spadek

Odpowiedzi w temacie (74)

michał

2.11.2008

mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym mama nie pracowała i całośc nalezy sie bratu przy czym przy przepisaniu na wojka utajnili ze to nie bylo nigdy uregulowane prawnie na dziatka i wyrik jest prawomocny czy mam jakiesc szanse jako syn zmarlej na odwolanie od wyroku dziekuje za szybka odpowiedz michal

Nie znalazłeś odpowiedzi?

regina1958

2010-01-14 15:52:50

Witam i mam nadzieje ze ktos mi pomoze,20 pazdziernika zmarł mój tata nie pozostawił testementu.Po tacie dziedzicza ja i siostra,Odbyła sie juz sprawa o podział majatku ,gdzie sad podzielił po połowie.Zaproponowałam siostrze za mieszkanie nie całe 32m 45tys i to co jest w domu.Nie zgodziła sie ,Wiec podałam do sadu o dział spadku.ze spłata jej.W tym tygodniu była siostra w mieszkaniu taty,bo musiała pozałatwiac w urzedach sprawy.Mieszkała w jego mieszkaniu.Bo ona mieszka w innym miescie .Po wyjezdzie jej zaszłąm do mieszkania taty i patrze ze pozabierała,rzeczy jak tel ,garki ,radio,wideoo.i inne rzeczy.Ja chodzac tam co tydzien nic nie zabrałam bo czekałam kiedy sie rozliczymy a jestesmy skłucone.Nie zapytała sie o rachunki jakie płace za te mieszkanie .Nigdy ja nie interesowalismy.do taty jak dzwpniłą to zazwyczaj tylko aby jej dał pieniadze.Nie wiem co teraz mam robic?czy pozmieniac zamki?aby nie zabrałą reszty.Poradzcie mi?prosze o odpowiedz .dziekuje

mrozowskim

2010-01-18 19:14:13

Zmiana zamków jest dobrym pomysłem. Dodatkowo proponuję złościć na policji kradzież wszystkiego, co zniknęło i wskazać siostrę jako podejrzaną.

jogi22xx

2010-01-19 22:31:27

witam wiec sytuacja sie przedstawia nastepujaco wykupilem mieszkanie gdy babcia moja jeszcze zyla w jej imieniu notarialnie zostalo zapisane na moja matke ze wzgledu na to ze byla prawnym opiekunem i niby nikt nie mogl sie czepiac a chodzi o to jak to zrobic zeby mieszkanie przeszlo na mnie a jeszcze nie bylo otwarcia tego testamentu czy matka sie moze zrzec na mnie???

Oakmoss

2010-01-21 11:01:02

Zmiana zamków jest dobrym pomysłem. Dodatkowo proponuję złościć na policji kradzież wszystkiego, co zniknęło i wskazać siostrę jako podejrzaną.

W żadnym wypadku nie mamy do czynienia z przestępstwem kradzieży. W obecnym stanie faktycznym, Pani wraz z siostrą są współwłaścicielkami majątku spadkowego do czasu sądowego działu spadku na mocy art. 1037 § 1 k.c. Mają Panie równe udziały i obie jesteście właścicielkami. Siostra objęła jedynie w posiadanie przedmioty z mieszkania, co jest uzasadnione prawnie. Własność polega bowiem na możliwości posiadania i korzystania z rzeczy zgodnie ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem swego prawa. Do zarządzania lub rozporządzania rzeczą ze wspólności spadkowej przez siostrę wymagana jest Pani zgoda. Obie jesteście obowiązane do zarządu, a jeśli nie można uzyskać zgody współwłaścicielki w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu (to, by przedmioty pozostały w mieszkaniu, ponieważ umożliwiają jego funkcjonowanie), może Pani wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy na podstawie art. 203 k.c. Jeśli nie, należy czekać na sądowy dział spadku, po którym spadkobiercy są wzajemnie obowiązani do rękojmi za wady fizyczne i prawne (np. gdy po otwarciu spadku przedmiot majątkowy pozostawał w posiadaniu jednego spadkobiercy a w wyniku działu przypadł drugiemu).

 

 

danutastreusel

2010-01-24 01:26:07

Piszesz niezbyt zrozumiale. Wykupiłeś mieszkanie jeszcze jak babcia żyła , a zapisane notarialnie zostało na twoją matkę. Jeżeli twoja mama jest właścicielem mieszkania to może z nim zrobic co chce, może tobie podarować /notarialnie/, może sporządzić testament ze wskazaniem ,że ty będziesz jej spadkobiercą. Nie wiem co tu ma do rzeczy otwarcie testamentu po babci , chyba ,że babcia ma jeszcze inne nieruchomości ale to mieszkanie jest własnoscia mamy i już nie wchodzi do masy spadkowej po babci.

Nataneal

2010-02-18 23:10:22

Witam. mam pytanie. Pare dni temu pojawił sie u mnie pewien człowiek informujac, że jestem jednym z wielu spadkobierców kawałka ziemi po moich pradziadkach, którą pragnie nabyć. Aby dopełnić wszystkich formalności potrzebuje mojego aktu urodzenia, Nie jestem zbyt ufną osobą, poprosiłem go o formalne wezwanie przez sąd. Czy można bez obawy, dać obcej osobie oryginalny odpis aktu urodzenia, czy wystarczy potwierdzona przez USC kserokopia. Nie chcę utrudniać człowiekowi załatwienia sprawy, ale też nie chciałbym zostać w coś wplątany. Czy ryzykuje jesli dam oryginał? Pozdrawiam i proszę o pomoc

mrozowskim

2010-02-21 12:08:41

Ja nie wydałbym takiego dokumentu obcej osobie. To pachnie mi przekrętem. W razie wątpliwości lepiej nie pakować się w kłopoty.

maryja

2010-02-22 10:35:26

Nie robi sie czegoś takiego!Jeśli toczy się postępowania spadkowe w sądzie to niech ta osoba poda TOBIE sygnaturę akt i sam załaczysz pismem przewodnim jako uczestnik postępowania niezbędny dokument.Dodatkowo masz prawo przegladać akta .Także nie daj sie się wplatać w coś niewiadomego!Powodzenia

Nataneal

2010-02-22 20:53:35

Witam! Bardzo dziekuję za odpowiedzi. Utwierdziłem się w mojej decyzji, aby nie dać papierów. Jeśli przyjdzie wezwanie osobiście zaniosę akty do sądu. POzdrawiam serdecznie.

adamb1

2010-03-18 13:20:45

Witam Jeżeli zmarły rodzic zrzekł się notarialnie dziedziczenia po swoim ojcu to czy ja jako wnuk mam prawo do zachowku.

anetapol

2010-05-07 15:17:08

witam Dwa miesiące temu zmarł mój ojciec pozostawiając po sobie działkę rolną, nie pozostawił niestety po sobie testamentu. Jak to należy załatwić, zależałoby nam na pominięciu sprawy sądowej.

Malgorzata76

2010-05-10 12:24:33

Polecam sprawdzonego adwokata w sprawach spadkowych Piotr Meller 502-199-050. Prowadził kiedyś moją sprawe spadkową i wszystko skończyło się na natariuszu. Nie musiałam iść do sądu. Wiem, że przy gospodarstwach rolnych trzeba spełnić okreslone wymagania jeżli chodzi o dziedziczenie.

makaryn

2010-05-27 08:52:03

Witam Mam pytanie, jakiś czas temu umarł mój ojciec, a ja i całe moje rodzeństwo chcielibyśmy zrzec się spadku na rzecz naszej mamy. Jak to zrobić?

bruno89

2010-06-15 12:33:47

Jakie dokumenty są potrzebne u notariusza, w przypadku gdy przedmiotem spadku jest nieruchomość? Jak naliczana jest opłata?

beatka3921

2010-06-18 02:18:55

mam takie pytanko moja mama ma dom a moj brat chce go przepisac na siebie ona nie bardzo chce lecz z pewnych powodow musi .dlatego zeby cos zrobic wpadla na pomysl zeby spisac testament w tajemnicy przed bratem.lecz dom ktory on chce dac mu tak jak on tego zda.dlatego nasowa sie tkie pytanie czy ona moze miec testament nie mowiac mu o tym a w tym samym czasie przrpisac dom na niego.

motyl789

2010-06-23 10:23:47

Witam Mąż znajomej popełnił samobójstwo a ona została sama z 2 letnim dzieckiem. Czy w przypadku samobójstwa dziecko dostanie jakąś rentę?

ula98

2010-07-02 14:23:37

Witam Mam 5letniego synka, jestem rozwódką. Rodzice ojca mojego dziecka zmarli. Czy w takim wypadku należy się jakiś spadek po dziadkach?

