e-prawnik.pl Porady prawne

Obraz namalowany ze zdjęcia udostępnionego w internecie?

Odpowiedzi w temacie ()

hollyjacek

8.12.2009

Witam. Jako artysta mam pytanie: czy jest naruszeniem prawa stworzenie i chęć sprzedaży obrazu który powstał pod wpływem fotografii z internetu? Innymi słowy - czy można malować obrazy i podpisywać się pod nimi jeśli powstały z cudzego zdjęcia?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Oakmoss

2009-12-18 15:57:53

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, w szczególności m. in. utwór plastyczny. Opracowanie cudzego utworu, jak tłumaczenie, przeróbka, adaptacja jest również przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego. Jeśli fotografia jest tylko inspiracją do namalowania obrazu, wówczas będzie to utwór samoistny (tzn jest dziełem dla którego podnietę dał inny utwór). Jeśli uznamy, ze obraz jest „przeróbką” dzieła samoistnego (fotografii), w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wówczas rozporządzenie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy fotografii (prawo zależne).

Marcin1

2016-11-21 12:24:56

Witam Mam pytanie odnośnie http://e-prawnik.pl/forum/biznes/wlasnosc-przemyslowa-i-prawa-autorskie/obraz-namalowany-ze-zdjecia-udostepnionego-w-internecie.html. Mam chęć namalować konia z zdjęcia zamieszczonego w internecie. Jeżeli wiernie odwzoruje konia to mam rozumieć że naruszę prawa autorskie a jeżeli dodam coś - to juz będzie to traktowane jako przeróbka? Jak nie narazić się na nieprzyjemności

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM