Forum prawne

spadek

mam pytanie moja mama zmarła i przeprowadzili podział majatku tylko adwokat tak zatail i podstawił świadkow ze to było gospodarstwo rolne na ktorym mama nie pracowała i całośc nalezy sie bratu przy czym przy przepisaniu na wojka utajnili ze to nie bylo nigdy uregulowane prawnie na dziatka i wyrik jest prawomocny czy mam jakiesc szanse jako syn zmarlej na odwolanie od wyroku dziekuje za szybka odpowiedz michal

2008.11.2 7:52:25

Odpowiedzi w temacie: spadek (77)

Witam i mam nadzieje ze ktos mi pomoze,20 pazdziernika zmarł mój tata nie pozostawił testementu.Po tacie dziedzicza ja i siostra,Odbyła sie juz sprawa o podział majatku ,gdzie sad podzielił po połowie.Zaproponowałam siostrze za mieszkanie nie całe 32m 45tys i to co jest w domu.Nie zgodziła sie ,Wiec podałam do sadu o dział spadku.ze spłata jej.W tym tygodniu była siostra w mieszkaniu taty,bo musiała pozałatwiac w urzedach sprawy.Mieszkała w jego mieszkaniu.Bo ona mieszka w innym miescie .Po wyjezdzie jej zaszłąm do mieszkania taty i patrze ze pozabierała,rzeczy jak tel ,garki ,radio,wideoo.i inne rzeczy.Ja chodzac tam co tydzien nic nie zabrałam bo czekałam kiedy sie rozliczymy a jestesmy skłucone.Nie zapytała sie o rachunki jakie płace za te mieszkanie .Nigdy ja nie interesowalismy.do taty jak dzwpniłą to zazwyczaj tylko aby jej dał pieniadze.Nie wiem co teraz mam robic?czy pozmieniac zamki?aby nie zabrałą reszty.Poradzcie mi?prosze o odpowiedz .dziekuje

2010.1.14 15:52:50

Zmiana zamków jest dobrym pomysłem. Dodatkowo proponuję złościć na policji kradzież wszystkiego, co zniknęło i wskazać siostrę jako podejrzaną.

2010.1.18 19:14:13

witam wiec sytuacja sie przedstawia nastepujaco wykupilem mieszkanie gdy babcia moja jeszcze zyla w jej imieniu notarialnie zostalo zapisane na moja matke ze wzgledu na to ze byla prawnym opiekunem i niby nikt nie mogl sie czepiac a chodzi o to jak to zrobic zeby mieszkanie przeszlo na mnie a jeszcze nie bylo otwarcia tego testamentu czy matka sie moze zrzec na mnie???

2010.1.19 22:31:27

[cytat] Zmiana zamków jest dobrym pomysłem. Dodatkowo proponuję złościć na policji kradzież wszystkiego, co zniknęło i wskazać siostrę jako podejrzaną. [/cytat]

W żadnym wypadku nie mamy do czynienia z przestępstwem kradzieży. W obecnym stanie faktycznym, Pani wraz z siostrą są współwłaścicielkami majątku spadkowego do czasu sądowego działu spadku na mocy art. 1037 § 1 k.c. Mają Panie równe udziały i obie jesteście właścicielkami. Siostra objęła jedynie w posiadanie przedmioty z mieszkania, co jest uzasadnione prawnie. Własność polega bowiem na możliwości posiadania i korzystania z rzeczy zgodnie ze społeczno – gospodarczym przeznaczeniem swego prawa. Do zarządzania lub rozporządzania rzeczą ze wspólności spadkowej przez siostrę wymagana jest Pani zgoda. Obie jesteście obowiązane do zarządu, a jeśli nie można uzyskać zgody współwłaścicielki w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu (to, by przedmioty pozostały w mieszkaniu, ponieważ umożliwiają jego funkcjonowanie), może Pani wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy na podstawie art. 203 k.c. Jeśli nie, należy czekać na sądowy dział spadku, po którym spadkobiercy są wzajemnie obowiązani do rękojmi za wady fizyczne i prawne (np. gdy po otwarciu spadku przedmiot majątkowy pozostawał w posiadaniu jednego spadkobiercy a w wyniku działu przypadł drugiemu).

 

 

2010.1.21 11:1:2

Piszesz niezbyt zrozumiale. Wykupiłeś mieszkanie jeszcze jak babcia żyła , a zapisane notarialnie zostało na twoją matkę. Jeżeli twoja mama jest właścicielem mieszkania to może z nim zrobic co chce, może tobie podarować /notarialnie/, może sporządzić testament ze wskazaniem ,że ty będziesz jej spadkobiercą. Nie wiem co tu ma do rzeczy otwarcie testamentu po babci , chyba ,że babcia ma jeszcze inne nieruchomości ale to mieszkanie jest własnoscia mamy i już nie wchodzi do masy spadkowej po babci.

2010.1.24 1:26:7

Witam. mam pytanie. Pare dni temu pojawił sie u mnie pewien człowiek informujac, że jestem jednym z wielu spadkobierców kawałka ziemi po moich pradziadkach, którą pragnie nabyć. Aby dopełnić wszystkich formalności potrzebuje mojego aktu urodzenia, Nie jestem zbyt ufną osobą, poprosiłem go o formalne wezwanie przez sąd. Czy można bez obawy, dać obcej osobie oryginalny odpis aktu urodzenia, czy wystarczy potwierdzona przez USC kserokopia. Nie chcę utrudniać człowiekowi załatwienia sprawy, ale też nie chciałbym zostać w coś wplątany. Czy ryzykuje jesli dam oryginał? Pozdrawiam i proszę o pomoc

2010.2.18 23:10:22

Ja nie wydałbym takiego dokumentu obcej osobie. To pachnie mi przekrętem. W razie wątpliwości lepiej nie pakować się w kłopoty.

2010.2.21 12:8:41

Nie robi sie czegoś takiego!Jeśli toczy się postępowania spadkowe w sądzie to niech ta osoba poda TOBIE sygnaturę akt i sam załaczysz pismem przewodnim jako uczestnik postępowania niezbędny dokument.Dodatkowo masz prawo przegladać akta .Także nie daj sie się wplatać w coś niewiadomego!Powodzenia

2010.2.22 10:35:26

Witam! Bardzo dziekuję za odpowiedzi. Utwierdziłem się w mojej decyzji, aby nie dać papierów. Jeśli przyjdzie wezwanie osobiście zaniosę akty do sądu. POzdrawiam serdecznie.

2010.2.22 20:53:35

Witam
Jeżeli zmarły rodzic zrzekł się notarialnie dziedziczenia po swoim ojcu to czy ja jako wnuk mam prawo do zachowku.

2010.3.18 13:20:45

witam
Dwa miesiące temu zmarł mój ojciec pozostawiając po sobie działkę rolną, nie pozostawił niestety po sobie testamentu. Jak to należy załatwić, zależałoby nam na pominięciu sprawy sądowej.

2010.5.7 15:17:8

Polecam sprawdzonego adwokata w sprawach spadkowych Piotr Meller 502-199-050. Prowadził kiedyś moją sprawe spadkową i wszystko skończyło się na natariuszu. Nie musiałam iść do sądu. Wiem, że przy gospodarstwach rolnych trzeba spełnić okreslone wymagania jeżli chodzi o dziedziczenie.

2010.5.10 12:24:33

Witam
Mam pytanie, jakiś czas temu umarł mój ojciec, a ja i całe moje rodzeństwo chcielibyśmy zrzec się spadku na rzecz naszej mamy. Jak to zrobić?


2010.5.27 8:52:3

Jakie dokumenty są potrzebne u notariusza, w przypadku gdy przedmiotem spadku jest nieruchomość? Jak naliczana jest opłata?

2010.6.15 12:33:47

mam takie pytanko moja mama ma dom a moj brat chce go przepisac na siebie ona nie bardzo chce lecz z pewnych powodow musi .dlatego zeby cos zrobic wpadla na pomysl zeby spisac testament w tajemnicy przed bratem.lecz dom ktory on chce dac mu tak jak on tego zda.dlatego nasowa sie tkie pytanie czy ona moze miec testament nie mowiac mu o tym a w tym samym czasie przrpisac dom na niego.

2010.6.18 2:18:55

Witam
Mąż znajomej popełnił samobójstwo a ona została sama z 2 letnim dzieckiem. Czy w przypadku samobójstwa dziecko dostanie jakąś rentę?

2010.6.23 10:23:47

Witam
Mam 5letniego synka, jestem rozwódką. Rodzice ojca mojego dziecka zmarli. Czy w takim wypadku należy się jakiś spadek po dziadkach?

2010.7.2 14:23:37

Mój tata umarł nie zdążywszy wcześniej wydziedziczyć mojego brata, który wyprowadził się z domu, pozostawiając nam długi, wstyd i hańbę. Chciał go wydziedziczyć, ale nie zdąrzył, bo zmarł szybciej niż myslał. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy da się jakoś powołac na wole taty, mimo, że nie zdąrzył jej wyrazić w testamencie?
Proszę o ratunek

2010.7.20 14:2:14

dzień dobry, moja ciotka otrzymała , po swoim barcie dom z działką. Otrzymała stwierdzenie nabycia spadku. Teraz pytanie brzmi, jakich jeszcze potrzebuje dokumentów, żeby mogła zbyć ta nieruchomość, bo jest jej ona niepotrzebna? proszę o udzielenie jasnej oraz rzetelnej informacji. Z góry dziękuje.

2010.7.28 14:20:47

Witam. Po śmiercie dziadka i babci miałem w darowiźnie dostać po nich mieszkanie. Dziadek zmarł 10 lat temu. Musiałem zapłacić jakiś podatek w urzędzie skarbowym ( zajmował się tym mój tata). Babcia zmarła niedawno. Okazało się że w między czasie babcia swoją część przepisała na swoją córkę. Jak zacząć ubiegać się o swoją część spadku? Co mam w pierwszej kolejności zrobić?

2010.7.28 16:21:19

Jeśli minęło 5 lat od wyroku sądu to tylko księgi wieczyste, wyrok sądu o nabyciu praw spadkowych z klauzulą prawomocności i zaświadczenie z geodezji. Jeśli nie minęło 5 lat to jeszcze zaświadczenie z urzędu skarbowego o uiszczeniu podatku od spadku i darowizn, chyba że taki podatek jest nie należny to zaświadczenie z urzędu skarbowego że taki podatek jest nie należny.

2010.7.28 20:21:46

Zmarł mój ojciec w zeszłym roku. Mama zaproponowała mi zamieszkanie razem z nią w mieszkaniu spółdzielczym własnościowym o pow. 72 m2. Jest ono niewyremontowane od 25 lat. Więc zabrałam się za remont, który będzie mnie kosztował 180 tys. zł
( podłogi, okna, drzwi, płytki, etc. ) Zanim zrobię remont mama chce, żebym spłaciła rodzeństwo, nie wiem jak to zrobić, nie chce, żeby potem wyniknął jakiś problem, bo chciałabym zostać właścicielem tego mieszkania, żeby czuć się bezpiecznie. Co radzicie zrobić?

2010.7.29 14:26:1

Mój ojciec dostał kiedyś w spadku po dziadku działkę, którą teraz chce oddać wnukowi, to jest synowi mojego brata. Ja uważam, że to niesprawiedliwe. Po pierwsze wnuk ów był w więzieniu za handel narkotykami, ponadto gdy mój ojciec był w szpitalu ten odwiedził go dwa razy, podczas gdy ja tygodniami przychodziłem 1-2 dziennie opiekując się nim. Nie chce, żeby mój ojciec oddał coś co należało do mojego dziadka, czy mogę jakoś temu zapobiec? Czy mój ojciec może to prawnie zrobić? Przykro mi, że jest taki niewdzięczny wobec mnie, że jest zaślepiony we wnuku, który go wykorzystuje i ma wszystko gdzieś...

2010.7.30 14:5:38

dzień dobry, założyłam sprawę o stwierdzenie nabycia spadku, jestem wnioskodawcą a reszta rodziny uczestnikami. Dostaliśmy wezwanie na rozprawę, ale tylko ja mam obowiązkowe stawiennictwo i nie wiem dlaczego. Coś będą mnie pytać tam w sądzie, czego będą ode mnie chcieć, na co ja tam jestem potrzebna? Nie wiem nawet jak wygląda rozprawa, bo nigdy w sądzie nie byłam:) Czy ktoś mi powie jak to wszystko wygląda?

2010.7.30 15:29:43

Witam, proszę o pomoc. Mój tata zmarł, a zaraz potem jego żona, a tym samym moja macocha. Byłam jego jedyną córką, a macocha nie miała dzieci, ma za to dalsza rodzinę, jak cioteczna siostrę itp. Chciałabym się dowiedzieć kto w tym przypadku dziedziczy? Czy wszystko nalezy mi się jako jedynemu dziecku?

2010.7.30 16:8:35

Odstąpić od pomysłu remontu mieszkania, które nie jest Pani własnością.

2010.8.4 21:31:29

Witam
Mam takie pytanie ile czeka sie na dycyzję z urzędu o podatku od spadku czy są jakieś reguly czy to zalezy od konkretnej sprawy?Z góry dziękuję za odpowiedzi


2010.8.17 8:57:35

Witam.
Mam takie pytanie dziadek przepisał swojemu synowi dom a ma on jeszcze córkę i jej juz nic sie nie należy po śmierci dziadka?Z góry dziękuję za pomoc


2010.8.24 10:55:58

Czy małżonek spadkobierczyni ma prawo po jej śmierci do rodowego majątku (dom po rodzicach zmarłej) Małżonkowie byli bezdzietni.

2010.11.1 0:13:36

Tak, jeśli spadkobierczyni nie miała rodzeństwa we wskazanych okolicznościach, to cały majątek
po niej dziedziczy współmałżonek.

2010.11.1 0:14:22

Witam

Proszę mi napisać jak wygląda postepowcze spadkowe.
Mianowice umarł moj ojcicec a zaraz potem jego druga zona. Z pierwsza zona miał rozwód. Nie mial dzieci z druga zona. Wiodomo dzieczi z pierwszej zony dziedzicza ale jak to si eodbywa. Trzeba podac do sondu i co potem. Do jego domu wprowadzili si ejuz z jego rodziny. Co nalezy z tym zrobic?

2010.12.27 14:58:43

moz ektos si epofatyguje odpisac CI zdziercy chca 149 zł za odpowiedz

2010.12.28 16:26:6

Kiedy odprowadzam podatek od spadku. Sąd przyznał mi 1/3 majątku, czy już mam to zgłosić w US, czy dopiero jak otrzymam ten majątek. W skład majątku wchodził dom z działkom. Z ciotką nie mogę się dogadać to muszę iść do sądu z prośbą o wyznaczenie biegłego rzeczoznawcę, ile to kosztuje i kto to będzie płacił ja czy ciotka. Proszę bardzo o pomoc.

2011.2.11 20:21:37


Witam! Nawiązując do tematu spadków. Chciałabym rozwiązać pewien problem a mianowicie. Dziadek mojego męża chce mu przepisać dom ale dziadek z babcią w akcie notarialnym nie uporządkowali problemu ze w razie śmieci któregoś z nich dom przechodzi na współmałżonka, czyli w tym momencie z racji ze zmarła babcia przechodzi na dziadka. Czyli połowa domu należy się dziadkowi a druga połowa babci: jest dzielona na dziadka i jego troje dzieci. Żeby dom był dziadka dzieci musza się zrzec swojej czesi po babci ale problem zaistniał taki ze nie możemy odnaleźć jednego z synów dziadka. I tu jest właśnie problem bo nie da się go odnaleźć a domu przepisać również . Także co powinnam zrobić ?

2011.2.21 14:0:8

Mam takie pytanie jeżeli babcia w spadku przepisuje mieszkanie na jedno z 3 dzieci w całości to dwoje pozostałych ma prawo coś w jakiś sposób otrzymać ?

2011.6.10 13:45:49

Moja babcia zmarła rok temu cały spadek po sobie spisała na jedną wnuczkę. Problem w tym, że w tym testamencie zapisany jest dom w którym ja mieszkam od urodzenia. Czy ona może żądać abym ją spłacił?

2011.7.13 13:39:4

Wnuczka jako spadkobierczyni może żądać wydania od Pani nieruchomości. Pozostaje ewentualnie roszczenie o zachowek
W razie pytań proszę o kontakt
adw. Piotr Meller
tel. 502 199 050

2011.7.14 0:43:32

Odnośnie moich pytań,w związku z nagła śmiercia Taty nie został spisany testament,sadownie majątek został podzielony po 1/2 dla żony i syna,co teraz nalezy zrobić dalej aby mieszkanie zostało przepisane tylko na syna ?