niagara9

2010-07-20 14:02:14

Mój tata umarł nie zdążywszy wcześniej wydziedziczyć mojego brata, który wyprowadził się z domu, pozostawiając nam długi, wstyd i hańbę. Chciał go wydziedziczyć, ale nie zdąrzył, bo zmarł szybciej niż myslał. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy da się jakoś powołac na wole taty, mimo, że nie zdąrzył jej wyrazić w testamencie? Proszę o ratunek

Miloke

2010-07-28 14:20:47

dzień dobry, moja ciotka otrzymała , po swoim barcie dom z działką. Otrzymała stwierdzenie nabycia spadku. Teraz pytanie brzmi, jakich jeszcze potrzebuje dokumentów, żeby mogła zbyć ta nieruchomość, bo jest jej ona niepotrzebna? proszę o udzielenie jasnej oraz rzetelnej informacji. Z góry dziękuje.

Tomas_Sta

2010-07-28 16:21:19

Witam. Po śmiercie dziadka i babci miałem w darowiźnie dostać po nich mieszkanie. Dziadek zmarł 10 lat temu. Musiałem zapłacić jakiś podatek w urzędzie skarbowym ( zajmował się tym mój tata). Babcia zmarła niedawno. Okazało się że w między czasie babcia swoją część przepisała na swoją córkę. Jak zacząć ubiegać się o swoją część spadku? Co mam w pierwszej kolejności zrobić?

dell1

2010-07-28 20:21:46

Jeśli minęło 5 lat od wyroku sądu to tylko księgi wieczyste, wyrok sądu o nabyciu praw spadkowych z klauzulą prawomocności i zaświadczenie z geodezji. Jeśli nie minęło 5 lat to jeszcze zaświadczenie z urzędu skarbowego o uiszczeniu podatku od spadku i darowizn, chyba że taki podatek jest nie należny to zaświadczenie z urzędu skarbowego że taki podatek jest nie należny.

mrówka

2010-07-29 14:26:01

Zmarł mój ojciec w zeszłym roku. Mama zaproponowała mi zamieszkanie razem z nią w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym o pow. 72 m2. Jest ono niewyremontowane od 25 lat. Więc zabrałam się za remont, który będzie mnie kosztował 180 tys. zł ( podłogi, okna, drzwi, płytki, etc. ) Zanim zrobię remont mama chce, żebym spłaciła rodzeństwo, nie wiem jak to zrobić, nie chce, żeby potem wyniknął jakiś problem, bo chciałabym zostać właścicielem tego mieszkania, żeby czuć się bezpiecznie. Co radzicie zrobić?

kajtuś

2010-07-30 14:05:38

Mój ojciec dostał kiedyś w spadku po dziadku działkę, którą teraz chce oddać wnukowi, to jest synowi mojego brata. Ja uważam, że to niesprawiedliwe. Po pierwsze wnuk ów był w więzieniu za handel narkotykami, ponadto gdy mój ojciec był w szpitalu ten odwiedził go dwa razy, podczas gdy ja tygodniami przychodziłem 1-2 dziennie opiekując się nim. Nie chce, żeby mój ojciec oddał coś co należało do mojego dziadka, czy mogę jakoś temu zapobiec? Czy mój ojciec może to prawnie zrobić? Przykro mi, że jest taki niewdzięczny wobec mnie, że jest zaślepiony we wnuku, który go wykorzystuje i ma wszystko gdzieś...

lubella

2010-07-30 15:29:43

dzień dobry, założyłam sprawę o stwierdzenie nabycia spadku, jestem wnioskodawcą a reszta rodziny uczestnikami. Dostaliśmy wezwanie na rozprawę, ale tylko ja mam obowiązkowe stawiennictwo i nie wiem dlaczego. Coś będą mnie pytać tam w sądzie, czego będą ode mnie chcieć, na co ja tam jestem potrzebna? Nie wiem nawet jak wygląda rozprawa, bo nigdy w sądzie nie byłam:) Czy ktoś mi powie jak to wszystko wygląda?

aasik

2010-07-30 16:08:35

Witam, proszę o pomoc. Mój tata zmarł, a zaraz potem jego żona, a tym samym moja macocha. Byłam jego jedyną córką, a macocha nie miała dzieci, ma za to dalsza rodzinę, jak cioteczna siostrę itp. Chciałabym się dowiedzieć kto w tym przypadku dziedziczy? Czy wszystko nalezy mi się jako jedynemu dziecku?

1

2

3

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: