Ubezpieczenia społeczne: Składki - Zmiany w prawie

Wakacje składkowe coraz bliżej

13.5.2024

Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. wakacji składkowych. Sejm przyjął już ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Rozwiązanie zapewni coroczne obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. (...)

Konsultacje wakacji składkowych

23.1.2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii razem z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przygotowało projekt przepisów wprowadzających wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Został on skierowany do uzgodnień i konsultacji. Można przesyłać opinie do 6 lutego 2024 r.

Wakacje od ZUS w przygotowaniu

10.1.2024

Minister rozwoju i technologii przedstawił na Radzie Ministrów informację o nowym rozwiązaniu ułatwiającym prowadzenie własnego biznesu w Polsce. To tzw. wakacje składkowe od ZUS. Rząd pracuje nad rozwiązaniem, aby przez jeden miesiąc w ciągu roku zwolnić mikroprzestębiorców (...)

Ustawa o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym

20.9.2023

Ustawa o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym dostosowuje krajowy porządek prawny w związku z wejściem w życie unijnego rozporządzenia w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE) m.in.: zapewnia obywatelom Unii Europejskiej nowe (...)

Kobiety na działalności a ZUS

10.9.2023

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wpływają liczne wnioski interwencyjne od przedsiębiorców, w stosunku do których Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał decyzje obniżające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, (...)

Dodatkowy rok z Małym ZUS Plus

28.7.2023

Mamy dobrą wiadomość dla przedsiębiorców, którzy korzystają z Małego ZUS Plus. Dzięki ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym od 1 sierpnia 2023 r. przedsiębiorcy korzystający z ulgi będą mogli cieszyć się dłuższym okresem niższych składek (...)

Wymiar składek ZUS deklarowanych przez przedsiębiorcę

2.7.2023

Sąd Najwyższy uwzględnił kolejne trzy skargi nadzwyczajne Rzecznika MŚP w sprawie podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne deklarowanych przez przedsiębiorcę w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Roczna waloryzacja na kontach osób ubezpieczonych w ZUS

7.6.2023

O 450 mld zł zwiększył się stan kont i subkont osób ubezpieczonych w wyniku rocznej waloryzacji składek, którą przeprowadziliśmy w czerwcu - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. W zeszłym roku było to niespełna 281 mld zł. O ile wzrosły składki zapisane (...)

Dodatkowy rok z Małym ZUS Plus

2.6.2023

Rząd chce wydłużyć Mały ZUS Plus o rok dla przedsiębiorców, którzy korzystają z ulgi w 2023 r. To rozwiązanie jest skierowane do przedsiębiorców, których przychód w ubiegłym roku nie przekroczył 120 tys. zł i którzy skorzystali z ulgi w 2023 roku. (...)

ZUS nie może kwestionować podstawy wymiaru składek przedsiębiorcy...

29.3.2023

ZUS nie może kwestionować kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych. Przedsiębiorca (...)

Zawiadomienie o składce wypadkowej po raz kolejny na PUE ZUS

29.3.2023

ZUS udostępnił płatnikom składek na ich kontach na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2023/2024. Otrzymało je ponad 158 tys. płatników, którzy złożyli informację ZUS IWA za lata (...)

Termin na ZUS IWA

12.1.2023

31 stycznia 2023 r. upływa termin złożenia informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe (ZUS IWA).

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika