firma nie chce wystawić paragonu za wysyłkę (allegro)

Odpowiedzi w temacie (2)

doaraja

21.6.2015

Witam. Mam problem ze Sprzedawcą (firmą) na Allegro. Potrzebowałam paragonu zawierającego koszt towaru i koszt wysyłki (czyli suma jaką wpłaciłam). Sprzedający napisał "ja sprzedaję tylko towar, a nie wysyłkę, więc na paragonie będzie tylko koszt towaru". Przysłał paragon tylko z kosztami towaru, a na moje prośby, że muszę mieć też paragon za koszt wysyłki pisał pisał że on fiskalnie z kosztów wysyłki się rozliczać nie musi. Cyt: "Są dwie możliwości : wystawianie paragonu i rozliczanie z niego vat lub nie wystawianie paragonu i nie rozliczać się za niego , jak Pani czyta porady na internecie to proszę zadzwonić do jakieś księgowej żeby potem nie zrobić z siebie idiotki" Proszę więc o odpowiedź - kto z nas ma rację? Mi zależy jedynie na dowodzie mojej zapłaty (paragonie lub czymkolwiek) za koszt wysyłki, nic więcej od niego nie chcę.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

ccicci

2015-06-24 10:52:36

Co do zasady, jeśli sprzedawca pobiera opłatę za dostawę(transport) towaru do klienta, to jest zobowiązany wystawić za tę usługę fakturę, rachunek lub paragon. Dla sprzedawcy koszt wysyłki będzie kosztem działalności gospodarczej i po otrzymaniu faktury, rachunku czy innego dowodu poniesionej opłaty od firmy pocztowej, kurierskiej czy transportowej sprzedawca księguje to w kosztach przychodu. Ale umowa z kupującym może być inna. Sprzedający wysyła zamówiony towar i za to wystawia dowód sprzedaży a kupujący zobowiązany jest do opłacenia kosztów dostawy firmie dostarczającej i wtedy od niej bezpośrednio powinien otrzymać fakturę, rachunek czy paragon za koszt dostawy.

ccicci

2015-06-24 10:58:36

Jeśli sprzedawca towaru jest zobowiązany do wystawienia faktury za dostawę a tego nie robi, to trzeba po prostu zawiadomić urząd skarbowy.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 1.12.2014

  Wzrośnie VAT od sprzedaży na Allegro

  Złe wieści dla sprzedających towary drogą wysyłkową płyną z Naczelnego Sądu Administracyjnego. Instytucja uznała, że wysyłka towaru ma wpływ na wartość podatku VAT, a konkretnie, na jego (...)

 • 18.7.2017

  Kelner musi wydać paragon fiskalny klientowi

  W przypadku świadczenia usług gastronomicznych osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej istnieje obowiązek zaewidencjonowania tych usług na kasie fiskalnej. Kelner obsługujący (...)

 • 19.12.2013

  VAT 2014. Nowe terminy wystawiania faktur

  Z dniem 1 stycznia 2014 r. traci moc rozporządzenie z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, (...)

 • 31.12.2012

  Czy komornik ma obowiązek wystawić fakturę VAT?

  Często pojawia się pytanie czy komornik ma obowiązek wystawić fakturę VAT dokumentującą sprzedaż nieruchomości na licytacji komorniczej. Niniejszy artykuł ma na celu wyjaśnienie powyższych (...)

 • 18.6.2013

  Faktura korygująca, nota korygująca, duplikat faktury kiedy wystawiać?

  Faktury korygujące (zwane powszechnie „korektami”) oraz noty korygujące wystawiane są w sytuacjach, które wymagają poprawy zapisów dokonanych fakturami VAT. Rodzaj „korekty” (...)