Majątek odrębny - forum prawne
Przed ślubem kupiłem własnościowe mieszkanie, a jeszcze wcześniej kupiłem też gospodarstwo rolne. Czy po rozwodzie moja ex będzie miała jakieś prawo do tych nieruchomości? Pytam, gdyż zamierzam wystąpić o rozwód.
Odpowiedzi w temacie: Majątek odrębny (9)
Wspólność ustawowa między małżonkami powstaje od chwili zawarcia związku małżeńskiego, a więc przedmioty nabyte przed powstaniem wspólności należą do odrębnego majątku każdego z małżonków.
Sytuacja: Jest małżeństwo, rodzice żony darowali jej mieszkanie. Jakie prawa ma do tego mieszkania jej mąż w przypadku rozwodu lub separacji, a jakie w przypadku śmierci żony? Żona ma jednego brata i jedno dziecko.
Mieszkanie wchodzi w skład tzw. majątku odrębnego żony. W przypadku rozwodu i dokonania podziału majątku
, mieszkanie to nie będzie wchodziło do podziału, pozostanie przy żonie. Podziałowi podlegać będzie jedynie majątek wspólny. Gdyby na mieszkanie to były dokonane nakłady z majątku wspólnego, to podlegają one rozliczeniu
przy podziale, jako nakłady z majątku wspólnego na majątek odrębny jednego z małżonków. W przypadku śmierci żony, mieszkanie w całości wchodzi w skład spadku. Gdyby należało do majątku wspólnego, np. kupili by je państwo wspólnie, to połowa mieszkania
należałaby do Pana, a do spadku wchodziłaby druga polowa (ułamek 1/2, a nie jakaś fizyczna część mieszkania oczywiście). Przy założeniu, że mieszkanie jest jedynym składnikiem
spadku, pan, jako małżonek, dziedziczy połowę, a drugą połowę wspomniane dziecko żony. Gdyby jednak w chwili śmierci był pan po rozwodzie z żoną, nie dziedziczy pan po niej. Dziedziczy wyłącznie dziecko. Brat żony w tym przypadku nie będzie spadkobiercą.
Witam. Jestem w trakcie rozwodu i chciałbym się dowiedzieć jaki majątek nie podlega podziałowi.
Do odrębnego majątku poszczególnych partnerów zalicza się:
*rzeczy zgromadzone przed wejściem w związek małżeński
*dobra i nieruchomości otrzymane przed daną osobę w spadku
*pieniądze uzyskane ze sprzedaży rzeczy z własnego majątku każdego z partnerów
*rzeczy osobiste np. ubrania
*nagrody za osiągnięcia w pracy
*dochody z praw autorskich
*odszkodowania za uszkodzenie ciała lub doznaną krzywdę
Proszę o podpowiedź. Kupiłam mieszkanie w 2005 przed zawarciem małżeństwa. Wstąpiłam w związek małżeński w lipcu 2013 .W grudniu 2013 je sprzedałam i w styczniu 2014 wraz z mężem zaciągnęłam kredyt hipoteczny na nowe mieszkanie, a pieniądze ze sprzedaży zostały ulokowane jako nasz wkład własny. Obecnie mieszkanie jest wystawione na sprzedaż, jestem przed rozwodem. Czy jemu należy się połowa po sprzedaży obecnego mieszkania?
Co w przypadku jeżeli byłem właścicielem mieszkania przed ślubem.
W trakcie małżeństwa sprzedałem je a środki poszły na wyposażenie domu budowanego już w trakcie małżeństwa ( mamy wspólnotę ).
Czy w jakiś sposób będę mógł odzyskać te środki czy są one niestety do podziału ?
Witam.
Rodzice zapisali w latach 90-tych aktem notarialnym cały majątek - 12 ha gospodarstwo rolne z budynkami, maszynami, inwentarzem itp. jednemu synowi, a mieli piątkę dzieci. W akcie był też zapis o służebności dożywotniej. Tata zmarł w 2010 r. Obecnie obdarowany ożenił się, dzieci nie mają. Pewnie mieć nie będą, bo są w wieku ok. 40 lat i mają problemy z zajściem w ciążę. Jego żona pokłóciła się z teściową i oznajmiła, że nie będzie mieszkać pod jednym dachem. Brat chce sprzedać gospodarstwo i za te pieniądze kupić nowy dom jako współwłasność z żoną. Mama kupiła kawalerkę, w której zamieszkała. Odchodzi od zmysłów, że jej dorobek syn odda rodzinie żony. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?
M.
Czy jeżeli, podczas trwania małżeństwa (wspólnoty) rodzice dokonali darowizny na mnie wkładu mieszkaniowego, dotyczącego mieszkania spółdzielczego lokatorskiego dzięki czemu zostaliśmy wraz z małżonką właścicielami mieszkania spółdzielczego lokatorskiego a następnie wraz żoną wykupiliśmy od spółdzielni (notarialnie) to mieszkanie jako spółdzielcze własnościowe to podczas rozwodu darowizna wkładu stanowi mój majątek odrębny ?
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?