2011.7.15 14:45:17

Mam pytanie, w jaki sposób pozostawić spadek pasierbicy? Czy trzeba sporządzić testament? Kto będzie dziedziczył jeśli nie mam dzieci, tylko rodzeństwo?

2011.7.25 15:24:57

Pasierbica dziedziczy na mocy nowelizacji kodeksu cywilnego z czerwca 2009r.

2011.7.26 15:10:15

Dziedziczy w ostatniej kolejności(gdy niema małżonka, zstępnych, rodziców, rodzeństwa, dziadków i ich zstępnych ), pod warunkiem, że nie żyje oboje z rodziców biologicznych.

2011.7.26 15:12:37

Aktualny porządek dziedziczenia:


I Krąg - Dzieci (wnuki) i małżonek


II Krąg - Małżonek i rodzice


III Krąg - Rodzice


IV Krąg - Rodzeństwo (zstępni rodzeństwa)


V Krąg - Dziadkowie


VI Krąg - Pasierbowie


VII Krąg - Gmina/Skarb Państwa


 

2011.7.26 15:14:3

witam mam pyytanie.
3tyg temu zmarła mi mama. Zlozylem wniosek w sądzie o stwierdzenie nab ycia spadku. Dostalem pismo ustalajace termin rozprawy. Czy musze miec jakies jeszcze dokumenty na tej rozprawie? albo cos przedlozyc jeszcze? dodaktoowo jest napisane ze obecnosc obowiazkowa celem zloenia poswiadczenia o dziedziceniu spadku oraz... czy poprostu mam isc do sadu na rozprawe i to wszystko?

2011.8.12 5:29:20

Tak wystarczy udać się na rozprawę i to wszystko. Gdyby sąd potrzebował jeszcze czegoś, wezwałby Pana do uzupełnienia wniosku.

2011.8.12 15:7:9

W testamencie taty jest zapisane, że po jego śmierci cały dom wraz z działką przechodzi na nas,jesteśmy w tym domku zameldowani i mieszkamy u góry którą całą wyremontowaliśmy. Czy moja siostra może wprowadzić się do tego domku? Czy będzie jej takie prawo przysługiwało po śmierci ojca?

2011.10.11 11:1:48

witam!
Mam pytanie: czy po zmarlej drugiej zonie mojego ojca (macocha) przysluguje mi spadek. Sprawa konkretnie wyglada tak: moja rodzona matka nie zyje, ojciec ozenil sie po raz drugi, w 2006 roku zmarl. nastapil podzial majatku tzn mieszkania na mocu ktorego odziedziczylam 1/4 wlasnosci lokalu. W pazdziernku 2011 roku zmarla moja macocha. Dwoiedzialam sie, iz w pierwszej kolejnosci prawo do mieszkania dziedziczy brat, ewentualnie jego dzieci, ojciec. Wujek nie chce tego mieszkania i chce sie zrzec na moja korzysc czy jest taka mozliwosc? Czy ma to byc w formie darowizny? Poniewaz ja jako pasierbica prawnie dziedzicze dopiero w ktorej kolejsnoci, jak mamy to zrobic abym to ja mogla nabyc calosciowe prawo lokalowe

2012.1.31 18:36:20

witam
moja babcia założyła sprawę sądową o nabycie spadku po zmarłym mężu. w skład spadku wchodzi niewielka nieruchomość i jakieś marne akcje w spółce akcyjnej dziadka. chodzi mi o to jaka bedzie wartość nieruchomości. po denominacji? przed denominacja wynosi 1 340 000. babcia nie jest zamożną osobą i martwi sie że zapłaci ogromny podatek od spadku. babcia należy do pierwszej grupy podatkowej, a według mnie wartość nieruchomości nie przekroczy 9 637zł. wiec nie zapłaci nic. jak to jest właściwie?

2012.2.22 15:19:25

a prosze mi powiedziec poniewaz chce złozyc wniosek o nabycie spadku czy musze złozyc akt urodzenbia wszystkich spadkobierców jest ich 3 czy tylko mój skoro ja składam wniosek

2012.2.29 10:3:10

Witam
Mam taki problem
mam brata
Po zmarłem Mamie pozostał dom z działką
Sąd zasądził podział spadku 50% na 50%
Czy sąd może mi nakazać sprzedaż domu i działki?
Dziękuję

2012.4.10 12:18:17

Chodzi mi o moją część działki i domu

2012.4.11 14:28:17

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika