Kara umowna umowa zlecenie - forum prawne
Witam bardzo proszę o pomoc.
Jako pracownik podpisałam umowę zlecenie gdzie jest napisane, że w przypadku nie dopełnienia warunków na czas określony w umowie mam zapłacić karę w wysokości ...tys.
Czy mam jakieś prawa ? Czy muszę zapłacić ? Wiadomo, że różne rzeczy mogą się zdarzyć w życiu. Czy pracodawca może tak bezkarnie sporządzać umowy ?
Jakie prawa mi przysługują jeżeli w ogóle jeżeli odmówię zapłaty ?
Odpowiedzi w temacie: Kara umowna umowa zlecenie (2)
1. jest swoboda przy podpisywaniu umów tzn. że jak podpisałaś umowę w której zapisana jest kara za nie dopełnienie warunków ..... to trudno - stało się.
2. zleceniodawca nie jest pracodawcą,
3. zleceniodawca może sporządzać dowolne umowy ale zleceniobiorca nie musi ich podpisywać,
4. proszę sprecyzować (najlepiej cytat całego paragrafu o karach) treść kłopotliwego warunku - może nie jest tak źle, że "pracodawca" będzie mógł dochodzić kary.
W umowie zlecenia można zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy. W takiej sytuacji kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody. Zastrzeżenie kary umownej zależy wyłącznie od woli stron. Nie jest to kara w ścisłym tego słowa znaczeniu. To sankcja cwylinoprawna oznaczona w pieniądzu. Stosunki cywilnoprawne mają to do siebie, iż są zawierane przez strony równoprawne w obrocie gospodarczym, bez stosunku nadrzędności i podległości. Strony mogą umawiać się co do jej wysokości wedle swej woli i niekoniecznie z panującymi zwyczajami. Kara umowna ma na celu zwiększenie realności wykonania zobowiązania. To strony ustalają wagę i znaczenie niewykonania zobowiązania w całości lub w odniesieniu do zindywidualizowanych okoliczności. W ramach swobody nawiązywania umów, dopuszczalna jest w zasadzie dowolna wysokość kary umownej, ponieważ strony mają wpływ na kształtowanie warunków. Inaczej byłoby w wypadku ogólnych warunków umowy, tj regulaminów, które zastrzegałyby rażące dla konsumentów warunki niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań. W razie odmowy zapłaty, wierzyciel może żądać odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary na podstawie art. 484 § 1 k.c. (kodeksu cywilnego). Warunkiem jest udowodnienie przez wierzyciela wystąpienia realnej szkody, a więc straty rzeczywistej lub utraconych korzyści.
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?