e-prawnik.pl Porady prawne

Gwarancja czy rękojmia

Odpowiedzi w temacie ()

-

15.1.2002

Czy ktoś mi potrafi powiedzieć czy jak zrezygnuję z gwarancji na rzecz rękojmi to na resztę podzespołów gwarancja będzie obowiązywała nadal (samochód) ?
(Andrzej Romańczuk)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Berry

2002-02-16 21:58:21

Rękojmia trwa 12 miesięcy od daty zakupu. Gwarancja - tyle, ile "łaskawca" gwarant zechce dać :-) Przy każdej ujawnionej wadzie to Ty wybierasz: rękojmia czy gwarancja.

Frank Soda

2002-04-21 21:41:00

Dzień dobry. Mam pytanko dotyczące gwarancji obuwia .Zakupu dokonałem 8.12.01.Gwarancja mówiła o rocznym okresie gwarancyjnym .Reklamacji towaru dokonałem 20.04.02.- reklamowałem pęknięcie obuwia skórzanego lakierowanego znanej firmy.Ekspedientka zapytała mnie kiedy zobaczyłem pierwsze pęknięcia na obuwiu - powiedziałem, że 15.01( ale one nie doprowadziły do pęknięcia obuwia - tylko wyznaczały załamania skóry, pęknięcie i rozwarstwienie powstało tydzień przed reklamacją).Ekspedienta zapisała to w karcie reklamacyjnej ( nie wiedziałem, że jest to istotne).Po dwóch tygodniach dostałem odpowiedź negatywną od "eksperta"- nie uznał reklamacji.Odpowiedź była krótka - cyt."Zgodnie z art 563$1 KC kupujący traci uprawnienie z tytułu rękojmi, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciagu miesiąca od jej powstania.W tym przypadku wada została stwierdzona 15.01.02 a zgłoszona 7.04.02" Dobrze, ale obecny stan rozwarstwienia obuwia powstał tydzień przed reklamacją , wcześniej były pęknięcia warstwy lakierowanej - tak przedstawiałem sprawę ekspedientce - pisała coś mówiła, że to nie istotne na koniec kazała podpisać .Po dwóch tygodniach kierownik sklepu podpierał się, że podpisałem dokument reklamacyjny.A co, jeśli chodzi o gwarancję - dawali ją na rok ?Skoro napisali, że rękojmia mi nie przysługuje to co z gwarancją ?Buty nie nadają się do chodzenia, a firma umywa ręce. Czy mam jakieś prawo naprawy obuwia lub zwrotu jego kosztów w obecnej sytuacji? Dziękuję za odpowiedź

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • Czy klient który chce skorzystać z rękojmi traci prawo do gwarancji? (Andrzej) czytaj dalej»

  • Witam, mam pewien problem. Klient zakupił u nas w lutym 2003 roku w sklepie głośniki i dostał 2 lata gwarancji. W tym czasie głośniki psuły się 3 razy i za każdym razem wymieniane zostały na (...) czytaj dalej»

  • Witam! mam pytanie jak to jest z gwarancja na laptopa czy np. gwarancja na baterie do niego mam inny okres ważności?Z góry dziękuję za odpowiedzi czytaj dalej»

  • Nabyłam nowy samochód z wadą lakierniczą. Zrezygnowałam w ciągu 1 roku od wydania samochodu z udzielonej 3 letniej gwarancji na rzecz rękojmi. Dealer nie chce wymienić mojego samochodu na wolny (...) czytaj dalej»

  • Hej, poproszę o opinie w mojej sprawie, - 22.02.2015 konsola kupiona osobiście w sklepie stacjonarnym Saturn - 02.05.2016 rękojmia (uszkodzony pad, wymieniony na nowy) żądanie: naprawa - 13.01.2017 (...) czytaj dalej»

  • Jak biegnie rękojmia części wspólnych we Wspólnocie mieszkaniowej? Od sprzedaży pierwszego mieszkania czy każdemu od daty Zakupienia jego mieszkania indywidualnie ? Dziękuję za odpowiedź czytaj dalej»

  • dziś w sklepie powiedzieli mi przy zakupie odkurzacza, że jeśli zgubię paragon to gwarancja jest wtedy nieważna, bo to paragon jest podstawą i to na niego trzeba się powoływać. O co tu w takim (...) czytaj dalej»

  • Witam Mam pytanie popsuł mi sie telefon i chciałbym go za nieśc do salonu w którym go kupiłem i oddać go na gwarancji, ale niestety gwarancja skończyła się parę dni temu czy moge jeszcze liczyć, (...) czytaj dalej»

  • Witam Problem ogromny, kasa też. Zakupiona używana elektrowania wiatrowa umowa paźdźiernik 2007 faktura 11.2007. Do dania dzisiejszego nie uruchomiona, okazało się, że do wymiany główne łożysko. (...) czytaj dalej»

  • Czy to prawda,że gwarancja to dobrowolna deklaracja i przedsiębiorca może nią objąć np. tylko jedną cechę produktu?? Ostatnio tak usłyszałem przy okazji zamawiania nowego dachu. Czy to prawda? (...) czytaj dalej»