Ojciec przekazał pieniadze córce na zakup mieszkania w 2005 r.

Odpowiedzi w temacie (2)

ahmis

12.4.2010

Mam taka sytuacje. Rodzic kupił córce mieszkanie za pieniadze ze sprzedazy placu. zapłacił w pierw podatek od nabycia prawa do spadku danej dzialki. Potem zaplacil podatek za sprzedaz działki. Przekazal pewna sume córce do reki na zakup mieszkania. córka zapłacila podatek za zakup tego mieszkania. Cała sytuacja miala miejsce w 2005 roku. Teraz US wystosował pismo do córki nakazujące zgłoszenie się w ciągu siedmiu dni w celu wyjaśnienia skąd miała pieniądze gdyż ze zeznania podatkowe za 2005 rok nie wynika ze było by ja stać na zakup mieszkania. Czego można się spodziewać po US? Jak rozwiązać ta sytuacje najkorzystniej? Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuje za pomoc.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

ahmis

2010-04-12 22:16:14

Dodatkowe informacje: Córka była już dorosła i od dobrych 7 lat pracowała a mieszkała z rodzicami którzy ją utrzymywali. Odłożyła pewna sumę na mieszkanie a ojciec tylko dołożył brakującą sumę.

mrozowskim

2010-04-14 18:16:23

Można to ewentualnie załatwić poprzez spisanie umowy darowizny pomiędzy Panią a ojcem i będzie po krzyku. Nie ma potrzeby robienia tego w formie aktu notarialnego, ponieważ chodzi tu o gotówkę, więc zwykła umowa cywilno prawna wystarczy. Może ewentualnie pojawić się problem podatku do czynności cywilno prawnych, ale to musi Pani sprawdzić, czy przy darowiznach PCC też występuje. Jedna konsekwencje z tytułu braku PCC są znacznie mniejszy, niż w przypadku stwierdzenia dochodów z nieujawnionych źródeł. Tylko musi Pani sprawdzić, do jakiej kwoty darowizna od rodziców była w 2005 roku zwolniona od podatku. Jak rozumiem ojciec będzie miał się jak wytłumaczyć z pochodzenia pieniędzy. Kłania się wizyta u doradcy podatkowego.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: