości, sąd analizuje sytuację dłużnika oraz stwierdza, czy w ogóle, a jeśli tak, to jaki rodzaj upadłości ogłosić. Postępowanie to kończy się wydaniem postanowienia o (...)

Wstępne zgromadzenie wierzycieli

30.11.2004

Jeżeli na wstępnym zgromadzeniu wierzycieli obecnych jest co najmniej połowa wierzycieli mających łącznie trzy czwarte ogólnej sumy wierzytelności stwierdzonych tytułami egzekucyjnymi albo bezspornych lub uprawdopodobnionych, wierzyciele ci mogą zawrzeć na wstępnym zgromadzeniu układ z dłużnikiem. (...)

Czy osoba fizyczna może ogłosić upadłość – opinia prawna

30.11.2004

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, jej przepisy znajdują zastosowanie w stosunku do dłużników będących przedsiębiorcami, a z ust. 2 tego artykułu wynika, że za przedsiębiorcę należy uważać osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika