Forum prawne

Rekompensata za brak możliwości mieszkania w remontowanym mieszkaniu

Dzień dobry,
czy istnieją przepisy, na które mógłbym się powołać, by uzyskać od właściciela mieszkania rekompensatę za okres, w którym nie mogłem mieszkać w wynajmowanym przeze mnie mieszkaniu z powodu remontu? Remont był dla właściciela bardziej inwestycją, nie został wykonany z powodu jakiejś awarii ograniczającej możliwość korzystania z mieszkania.

Mieszkanie na czas remontu udostępniłem, właściciel nie wspominał nic o możliwym wzroście czynszu z tego powodu . W dobrej wierze, licząc na dalszą bezproblemową współpracę, zorganizowałem sobie lokum zastępcze na czas remontu, wyniosłem swoje rzeczy, a następnie posprzątałem wyremontowane mieszkanie. Nie domagałem się od właściciela żadnych rekompensat finansowych. Kosztowało mnie to dużo czasu, w tym dwa dni mojego prywatnego urlopu na wszystkie kwestie związane z remontem.

Teraz właściciel z miesiąca na miesiąc chce podnieść czynsz o prawie 15%. Nie powiedział tego wprost, ale wiadomo, że chodzi o odbicie sobie kosztów remontu. Z art. 8a ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2019 poz. 1182) wynika, że w przypadku zmiany wysokości czynszu obowiązuje min. trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Jak to się ma do dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia najmu zawartego w umowie najmu? Mimo wszystko w tej sytuacji obowiązują trzy miesiące okresu wypowiedzenia wysokości czynszu?

Reasumując, czy mogę domagać się od właściciela rekompensaty w wysokości proporcjonalnej do wysokości czynszu i okresu trwania remontu, rynkowej stawki za sprzątanie mieszkania po remoncie i respektowania ustawowego okresu wypowiedzenia wysokości czynszu?

2019.8.8 13:48:24

Nie ma jeszcze odpowiedzi w temacie: Rekompensata za brak możliwości mieszkania w remontowanym mieszkaniu

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika