Dobrowolne poddanie się karze za posiadanie.

Odpowiedzi w temacie (2)

marniann23

20.9.2012

Cześć tu mariano. Znaleziono za gumą od majtek 1,10g marihuany. Co więcej było to ważone w kawałku srebra bez wyjmowania co moim zdaniem jest absurdem,. Zaproponowano dobrowolne poddanie się karze, czy jest to dobra opcja. Jaka kara mi grozi za dobrowolne poddanie sie karze a jaka za nie dobrowolne poddanie sie jej?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

pirattt

2012-09-21 09:50:21

Dobrowolne poddanie się karze, - tzn bez sadu i rozprawy się odbywa tylko przynajesz się i prokuraor informuje cie jaka jest kara - pewnie zawiasy; a ty mówisz mu Aj aj sir.

heniek102

2012-09-21 09:50:48

Jeżeli zostałeś zatrzymany na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków, wówczas po przesłuchaniu w charakterze podejrzanego zostaniesz zapytany, czy chcesz się dogadać z Prokuratorem, tzn. czy chcesz złożyć wniosek o dobrowolne poddanie karze. Z doświadczenia, jakie zdobyłem podczas orzekania jako Sędzia Wydziału Karnego wynika, że większość osób zatrzymanych na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków idzie na układ z Prokuratorem i uzgadnia z nim karę za popełnione przestępstwo. W wyniku tego porozumienia Prokurator składa do Sądu z aktem oskarżenia wniosek w trybie art.335 k.p.k. o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie oskarżonemu kary uzgodnionej z nim w postępowaniu przygotowawczym. W takiej sytuacji Sąd wyznacza posiedzenie, w trakcie którego skazuje osobę zatrzymana na posiadaniu narkotyków na karę uzgodnioną pomiędzy Prokuratorem a oskarżonym. Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że w większości przypadków kara uzgodniona z Prokuratorem jest surowsza od kary jaką możesz wywalczyć przed Sądem, po rozpoznaniu sprawy przez Sąd na zasadach ogólnych, a więc na rozprawie. Po złożeniu w postępowaniu przygotowawczym wniosku o dobrowolne poddanie karze warto się zastanowić, czy odpowiada Ci kara uzgodniona z Prokuratorem. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że zamiast wyroku skazującego masz szanse na korzystniejsze rozstrzygnięcie, a więc na: ?umorzenie postępowania karnego z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu ?warunkowe umorzenie postępowania karnego ?wyrok skazujący na łagodniejszą karę wówczas powinieneś cofnąć złożony w postępowaniu przygotowawczym wniosek o dobrowolne poddanie karze. Powstaje pytanie jak i kiedy najlepiej jest to zrobić? Najlepiej poczekać do skierowania przez Prokuratora do Sądu aktu oskarżenia i wtedy złożyć w Sądzie pismo ? oświadczenie o cofnięciu wniosku o dobrowolne poddanie karze. Jednocześnie powinieneś w tym piśmie wnieść o umorzenie lub warunkowe umorzenie postępowania karnego, ewentualnie o wydanie wyroku skazującego na łagodniejszą karę z podaniem kary o jaką wnosisz. Oświadczenie o cofnięciu wniosku o dobrowolne poddanie karze możesz złożyć najpóźniej na posiedzeniu Sądu wyznaczonym celem wydania wyroku skazującego. Wówczas powinieneś stawić się na to posiedzenie i oświadczyć przed Sądem że nie zgadzasz się na wydanie wyroku skazującego na karę uzgodnioną z Prokuratorem. Również w tym wypadku powinieneś wnieść o umorzenie, warunkowe umorzenie postępowania karnego lub o skazanie na łagodniejszą karę, którą należy sprecyzować.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: