e-prawnik.pl Porady prawne

Majątek odrębny

Odpowiedzi w temacie ()

geftten

20.10.2010

Przed ślubem kupiłem własnościowe mieszkanie, a jeszcze wcześniej kupiłem też gospodarstwo rolne. Czy po rozwodzie moja ex będzie miała jakieś prawo do tych nieruchomości? Pytam, gdyż zamierzam wystąpić o rozwód.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

linaa45

2010-10-20 10:21:45

Wspólność ustawowa między małżonkami powstaje od chwili zawarcia związku małżeńskiego, a więc przedmioty nabyte przed powstaniem wspólności należą do odrębnego majątku każdego z małżonków.

ocław

2010-11-01 00:09:32

Sytuacja: Jest małżeństwo, rodzice żony darowali jej mieszkanie. Jakie prawa ma do tego mieszkania jej mąż w przypadku rozwodu lub separacji, a jakie w przypadku śmierci żony? Żona ma jednego brata i jedno dziecko.

trudzia55

2010-11-01 00:11:44

Mieszkanie wchodzi w skład tzw. majątku odrębnego żony. W przypadku rozwodu i dokonania podziału majątku , mieszkanie to nie będzie wchodziło do podziału, pozostanie przy żonie. Podziałowi podlegać będzie jedynie majątek wspólny. Gdyby na mieszkanie to były dokonane nakłady z majątku wspólnego, to podlegają one rozliczeniu przy podziale, jako nakłady z majątku wspólnego na majątek odrębny jednego z małżonków. W przypadku śmierci żony, mieszkanie w całości wchodzi w skład spadku. Gdyby należało do majątku wspólnego, np. kupili by je państwo wspólnie, to połowa mieszkania należałaby do Pana, a do spadku wchodziłaby druga polowa (ułamek 1/2, a nie jakaś fizyczna część mieszkania oczywiście). Przy założeniu, że mieszkanie jest jedynym składnikiem spadku, pan, jako małżonek, dziedziczy połowę, a drugą połowę wspomniane dziecko żony. Gdyby jednak w chwili śmierci był pan po rozwodzie z żoną, nie dziedziczy pan po niej. Dziedziczy wyłącznie dziecko. Brat żony w tym przypadku nie będzie spadkobiercą.

bono98

2010-11-10 11:07:46

Witam. Jestem w trakcie rozwodu i chciałbym się dowiedzieć jaki majątek nie podlega podziałowi.

porterr

2010-11-10 11:08:49

Do odrębnego majątku poszczególnych partnerów zalicza się: *rzeczy zgromadzone przed wejściem w związek małżeński *dobra i nieruchomości otrzymane przed daną osobę w spadku *pieniądze uzyskane ze sprzedaży rzeczy z własnego majątku każdego z partnerów *rzeczy osobiste np. ubrania *nagrody za osiągnięcia w pracy *dochody z praw autorskich *odszkodowania za uszkodzenie ciała lub doznaną krzywdę

zakręcona

2016-06-20 10:41:14

Proszę o podpowiedź. Kupiłam mieszkanie w 2005 przed zawarciem małżeństwa. Wstąpiłam w związek małżeński w lipcu 2013 .W grudniu 2013 je sprzedałam i w styczniu 2014 wraz z mężem zaciągnęłam kredyt hipoteczny na nowe mieszkanie, a pieniądze ze sprzedaży zostały ulokowane jako nasz wkład własny. Obecnie mieszkanie jest wystawione na sprzedaż, jestem przed rozwodem. Czy jemu należy się połowa po sprzedaży obecnego mieszkania?

Andrzej

2017-04-10 14:41:43

Co w przypadku jeżeli byłem właścicielem mieszkania przed ślubem. W trakcie małżeństwa sprzedałem je a środki poszły na wyposażenie domu budowanego już w trakcie małżeństwa ( mamy wspólnotę ). Czy w jakiś sposób będę mógł odzyskać te środki czy są one niestety do podziału ?

gosiaja

2017-04-13 22:54:52

Witam. Rodzice zapisali w latach 90-tych aktem notarialnym cały majątek - 12 ha gospodarstwo rolne z budynkami, maszynami, inwentarzem itp. jednemu synowi, a mieli piątkę dzieci. W akcie był też zapis o służebności dożywotniej. Tata zmarł w 2010 r. Obecnie obdarowany ożenił się, dzieci nie mają. Pewnie mieć nie będą, bo są w wieku ok. 40 lat i mają problemy z zajściem w ciążę. Jego żona pokłóciła się z teściową i oznajmiła, że nie będzie mieszkać pod jednym dachem. Brat chce sprzedać gospodarstwo i za te pieniądze kupić nowy dom jako współwłasność z żoną. Mama kupiła kawalerkę, w której zamieszkała. Odchodzi od zmysłów, że jej dorobek syn odda rodzinie żony. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? M.

Piotr

2017-06-26 22:14:16

Czy jeżeli, podczas trwania małżeństwa (wspólnoty) rodzice dokonali darowizny na mnie wkładu mieszkaniowego, dotyczącego mieszkania spółdzielczego lokatorskiego dzięki czemu zostaliśmy wraz z małżonką właścicielami mieszkania spółdzielczego lokatorskiego a następnie wraz żoną wykupiliśmy od spółdzielni (notarialnie) to mieszkanie jako spółdzielcze własnościowe to podczas rozwodu darowizna wkładu stanowi mój majątek odrębny ?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Majątek odrębny Witam. Jestem w trakcie rozwodu i chciałbym się dowiedzieć jaki majątek nie podlega podziałowi. czytaj dalej»

 • Majątek odrębny Sytuacja: Jest małżeństwo, rodzice żony darowali jej mieszkanie. Jakie prawa ma do tego mieszkania jej mąż w przypadku rozwodu lub separacji, a jakie w przypadku śmierci żony? (...) czytaj dalej»

 • "Po rozwodzie". Jestem po rozwodzie,mam mieszkanie spółdzielcze.Mieszkanie otrzymałam drogą spadkową po rodzicach.W trakcie trwania małżeństwa zmuszona byłam je zamienic ( wieksze na mniejsze).Mąż (...) czytaj dalej»

 • Poradźcie... Proszę o radę... Żyłam w chorym związku - nie będę się na ten temat rozpisywała, bo to już na szczęście przeszłość. We wrześniu 98 r. odeszłam od męża zabierając dziecko. (...) czytaj dalej»

 • Rozwód i mieszkanie własnościowe Jeszcze przed ślubem mąż wraz ze swą babcią (z którą mieszkamy wspólnie) wykupili mieszkanie. Również przed ślubem został sporządzony testament, na mocy (...) czytaj dalej»

 • wspólnota majątkowa a majątek odrębny w małżeństwie Witam, Jestem w związku małżeńskim od 17 lat, mąż w trakcie małżeństwa odziedziczył do po rodzicach (majątek osobisty) obecnie chce (...) czytaj dalej»

 • Surogacja z wyimaginowanej gotówki Czy gotówka: nieudokumentowana, nigdzie nie mająca śladu, nie będąca na rachunkach bankowych, ani w umowach darowizny, pojawiająca się po 27 lat małżeństwa (...) czytaj dalej»

 • mieszkanie z książeczki a podział majątku Mam pytanie, jestem w trakcie sprawy o podział majątku, czy jeśli przed małżeństwem posiadałam książeczkę mieszkaniową i później razem kupiliśmy (...) czytaj dalej»

 • dom w grudniu 2009 minął termin oddania mi do użytku domu jednorodzinnego spółdzielnia która mi go buduje lekceważy problem a on pociąga za sobą potęzne koszta które muszę ponosić choć by (...) czytaj dalej»

 • Mieszkanie przed ślubem Mam zamiar poślubic męża kupiłam mieszkanie własnosciowe i spłacam kredyt dowiedziałam się ze po ślubie bedzie to majątek odrębny a co w sytuacji kiedy weźmiemy ślub (...) czytaj dalej»

 • Intercyza po ślubie Jestem miesiąc po ślubie. Moja rodzina zamierza kupić nam mieszkanie. Chcę aby stanowiło ono majątek odrębny gdyż mąż jest po rozwodzie i ma dziecko z pierwszego małżeństwa. (...) czytaj dalej»

 • Urządzenia przesyłowe - zgoda udzielona przez jednego współmałżonka Dzień dobry, Chciałabym poruszyć temat problematyki urządzeń przesyłowych w sytuacji kiedy właściciel nieruchomości (...) czytaj dalej»

 • Mieszkanie a małżeństwo Moj narzeczony kupił mieszkanie, całość pieniędzy za mieszkanie została już zapłacona developerowi (pieniądze pochodziły tylko i wyłącznie od narzeczonego, faktury (...) czytaj dalej»

 • Komu mieszkanie po śmierci męża? Niedawno zmarł mój mąż. Zamieszkiwałam z nim w mieszkaniu spółdzielczym, lokatorskim zapisanym na jego nazwisko, mąż był głównym lokatorem. Po prostu sytuacja (...) czytaj dalej»

 • Pieniadze Majątek sprzed małżeństwa Witam. Posiadam pieniadze które oszczedziłem jeszcze przed malżeństwem (praca za granicą). Pieniadze wpłaciłem na polskie konta bankowe dopiero po ślubie. (...) czytaj dalej»