kodeks pracy i niezgodne zapisy w umowie o prace

Odpowiedzi w temacie (2)

nadbor10

4.4.2011

Witam, podpisaliśmy w firmie umowę o pracę w której są zapisy niezgodne z kodeksem, znaczy pracodawca zapisał że może nas zwolnić bez zachowania okresu wypowiedzenia, co w takiej sytuacji? Co powinienem zrobić jeśli zostanę zwolniony w taki sposób, mogę gdzieś się zgłosić?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

bill43

2011-04-04 13:12:46

ogólnie to jeśli w umowie jest coś niezgodnego z kodeksem pracy to nie ma zastosowania, pracodawca pewnie liczy na waszą nie wiedzę, w przypadku takiego zwolnienia należy odwołać się do PIP albo Sądu Pracy.

mrozowskim

2011-04-04 22:53:50

Generalnie jest taka zasada, że warunki umowy o pracę nie mogą być gorsze niż, warunki które gwarantuje kodeks pracy. Zapisy umowy o pracę, które naruszają przepisy kodeksu pracy są nieważne. Jeśli zostanie z Panem rozwiązana umowa o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, należy niezwłocznie odwołać się do sądu pracy. Bezpłatne porady z zakresu prawa pracy prowadzi Państwowa Inspekcja Pracy. Może Pan się udać do nich ze swoją umową i dać im ją przeglądnąć. Można poprosić PIP o przeprowadzenie rutynowej kontroli u pracodawcy, co przydaję się pracodawcom szmaciarzom. Jak ktoś nie potrafi zatrudniać ludzi zgodnie z obowiązującym prawem, nie powinien wcale zatrudniać pracowników. Gorąco polecam dokładną lekturę kodeksu pracy. http://kodeks-pracy.org/ oraz konsultacje z PIP w przypadku wątpliwości lub naruszeń praw pracowniczych. Proszę zawsze pamiętać, że będziecie mieć takich pracodawców, na jakich się będziecie godzić. Nie dajcie się nabijać w butelkę.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: