e-prawnik.pl Porady prawne

firma nie chce wystawić paragonu za wysyłkę (allegro)

Odpowiedzi w temacie (2)

doaraja

21.6.2015

Witam. Mam problem ze Sprzedawcą (firmą) na Allegro. Potrzebowałam paragonu zawierającego koszt towaru i koszt wysyłki (czyli suma jaką wpłaciłam). Sprzedający napisał "ja sprzedaję tylko towar, a nie wysyłkę, więc na paragonie będzie tylko koszt towaru". Przysłał paragon tylko z kosztami towaru, a na moje prośby, że muszę mieć też paragon za koszt wysyłki pisał pisał że on fiskalnie z kosztów wysyłki się rozliczać nie musi. Cyt: "Są dwie możliwości : wystawianie paragonu i rozliczanie z niego vat lub nie wystawianie paragonu i nie rozliczać się za niego , jak Pani czyta porady na internecie to proszę zadzwonić do jakieś księgowej żeby potem nie zrobić z siebie idiotki" Proszę więc o odpowiedź - kto z nas ma rację? Mi zależy jedynie na dowodzie mojej zapłaty (paragonie lub czymkolwiek) za koszt wysyłki, nic więcej od niego nie chcę.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

ccicci

2015-06-24 10:52:36

Co do zasady, jeśli sprzedawca pobiera opłatę za dostawę(transport) towaru do klienta, to jest zobowiązany wystawić za tę usługę fakturę, rachunek lub paragon. Dla sprzedawcy koszt wysyłki będzie kosztem działalności gospodarczej i po otrzymaniu faktury, rachunku czy innego dowodu poniesionej opłaty od firmy pocztowej, kurierskiej czy transportowej sprzedawca księguje to w kosztach przychodu. Ale umowa z kupującym może być inna. Sprzedający wysyła zamówiony towar i za to wystawia dowód sprzedaży a kupujący zobowiązany jest do opłacenia kosztów dostawy firmie dostarczającej i wtedy od niej bezpośrednio powinien otrzymać fakturę, rachunek czy paragon za koszt dostawy.

ccicci

2015-06-24 10:58:36

Jeśli sprzedawca towaru jest zobowiązany do wystawienia faktury za dostawę a tego nie robi, to trzeba po prostu zawiadomić urząd skarbowy.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM