e-prawnik.pl Porady prawne

Jak nie zapłacić podatku od sprzedaży mieszkania

Odpowiedzi w temacie ()

-

15.9.2004

W 2000 r. moja mama postanowiła zmienić mieszkanie (spółdzielcze własnościowe , wykupione w 1998r.) .Niestety umowę kupna nowego (Nazwijmy je N ) podpisała 15 dni wcześniej niż umowę sprzedaży starego (S).teraz USKarb. chce 10% podatku twierdząc, że pieniądze ze starego mieszkania nie poszły na cel mieszkaniowy . Faktycznie były to te same pieniądze,( mama nie miała innych środków na ten cel) część pieniędzy - 60.000 - sprzedający Nowe otrzymał później, po otrzymaniu kasy przez mamę od kupujących Stare mieszkanie. Niestety na akcie jest umieszczona standartowa formułka ,że całe rozliczenie ( przy kupnie Nowego) odbyło się wcześniej ,przy podpisaniu aktu notarialnego . Niestety dla urzędu liczą się tylko daty w aktach not. Nie wiemy, co zrobić, jak się tłumaczyć, aby jednak nie zapłacić tych 10 %. Czy prawdą jest, że niedopuszczalne było np. pożyczenie na 15 dni pieniędzy, od np. kogoś z rodziny? ( wiemy że np. w 2003 r. przepisy dopuszczały już - jako cel mieszkaniowy - spłatę kredytów czy pożyczek zaciągniętych na kupno mieszkania , ale to był rok 2000 ) . Jeżeli ktoś miał podobną sprawę proszę o podpowiedź.

(yem)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

smerf

2006-10-10 18:16:32

Witam, mam podobny problem. Czy udało się Państwu uniknąć zapłaty podatku? Prosze o odpowiedź na email smerf352@wp.pl

berni

2007-09-16 11:31:04

Mam podobną sytuację, czy ktoś wie jak z tego wybrnąć?????

podatnik

2007-10-09 00:05:32

Niestety nie wiem jak wybrnąć z tej sytuacji. W grudniu 2005 kupiliśmy dom: ja z mężem i moją mamą jako współwłasność, a w lutym 2006 mama sprzedała mieszkanie, wykupione oczywiście 1 miesiąc przed sprzedażą. W listopadzie wzieliśmy kredyt na zakup tego domu trzykrotnie wyższy niż cena jaką mama uzyskała ze sprzedaży mieszkania. W grudniu w tym roku przyjdzie nam płacić podatek, ponieważ nie udało nam się uzbierać wystarczającej ilości rachunków ( np. okna zakupione były przed sprzedażą mieszkania, ponieważ udało nam się skorzystać z ulgi 19 %, ogrzewanie ). Kredyt będziemy spłacać jeszcze 28 lat, a skarbówka żąda od nas zapłaty podatku. Jak widać w naszym chorym kraju, najpierw trzeba sprzedać jedną nieruchomość, później mieszkać pod mostem i szukać czegoś nowego, bo to, że wydałeś trzy razy tyle na zakup nowej nieruchomości, niż uzyskałeś ze sprzedaży starej nieruchomości jak widać nie ma znaczenia !!! Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie prosze o pomoc. Wiem, że różne Urzędy Skarbowe różnie interpretuja przepisy, w których jest napisane, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, muszą być wydane najpóźniej w ciągu 2 lat od dnia sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe ani słowa nie ma o pieniądzach, które ktoś wydał na inne cele miszkaniowe(zakup nieruchomości) przed sprzedażą nieruchomości.

zaszczuty obywatel

2007-10-16 08:20:44

Tak to jest w tym kraju! Mam podobną sprawę i najbardziej denerwujące jest, że urząd odezwał się po pięciu latach od sprzedaży mieszkania i teraz będę musiał zapłacić całą kwotę plus odsetki z trzech lat. Myślę, że to celowe działanie urzędu aby wyciągnać więcej kasy od podatnika. W mojej sytuacji całość kwoty ze sprzedaży poszła na spłatę kredytu sprzedawanego mieszkania i dla urzędu nie ma znaczenia, że kilka miesięcy później zaciągnąłem 2 razy wyższy kredyt na zakup mieszkania. Trzeba było nie spłacać poprzedniego kredytu tylko włożyć te pieniądze w ten drugi i po sprawie. Paranoja. Teraz oczywiście jest za późno. Frustruje to życie tutaj, ale nas skubią. Mam tego dość!

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek... Witam! Poszukuję pilnie informacji na następujący temat. Wynajmowałem mieszkanie - jak się okazało właścicielka nie odprowadzała za nie podatku dochodowego (...) czytaj dalej»

 • Podatek od spadku - odziedziczona nieruchomość Odziedziczyłam po mamie 2/3 mieszkania własnościowego, o powiezchni 72 m2,jak mam obliczyć podatek, czy może nie muszę płacić podatku? Nie wiem (...) czytaj dalej»

 • Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24 Witam. Kilka dni temu kupiłem auto z Niemiec, podpisałem umowę kupna- sprzedaży i na umowie tej sprzedający nie był ostatnim właścicielem pojazdu (...) czytaj dalej»

 • Presco atakuje!!! co robić? Witam, dostałem pismo od firmy PRESCO - "Ostateczne wezwanie do zapłaty", bo jak tego nie zrobię to 26.07.04 sprawa bedzie w sądzie" i sam nie wiem co mam (...) czytaj dalej»

 • Sprzedaż mieszkania włsnościowego odziedziczonego w spadku Witam. Odziedziczyłam w spadku mieszkanie własnosciowe po babci, w którym jestem zameldowana od urodzenia. Czy chcac sprzedac mieszkanie (...) czytaj dalej»

 • Darowizna Mam otrzymac mieszkanie wlasnosciowe - darowizna, trzecia grupa podatkowa (darczynca zyje i nadal w nim bedzie mieszkac). Jakich kosztow moge sie spodzieawac i jak ich uniknac. (Piotr) Podatek (...) czytaj dalej»

 • Darowizna przed śmiercią a zachowek Witam Bardzo Was proszę o pomoc. Babcia 3 lata temu za zywota zapisala mi umową darowizny mieszkanie. babcia po smierci dziadka byla jeynym włascicielem gdyz tata (...) czytaj dalej»

 • Kiedy przedawni się kredyt? Sprawa jest tego typu - kredyt był wzięty w 98 roku, poczatkowo był spłacany regularnie potem nastapiły problemy. Kwota kredytu 3400. Spłacone 1500 kapitału. miałbyć (...) czytaj dalej»

 • Sprzedaż częsci mieszkania Witam, czy mozna przy umowie sprzedaży (odsprzedanie pewnego posiadanego % mieszkania) w przypadku płatności kupującego na raty zastrzec, że przy kazdej płaconej racie (...) czytaj dalej»

 • sprawa o alimenty na matkę Witam!! mam problem mój były mąż płaci alimenty na naszego syna w chwili obecnej nasza sytuacja się zmieniła nie mam pracy czy mogę zażądać od niego alimentów i (...) czytaj dalej»

 • intrum justitia - pilne Intrum wykupiło moj dług od operatora gsm, dwa dni temu zadwoniła do mnie paniusia wyjaśniła sprawe i spytała czy chce załatwic sprawe polubownie, odpowiedziałem że tak, (...) czytaj dalej»

 • zaległe alimenty - jak je wyegzekwować W 2000r. sąd zasądził od męża alimenty na dzieci. Nigdy dobrowolnie nie zapłacił ani złotówki. Komornik nie mógł ściągać alimentów, bo mąż był (...) czytaj dalej»

 • Błagam pomóżcie,mam problem z INTRUM JUSTITIA!! Sprawa wyglada następująco,w maju tego roku idea zerwała ze mna umowę,za niepłacenie rachunków za 2 telefony.W lipcu zaczęła wypisywac do mnie (...) czytaj dalej»

 • Mieszkanie komunalne po śmierci najemcy i stały meldunek Mam stały meldunek (od niedawna) w mieszkaniu komunalnym,w którym głownym najemcą jest moja babcia. czy administacja ma prawo wysiedlić mnie (...) czytaj dalej»

 • KOMORNIK Witam.Zwracam się z prośbą o sposób postępowania w następującej sprawie;W 1996 roku przyszedł na świat mój syn,bardzo szybko rozwiązaliśmy związek z żoną.Pieniążki na alimenty (...) czytaj dalej»