Prawo cywilne: Pozostałe - Porady prawne (strona: 9)

Nierzetelny pełnomocnik

Wniosłam sprawę o rozwód korzystając z pomocy adwokata. Z góry zapłaciłam sporą sumę za pozytywne rozpatrzenie mojego rozwodu. Wyznaczono termin rozprawy pojednawczej i rozprawa odbyła się. (...)

Parkowanie samochodem z LPG w garażu

Czy w polskim prawie są jakiekolwiek przepisy zabraniające/ograniczające parkowanie pojazdów na gaz LPG w garażach podziemnych wielostanowiskowych? Mam miejsce w takim garażu pod budynkiem mieszkalnym (...)

Odpowiedzialność solidarna dłużników

Czy jest przepis, który umożliwia wierzycielowi dochodzenie przed sądem zwrotu kwoty o tej samej wysokości jednocześnie od dłużnika i poręczyciela?

Szkoła publiczna a osobowość prawna

Czy publiczna szkoła podstawowa posiada osobowość prawną? Czym jest to uwarunkowane? Czy można powierzyć obowiązki dyrektorowi (bez konkursu) na czas dłuższy niż 1/2 roku?

Opóźnienie z alimentami a wysokość odsetek

Mam zasądzone alimenty na dziecko, które płacę przez komornika sadowego. Czy w wypadku opóźnienia płacę odsetki jak od zobowiązań podatkowych, czy "cywilne"?

Zbycie rzeczy obciążonej użytkowaniem

Czy osoba, na której rzecz jest ustanowione dożywotnie użytkowanie działki, jest stroną przy dysponowaniu tą działką przez właściciela? Czy wymagana jest jej zgoda przy jakiejkolwiek czynności (...)

Zwrot nadpłaconego czynszu

W jaki sposób mogę dochodzić zwrotu nadpłaconego czynszu, kiedy dyrektor Wojskowej Agencji Mieszkaniowej odmawia jego zwrotu twierdząc, że nie ma podstaw prawnych do zwrotu pobranego przez WAM zawyżonego (...)

Zwrot bezpodstawnie pobranych pieniędzy

Pracowałem w pewnej firmie ubezpieczeniowej. Złożyłem wypowiedzenie, które kończyło się 31 sierpnia 2002 r. We wrześniu wpłynęła na moje konto pewna suma, która wydawała mi się zaległością (...)

Skuteczne złożenie oświadczenia woli

Co to jest skuteczne złożenie oświadczenia woli (złożonego na podstawie art. 84 § 1 i 2 kodeksu cywilnego z powodu błędu istotnego)? Kiedy powyższe oświadczenie staje się skuteczne, a kiedy (...)

Odpowiedzialność za wady rzeczy leasingowanej

Prowadzę działalność gospodarczą. Dwa lata temu wzięłam w leasing samochód. Samochód jest bardzo znanej marki i bardzo drogi. Pod koniec września upływa mi termin dwuletniej gwarancji na samochód. (...)

Rozliczenie nakładów poczynionych przez małżonków

Małżeństwo mieszka w domu, którego właścicielami są teściowie. Podstawą jest umowa użyczenia. Budynek został zaadaptowany i wyremontowany za fundusze małżeństwa jeszcze przed zawarciem związku (...)

Odwołanie pełnomocnictwa

W jaki sposób posiadacz rachunku oszczędnościowego może wyegzekwować od pełnomocnika uprawnionego do dysponowania takim rachunkiem dowodu jego zawarcia i czy może on odwołać tego typu pełnomocnictwo?

Kontrola zakładu energetycznego a brak legitymacji

Zgodnie z artykułem 6 prawa energetycznego kontrolę można przeprowadzić po okazaniu imiennego upoważnienia wydanego przez organ nadzorujący oraz legitymacji służbowej. Rozporządzenie Ministra (...)

Nieprawidłowy adres na fakturze

Otrzymuję, co miesiąc faktury za usługi telekomunikacyjne ze złym adresem (innym niż został podany w umowie na świadczenie tych usług) - od kogo - chyba nie muszę pisać. Czy w związku z tym (...)

Podstawy naliczania odsetek karnych

Czy bank miał prawo naliczać mi odsetki ustawowe i karne w trakcie trwania umowy kredytowej, czy mógł to zrobić kiedy zakończył się okres kredytu? W paragrafie 1 umowy kredytowej zostało zapisane: (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika