Mieszkanie na własność - spółdzielnia gra na zwłokę? - forum prawne
Witam W mojej spółdzielni mieszkaniowej nie chcą przyjmować wniosków o zamianę własności spółdzielczej mieszkania na pełną własność. Na początku tłumaczyli to tym że część artykułów nowej ustawy zaskarżono, teraz mówią że nie dokonano jeszcze geodezyjnego podziału terenu i nieruchomości i nie ma czego zamieniać. Wobec tego mam pytanie: czy nie ma w tej ustawie jakiegoś kruczka że np. jeżeli nie zmuszę spółdzielni do przyjęcia i rozpatrzenia wniosku w jakimś określonym terminie to już przepadło i mieszkanie nie stanie się nigdy moją własnością a ja nie wyniosę się ze spółdzielni, czy też nie ma żadnego ograniczenia i można spokojnie czekać ze złożeniem wniosku aż skończą ewidencję gruntów i nieruchomości? Z góry dziękuję za podpowiedzi, wdzięczny byłbym za adres jakiegoś poradnika lub wykładni tej ustawy.
(stkolodz)
Odpowiedzi w temacie: Mieszkanie na własność - spółdzielnia gra na zwłokę? (5)
Problem polega na tym, ze oni nigdy nie skoncza tej ewidencji gruntow i nieruchomosci bo nie dopuszcza do tegon aby mieszkancy wykupili mieszkania i zamiast spoldzielni stworzyli wspolnote mieszkaniwa - prezesi spoldzielni straciliby cieple posadki. A ewentualne procesy z mieszkancami beda ciagnely sie latami bo wiele spoldzielni ma nieuregulowane sprawy gruntow, do tego stopnia, ze czasami nawet nie wiadomo kto jest wlascicielem dzialek pod blokami.
2002.9.6 18:57:46
Nomenklatura spółdzielcza ma się narazie dobrze i manipuluje członkami spółdzielni celowo opóźniając przekształcenia własnościowe. Podstawowa sprawa, to wystąpienie z pisemnym żądaniem do zarządu spółdzielni o zawarcie umowy przeniesienia własności lokalu. Najlepiej złożyć takie żądanie w siedzibie spółdzielni za pokwitowaniem lub przesłać listem poleconym. Nie należy brać pod uwagę podpowiedzi cwaniaczków ze spółdzielni. Dopiero po wpłynieciu pierwszego wniosku o uwłaszczenie w danej nieruchomości spółdzielnia ma ustawowy obowiązek przyjęcia w ciągu 24 miesięcyuchwały określającej przedmiot odrębnej nieruchomosci w tej nieruchomości. Jeżeli taka uchwała się uprawomocni, to rozpoczyna się uwłaszczenie. Jest jednak nadzieja, że nomenklatura spóldzielcza dostanie po łapach po zmianie ekipy trzymającej władzę. Liberałowie prawie napewno zmienią ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych, która to po nowelizacji przeprowadzonej pod dyktando nomenklatury spóldzielczej juz prawie całkowicie została skompromitowana w Trybunale Konstytucyjnym.
2004.11.2 11:32:13
"Jak wygrać ze spółdzielnią mieszkaniową" wyd. grudzień 2004r. – poradnik dla każdego spółdzielcy Jest dostępny w kioskach oraz ofercie wydawniczej INFOR. Cena 6,90zł. + 7zł koszty przesyłki. Zamówienia można kierować na adres; prenumerata@infor.pl Zamówienie powinno zawierać pełne dane adresowe niezbędne do wystawienia faktury oraz realizacji wysyłki. Gorąco polecam wszystkim spółdzielcom! Zamawiając więcej egzemplarzy koszty przesyłki rozkładają się na kilka osób zamawiających. Warto się z tym poradnikiem zapoznać! Polecam!
2005.1.28 13:0:28
Spółdzielnia nie ma prawa odmówić przyjęcia wniosku. Z chwilą wpływu wniosku jest zobowiązana rozpocząć procedurę związaną z przeniesieniem własności. Wszystkie czynności z tym związane opisane są w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Proponuję złożyć wniosek za potwierdzenie odbioru lub wysłać wniosek listem poleconym. W przypadku nie rozpoczęcia procedury dotyczącej przenoszenia własności przez spółdzielnię należy wystąpić z roszczeniem do sądu.
2005.5.6 12:38:6
Masz rację Krzysiu, i to jest przerażające. Aby w obecnej rzeczywistości uzyskać odrębną własność pozostaje wystąpienie na drogę sądową. Nie jest w interesie zarządu spółdzielni mieszkaniowej pojawianie się odrębnych własności.
2006.10.21 12:41:15
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?