Windykacja należności - Porady prawne (strona: 14)

Wgląd do akt przez pełnomocnika procesowego

Czy adwokat strony w trakcie rozwodu ma prawo wglądu w dokumentację medyczną strony przeciwnej. Czy psychiatra wydając opinię na żądanie Sądu ma prawo nie informować pacjenta, że Sąd o taką (...)

Zaskarżalność postanowień sądu

Sąd na posiedzeniu jawnym nie kończącym sprawy wydał postanowienie niekorzystne i niemożliwe do zrealizowania przez powoda. Jak zaskarżyć takie postanowienie lub skłonić Sąd do częściowego (...)

Zmiana komornika w toku egzekucji

Jestem niezadowolony z działania komornika, który prowadzi egzekucję wyroku. Wniosłem w pełni należne opłaty (100%). Czy mogę zmienić komornika? Czy trzeba wtedy jeszcze coś dopłacać?

Wypowiedzenie pełnomocnictwa przez adwokata

W 1997 roku zostałem oskarżony o paserstwo. Sprawa toczy się do tej pory (zdążyłem w międzyczasie być w wojsku) z powodu niestawienia się na rozprawy jednego z poszkodowanych. Od początku korzystałem (...)

Odrzucenie opinii biegłego przez sąd

Czy sędzia może odrzucić opinię biegłego lekarza sądowego?

Tekst przysięgi sędziowskiej

Jak brzmi tzw. "przysięga sędziowska".

Fax, e-mail jako dowód z dokumentu

Czy fax, e-mail, list zwykły są dokumentami w świetle prawa, na które może powoływać się druga strona wysyłająca korespondencję. Czy są dokumentami wiarygodnymi i pewnymi w postępowaniu przed (...)

Zajęcie sprzedanego samochodu

Sprzedałem samochód 30 czerwca a komornik zrobił zajęcie i wpis w wydziale komunikacji 03 lipca i nie chcą mi go wyrejestrować. Termin ustawowego zgłoszenia o wyrejestrowaniu mija dzisiaj to jest (...)

Ważność zawartej ugody sądowej

Czy niekorzystna ugoda zawarta w procesie cywilnym pozostaje ważna, gdy w procesie karnym udowodni się popełnienie przestępstwa oszustwa lub złożenia fałszywych zeznań w Sądzie gdzie zawarto ugodę?

Eksmisja emeryta

Czy można eksmitować lokatora z pierwszą grupą inwalidzką z ogólnego stanu zdrowia i trzecią grupą inwalidzką choroby zawodowej, jeśli tak to w jakim przypadku?

Zawiadomienie wysłane przez Sąd

Otrzymałem list polecony którego nie zdołałem odebrać ze względu na dużą ilość dni wolnych na początku maja. Na poczcie podali mi jako nadawcę Sąd Rejonowy. Usiłowałem ustalić w Sądzie (...)

Wyrok częściowy a rozszerzenie powództwa

Sąd rozpatruje całość roszczenia wyrokami częściowymi. Czy można później wystąpić z dodatkowym roszczeniem, wynikającym z wpływu każdego jednego roszcenia na wysokość pozostałych roszczeń?

Prawidłowe złożenie podpisu

Czy jeżeli przepis prawa mówi o podpisie to należy rozumieć przez to podpis czytelny? Czy jako podpis czytelny może być traktowana pieczątka imienna i podpis nieczytelny (razem)? Czy w przypadku (...)

Przedawnienie roszczenia z nakazu zapaty

Czy nakaz zapłaty wydany przez SR może ulec przedawnieniu? I ewentualnie po jakim czasie?

Odwołanie od decyzji o zniesieniu współwłasności

Sąd wydał postanowienie o zniesieniu współwłasności, kto i w jakim czasie może odwołać się od postanowienia, czy może odwołać się osoba postronna?

Egzekucja na podstawie nakazu weksla

Czy dłużnik, czyniąc zarzuty na treść weksla (wypełnienie według niego - niezgodnie z deklaracją wekslową), może wstrzymać egzekucję komorniczą? (uzyskanie klauzuli wykonalności).

Wniosek o przebadanie alkomatem

Czy podczas rozprawy o widzenia z ojcem (alkoholikiem) matka może poprosić sąd o przebadanie pozwanego alkomatem?

Uznanie orzeczenia wydanego za granicą

Rozwód orzeczony został za granicą 10 lat temu. Obecnie toczy się w polskim sądzie sprawa o uznanie w Polsce tamtego orzeczenia rozwodowego. Czy status osoby rozwiedzionej, wg polskiego prawa - w (...)

Postępowanie dowodowe w sądzie II instancji

Jeżeli od wyroku Sądu Okręgowego (dot. apelacji od wyroku oddalającego odwołanie od decyzji ZUS) zostanie złożona apelacja - to czy Sąd Apelacyjny może - w razie wątpliwości powołać nowych (...)

Postępowanie zwyczajne zamiast nakazowego

Czy Sąd bez podania przyczyn może skierować sprawę do postępowania zwyczajnego, jeśli został złożony pozew w postępowaniu nakazowym? Czy stronie przysługuje jakiś środek odwoławczy w takim (...)

Pełnomocnik jako świadek w sądzie rodzinnym

Czy pełnomocnik może być równocześnie świadkiem na sprawie w sądzie rodzinnym.

Brak zgody sądu na wydanie dziecku paszportu

Czy i kiedy sąd może nie wyrazić zgody na wydanie dziecku paszportu (wniosek o jego wydanie złożył ojciec ponieważ matka nie wyraża zgody).

Zameldowanie a egzekucja z majątku

Syn jest obciążony przez komornika za niepłacenie alimentów. Czy majątek rodziców będzie obciążony długami syna jeśli go u siebie zameldują na pobyt stały?

Przesłuchanie dzieci w sprawie o separację

Czy w przypadku orzeczenia separacji można uchronić dzieci przed przesuchaniami?

Natychmiastowa wykonalność nakazu z weksla

Co znaczy pouczenie w nakazie zapłaty w postępowaniu nakazowym: "nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia". (...)

Limity w egzekucji z wynagrodzenia

Czy komornik może zająć mi pensję, gdy wynosi ona 600 zł netto i gdy jestem jedynym żywicielem rodziny?

Rygor i klauzula natychmiastowej wykonalności

Co daje rygor natychmiastowej wykonalności wyroku i jak się on ma w stosunku do klauzuli?

Usprawiedliwienie nieobecności na rozprawie

Mam wezwanie do sądu w sprawie alimentów. Ale w tym samym czasie mam maturę. Jakie usprawiedliwienie muszę napisać, że nie stawię się na tą rozprawę? O alimenty stara się także siostra i mama.

Ważność orzeczenia sądu niewłaściwego miejscowo

Sprawa dotyczy nakazu zapłaty 1800 zł w postępowaniu upominawczym. Czy taki nakaz jest ważny, jeżeli wydał go Sąd Rejonowy niewłaściwy miejscowo?

Zeznanie świadka na piśmie

Czy świadek jeżeli nie chce pojawić się na rozprawie może dostarczyć zeznanie (potwierdzenie wydarzenia) na piśmie. Jeżeli tak to czy musi pismo być potwierdzone u notariusza?

Prawomocność wyroku rozwodowego

Chciałbym wiedzieć po jakim czasie od rozprawy rozwodowej orzekającej rozwód staje się on prawomocny?

Termin na sporządzenie uzasadnienia wyroku

Wysłałem do Sądu wniosek o przysłanie mi pisemnego uzasadnienia wyroku w sprawie alimentów w celu odwołania się od wyroku. Ile maksymalnie czasu ma Sąd na przysłanie mi odpowiedzi? A jeśli termin (...)

Skutki uzupełnienia pozwu w terminie

Zwrócony przez sąd pozew o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia z braków formalnych (tj. brak sprecyzowania przez powoda pełnej kwoty jakiej żąda) może zostać do 7 dni ponownie wniesiony (...)

Przekazanie sprawy innemu sądowi

Czy prośba do sądu okręgowego, skierowana za pośrednictwem sądu rejonowego, dotycząca przeniesienia rozpoznania sprawy do innego sądu rejonowego, może zostać zablokowana w sądzie, za pośrednictwem (...)

Jak liczyć termin wejścia w życie ustawy?

Jeżeli coś jest zależne od okresu czasu i ustawa wskazuje ten okres mówiąc, że cos będzie od np. 8 lat wejścia w życie, to należy liczyć ten okres od chwili wejścia w życie, a nie od nowelizacji (...)

Doręczenie odpisu wyroku

Czy po zakończeniu sprawy powinienem otrzymać wyrok sądu bądź jego odpis?

Niedopełnienie obowiązków przez biegłego

Co można zrobić jeżeli biegły sądowy nie wykonuje swojej pracy we właściwy sposób, czyli w swojej ocenie podaje nieprawdziwe informacje?

Wspólne doręczenie pisma procesowego małżonkom

Czy doręczenie pism procesowych (sądowych, komorniczych itp) może następować wspólnie (w jednej kopercie) dla małżonków?

Termin rozpatrzenia apelacji

Czy sąd może wyznaczyć ponowny termin rozpoznania apelacji, jeżeli poprzednia nie została rozpatrzona lub odrzucona?

Czas obowiązywania zmienionego statutu fundacji

Czy zmieniony statut fundacji obowiązuje od momentu dokonania zmiany czy od chwili wpisania tej zmiany do KRS?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika