Ubezpieczenia społeczne: Postępowanie przed ZUS - Artykuły (strona: 2)

Jak przekazać wniosek o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej 2.0?

24.4.2020

Nowe rozwiązania przewidziane w ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. tarcza antykryzysowa 2.0), spowodowały konieczność wprowadzania zmian w niektórych wnioskach o wsparcie z ZUS oraz wprowadzenie nowych typów (...)

Podpis osobisty w ZUS

10.2.2020

  Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) udostępniono nową metodę podpisywania dokumentów – podpis osobisty.  

Kto otrzyma jednorazowe świadczenie pieniężne?

26.4.2019

W maju 2019 r. , na podstawie ustawy z 4 kwietnia 2019 r., ZUS wypłaci jednorazowe świadczenie pieniężne emerytom, rencistom oraz innym osobom, którym wypłaca świadczenia określone w tej ustawie.

Ogólne zasady dziedziczenia subkonta w ZUS

1.3.2019

Od maja 2011 roku, w ramach konta ubezpieczonego będącego członkiem OFE, w ZUS prowadzone jest subkonto. Środki w ramach II filaru, poczynając od składki za maj 2011 r., były dzielone na składki przekazywane do OFE oraz na składki ewidencjonowane na indywidualnym subkoncie ubezpieczonego.

Zmiany dla przebywających na zwolnieniach lekarskich

17.1.2019

Z dniem 1 stycznia 2019 r. na ubezpieczonych nałożony został obowiązek informowania o miejscu pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Nastąpiły również zmiany w zasadach zawiadamiania o terminie badania przez lekarza orzecznika albo przez lekarza konsultanta lub dostarczenia (...)

Koordynacja bilateralna systemów zabezpieczenia społecznego

27.11.2018

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego to regulacje prawne, które uzupełniają prawo wewnętrzne danego państwa, chroniąc osoby wykonujące pracę za granicą przed utratą ochrony w zakresie zabezpieczenia społecznego. Dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym zapewniają (...)

Terminy przechowywania akt pracowniczych od 2019 r.

5.10.2018

Jeśli pracodawca zatrudnia pracowników, to ma obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej po zakończeniu przez nich pracy. Do tej pory obowiązkowy okres przechowywania dokumentacji wynosił 50 lat. Od 1 stycznia 2019 r okres ten zostanie skrócony do 10 lat.

Forma dokumentacji pracowniczej od 2019 r.

4.10.2018

1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzą wiele ułatwień dotyczących akt pracowniczych. Przewidziano m.in. elektroniczną postać przechowywania dokumentów, skrócenie z 50 do 10 lat okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych.

Jak ZUS ustala kwotę wolną od potrąceń i egzekucji?

20.12.2017

Gdy komornik egzekwuje należność od emeryta lub rencisty za pośrednictwem ZUS (z jego emerytury lub renty), ZUS uwzględnia kwotę wolną od potrąceń i egzekucji. To część emerytury lub renty, której nie można zająć w ramach egzekucji sądowej lub administracyjnej. Nie można (...)

Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem a ZUS

5.10.2017

Od 1 września 2013 r. wprowadzone zostały nowe tytuły ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego dla osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem. Poznaj zasady podlegania ubezpieczeniom, ustalania podstawy wymiaru składek oraz warunki, jakie musisz spełnić Ty i dziecko, aby mogły być za Ciebie opłacane składki?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)

29.9.2017

Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP) elektronicznie do ZUS. ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po (...)

E-składka w 2018 r.

29.9.2017

Od 1 stycznia 2018 r. będzie można opłacić składki jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego. Od 1 października ZUS będzie wysyłał listem poleconym informacje o nowym numerze rachunków. Jeżeli nie będziesz znać swojego numeru rachunku, nie opłacisz składek (...)

Rehabilitacja lecznicza z ZUS

19.9.2017

Chcesz odzyskać zdrowie w ośrodku rehabilitacyjnym? Masz taką możliwość z ZUS. Z rehabilitacji mogą skorzystać: osoby pobierające zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne lub rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy – rokujące odzyskanie zdolności (...)

Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

10.9.2017

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można już złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym na podstawie zmienionych przepisów. Co trzeba wiedzieć, chcąc przejść (...)

Ważne zmiany w przedawnieniu należności z tytułu składek wobec ZUS

8.2.2012

Zagadnienie długości okresu przedawnienia należności z tytułu składek względem ZUS (składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe oraz zdrowotne, do których stosuje się te same zasady co w przypadku składek na ubezpieczenie społeczne), było zawsze przedmiotem zainteresowania (...)

Ustalenie prawa do emerytury w razie zniszczenia dokumentacji płacowej

1.9.2009

Częsty problem dla osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu stanowi sprawa ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty w sytuacji, gdy dokumentacja potrzebna do ustalenia wysokości tych świadczeń została zniszczona. Chodzi tu głównie o dokumenty płacowe pracowników z lat 70-tych, 80-tych (...)

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

14.8.2009

Ubezpieczenie emerytalne jest to ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy z powodu starości. Osoby, które opłacają składkę, zapewniają sobie w ten sposób dochód w momencie zaprzestania pracy zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego. Natomiast Ubezpieczenie rentowe (...)

Odzyskaj zasiłek opiekuńczy!

4.4.2007

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 6 marca 2007 r. uznał, że osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie mają prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat oraz innym chorym członkiem rodziny. W związku z tym wyrokiem (...)

Naruszenie praw i wolności decyzją ZUS - opinia prawna

27.10.2006

W okresie od 1 listopada 2000 roku do 30 września 2003 r. Pan Y pobierał emeryturę i pracował bez rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, u którego był wcześniej zatrudniony. Decyzją na podstawie art. 138 ustawy o emeryturach i rentach ZUS uznał wypłacaną w tym okresie emeryturę za świadczenia (...)

Emerytura z Polski dla osoby zamieszkałej za granicą - opinia prawna

12.1.2006

Jakie obowiązują ogólne zasady dotyczące polskiej emerytury dla osoby mieszkającej za granicą? Osoba, która chce uzyskać emeryturę pracowała w Polsce 24 lata, a jej obecne miejsce zamieszkania znajduje się za granicą. Jakie są warunki przyznania emerytury? Jakie przesłanki należy spełnić, (...)

Ubezpieczenie społeczne pracowników - podstawa wymiaru składki

27.1.2005

Wszyscy pracownicy (z wyjątkiem prokuratorów) zatrudnieni na terenie Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, do którego zaliczamy ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Obowiązek zgłoszenia pracowników do tych ubezpieczeń (...)

Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia i terminy zgłoszeń

27.1.2005

W przypadku ubezpieczeń społecznych obowiązek zgłoszenia osoby, która podlega ubezpieczeniu obowiązkowo powstaje z mocy prawa, tzn. nie zależy od tego, czy ktoś chce, czy nie chce być ubezpieczonym. Taki obowiązek powstaje między innymi w przypadku zawarcia umowy o pracę - pracownik podlega (...)

Jak przebiega wypłata świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych?

27.1.2005

Procedura wypłaty świadczeń wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest zapewne szczególnie interesująca dla samych uprawnionych. I słusznie. Bowiem świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń. Kiedy możemy spodziewać się wypłaty świadczeń (...)

Czy i kiedy możliwe jest zawieszenie świadczenia wypłacanego z FUS?

21.1.2005

Generalnie prawo do emerytur i rent może ulec zawieszeniu. Istnieje jednak kilka wyjątków, chodzi konkretnie o emerytów, którzy ukończyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni. W ich przypadku zawieszenie prawa do emerytury nie jest możliwe. Ustawodawca przewidział także (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika