niemiecki dowód osobisty

Odpowiedzi w temacie (2)

ewa

15.8.2008

Witam. Urodziłam się w 1991 roku. Mieszkam w okolicach Opola z dziada pradziada. Moi dziadkowie i babcie urodzili się gdy Opolszczyzna należała jeszcze do Niemiec (więc urodzili się jako Niemcy). Mamy obywatelstwo niemieckie, ale takie uzyskane w Polsce (w ambasadzie czy konsulacie). Mój ojciec od kilkunastu lat pracuje legalnie na stałe w Niemczech, posiada niemiecki dowód osobisty. Czy mogę także uzyskać niemiecki dowód osobisty (gdzie? w jaki sposób?)? Czy jeśli będę mogła uzyskać niemiecki dowód osobisty ty czy będę mogła głosować (w ambasadzie czy konsulacie) w niemieckich wyborach?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Schetzer

2008-08-20 17:34:43

:) Nasze przepisy odnosza sie zasadniczo do dwoch kategorii wiekowych. Przy stwierdzeniu trwalego i nieprzerwanego nabycia ,dla grupy urodzonych po 1.Stycznia 1975 j. obowiazuje zasada ciaglosci. Pani Ojciec(Matka)- odzyskal uznanie formalne,prawdopodobnie przez : 1)Twoja Babcie Lub Dziadka;jako obywateli zamieszkalych w granicach Kraju, wedle owczesnego na dzien 31.Dec.1938,naszych granic,zarysu. W pani przypadku zasada ciaglosci ,co najmniej z racji Pani Ojca ,zostala bezapelacyjnie zwienczona. Obywatelstwo jest konstytutywnie; ujednolicone,pelne,niepodzielne i na rowni z dobrami osobistymi podlega ochronie wygasajac dopiero po smierci . :) Pan Konsul w Wroclawiu,nie ma prawnej mozliwosci iz ktos nasze obywatelstwo uzyska. To lezy w gestii kurtuazji Pani Kanclerz,zas konsul moze jedynie stwierdzic nieprzerwane i trwale od urodzenia ,posiadanie, Tak wiec serdecznie Pani gratuluje:> Moge sie mylic jednak nasze wladze wiazac z obywatelstwem pelnie przywilejow i praw,

Schetzer

2008-08-20 17:48:35

Przepraszam jednak reszte ucielo. Podlegamy pod Konsulat Generalny w Wroclawiu jednak ,dla dogodnosci konsulat dziala tez w Opolu. Na moment bierzacy :) naturalnie,na Personalausweis jeszcze za wczesnie ,jednak podobnie jak czynne prawo wyborcze -juz za rok. Jezeli pozyska pani zameldowanie u Ojca wowczas do wlasciwego miejscowo i rzeczowo ,Urzedu. Herzliche Gruesse. Mail-Kastedaten Schetzer@gmail.com

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 20.11.2017

  Dowód osobisty - czyli co?

  Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty. (...)

 • 25.12.2004

  Nowe zasady dotyczące rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy

  Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy wprowadziło nowe zasady rejestracji bezrobotnych. Określa ono tryb rejestracji, sposób prowadzenia (...)

 • 31.5.2013

  Wymiana dowodu osobistego

  Dowód osobisty należy wymienić na nowy, gdy zmieniły się dane na nim uwzględnione (np. nazwisko po ślubie) lub też skończyła się data ważności starego dokumentu. Więcej szczegółów (...)

 • 11.1.2005

  Od kiedy zmiana dowodów rejestracyjnych stanie się naszym koszmarem?

  Dowód rejestracyjny to w przypadku posiadacza pojazdu jak każdy wie niezbędny dokument. Bez niego nie można poruszać się tym środkiem lokomocji, choćby własnym. Tymczasem już od jakiegoś czasu (...)

 • 21.7.2018

  E-dowody już niedługo

  Według projektu, od marca 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.