Wymiana okien w wynajmowanym lokalu - forum prawne
Witam. mam jedno pytanie. rok temu wprowadzilem sie do miszkania w kamienicy. planujemy przeprowadzic wielki remont, lacznie z wymiana okien na plastiki. pytanie jest takie - czy wlasciciel ma obowiazek dolozyc sie do inwestycji, czy jest to tylko jego dobra wola. i po drugie - czy mozn askorzystac z jakiejs ulgi budowlanej (nie orientuje sie, czy one jeszcze istnieja), skoro dokonuje remontu nie w wlasnym mieszkaniu, ale w lokalu, ktorywynajmuje. ihteer (ihteer@go2.pl)
(ihteer)
Odpowiedzi w temacie: Wymiana okien w wynajmowanym lokalu (2)
To jest to jego dobra wola (może się pan umówić na zwolnienie z czynszu przez pewnien okres), na dodatek musi pan mieć jego zgodę na remont, co do ulgi, to może pan skorzystać jedynie z remontowej, ale musi sie pan spieszyć bo to ostatni rok, kiedy ta ulga obowiązuje, dodatkowym warunkiem jest pisemna umowa najmu między panem a właścielem, jest to duża kwota, rozłozona na 3 lata, wiec jeśli w poprzednich 2 latach pan z niej nie skorzystał to może pan od razu wykorzystać całą.
Ustawa
z dnia 21 czerwca 2001 r.
o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy .
Dz.U. 2001 r. Nr 71, poz. 733 (tekst pierwotny), Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz. 266 (tekst jednolity), Dz.U. 2005 r. Nr 69, poz. 626, Dz.U. 2006 r. Nr 86, poz. 602, Dz.U. 2006 r. Nr 94, poz. 657, Dz.U. 2006 r. Nr 167, poz. 1193, Dz.U. 2006 r. Nr. 249, poz. 1833, Dz.U. 2007 r. Nr 128, poz. 902.
Treść Artykułu 6a. 1.Wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.
2. W razie oddania w najem lokalu opróżnionego przez dotychczasowego najemcę, wynajmujący jest obowiązany wymienić zużyte elementy wyposażenia lokalu.
3. Do obowiązków wynajmującego należy w szczególności:
1) utrzymanie w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia;
2) dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń, o których mowa w pkt 1, oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę obciąża obowiązek pokrycia strat powstałych z jego winy;
3) dokonywanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym najemcy, a zwłaszcza:
a) napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody - bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej - z wyjątkiem osprzętu,
b) wymiany pieców grzewczych, STOLARKI OKIENNEJ i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.
Czy ten przepis jest nieaktualny ,czy może "martwy" tego na chwilę obecną jeszcze nie wiem
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?