Forum prawne

Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24

Witam. Kilka dni temu kupiłem auto z Niemiec, podpisałem umowę kupna- sprzedaży i na umowie tej sprzedający nie był ostatnim właścicielem pojazdu na niemieckim dowodzie rejestracyjnym. Ostatni właściciel auto wyrejestrował i wstawił do komisu i ja zakupiłem to auto od komisu (brak pieczątki- tylko imię, nazwisko i adres sprzedającego). Zrobiłem opłaty celne bez problemu, przetłumaczyłem wszystkie dokumenty i udałem się do urzędu skarbowego i tam pani powiedziała, że nie może mi przyjąć tych dokumentów, ponieważ nie mam umowy z właścicielem pojazdu! Ale mam umowę ze sprzedającym, który oświadcza, że pojazd jest jego własnością (posiadam wszystkie dokumenty). Babka w US mówi, że potrzebna jest chociaż jakaś pieczątka tego komisu, bo tak nie wie, czy on rzeczywiście był właścicielem?. Rozmawiałem ze znajomym, który sprowadza auta i zawsze jest inne nazwisko sprzedającego niż ostatniego właściciela i papiery przechodzą przez US. W zeszłym roku teście kupili auto na takich samych zasadach i US się nie przyczepił. Co mam zrobić w tym przypadku? Przychodzi mi do głowy wziąć umowę teściów i pokazać to kierownikowi US jako dowód, że jednak można tak zrobić, nie wiem czy to dobre wyjście.... Na którymś z forów wyczytałem, że w przypadku, gdy nie ma faktury za kupione auto papiery mogą nie zostać przyjęte w US w zależności od ?humoru kierownika działu VAT?.... Dziś jeszcze raz byłem w urzędzie skarbowym, rozmawiałem z kierowniczką i niestety cały czas się upiera, że mogę złożyć dokumenty ale i tak nie dostanę decyzji o zwolnieniu konieczności płacenia VAT. Da mi na piśmie odpowiedź, że umowa jest nieprawidłowa, bo nie jest spisana z ostatnim właścicielem pojazdu z briefu. Ponoć w briefie jest napisane, że każdy kolejny właściciel musi być tam wpisany- nie wiem czy to prawda, ponieważ ta część dokumentu nie została przetłumaczona. Cały czas się coś upiera, że osoba (handlarz) sprzedał mi auto nielegalnie i na pewno nie odprowadził podatku a ona nie może się zgodzić na wydanie decyzji o zwolnieniu z VAT bo to jest łamanie przepisów i ona nie chce za to odpowiadać! Spytałem, jak to jest, że w bardzo dużo przypadkach o których słyszałem właśnie tak były auta sprzedawane a teraz nie można...Ona na to, że to były jakieś zaniedbania z jej strony i w każdej chwili może to cofnąć. Miałem przy sobie umowę i VAT25 teściów to chciała mi to zabrać do sprawdzenia! Oczywiście nie dałem jej tych dokumentów, był tam nawet jej podpis! Baba nawet nie chciała mi doradzić, co mam zrobić w tej sytuacji. Po raz kolejny skontaktowałem się z osobą, która sprzedała mi auto, powiedział, że na swój koszt wynajmie prawnika, aby sfinalizować tę sprawę...dopiero we wtorek. Kurcze, jak ten prawnik nic nie zdziała (bo wątpię, baba się tak zawzięła...) to nie wiem co mam robić dalej. Proszę, doradźcie coś, bo cały jestem w nerwach...

2010.4.1 19:14:52

Odpowiedzi w temacie: Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24 (165)

Sytuacja prawna w Niemczech wygląda tak, że właścicielem pojazdu jest osoba, która dysponuje książeczką pojazdu (Brief), dowodem rejestracyjnym (Fahrzeugschein) oraz dokumentem potwierdzającym legalne nabycie pojazdu. Kolejny właściciel jest wpisywany do dokumentów tylko w przypadku rejestracji pojazdu, a nabywca nie ma obowiązku rejestracji pojazdu. Może go kupić i trzymać w garażu i nie musi płacić podatku ani O.C. do chwili rejestracji pojazdu. Jeśli handlarz kupuje auto na sprzedaż czy przyjmuje auto do komisu nie ma dla niego najmniejszego sensu rejestrować pojazd na siebie czy firmę, bo to pociąga za sobą jedynie koszty. Baba z Urzędu Skarbowego nie ma zielonego pojęcia, o czym mówi i jeśli uważa, że umowa jest nieważna, to ona musi ten fakt wykazać, a nie Pan udowadniać, że wszystko jest o.k. Jak to zrobi jest jej sprawą. Ciekawy jestem, co da jej przybicie pieczątki. Proszę złożyć dokumenty i nalegać żeby wydała Panu odpowiedź w formie decyzji administracyjnej, bo wtedy będzie musiała uzasadnić swoją decyzję. Jak napisze bzdury może się Pan odwołać do Izby Skarbowej. Może tam siedzą mądrzejsi ludzie. Może Pan też udać się do naczelnika Urzędu Skarbowego ze skargą na, ale proponuję złożyć ją na piśmie, przytaczając podaną wyżej argumentację. Niestety większość naszych urzędników to niedouczeni debile. Zasada w postępowaniu z nimi jest prosta: nie wolno dać się zbyć, dokładnie rozeznać swoją sprawę ,pewnie obstawać przy swoim i wszystko załatwiać w formie pisemnej. Już nie raz to przerabiałem z pozytywnym wynikiem. Jak będzie Pan potrzebował bardzie szczegółowych informacji proszę pisać na maciej.mrozowski@wp.pl

2010.4.2 20:50:31

Tak właściwie w Niemczech właścicielem samochodu jest osoba, która posiada Brief. Do sprzedaży pojazdu nie jest potrzebna nawet pisemna umowa. Transakcja jest zawarta gdy kupujący wydaje sprzedającemu pieniądze, a sprzedający pojazd oraz Brief i Fahrzeugschein (dowód rejestracyjny oraz książkę pojazdu). Pisemna umowa jest wymagana tylko w przypadku motocykli, ponieważ te nie mają książki pojazdu. (Tak było przynajmniej jeszcze kilka lat temu,kiedy tam mieszkałem). Proszę z ciekawości dać znać, jak poszło.

2010.4.7 8:48:48

witam

mam poważny problem. Sytuacja wygląda nastepująco. Kupiłem auto od szczyla-handlarza w Polsce, który kupił je z komisu w Niemczech. W Briefie są dane jeszcze innego właściciela - którym jest sp. z o.o., Ten szczyl nie dał mi zadnej umowy, mówi zrobi sobie Pan umowe z tą spółką z.o.o co jest w briefie. I tak zrobiłem, sfałszowałem umowe i opłaciłem akcyze u Urzedzie Celnym, poszedłem do Urzędu Skarbowego a Pani mówi, że skoro kupiłem od sp. zo.o. to musze mieć fakture a nie umowe. I tu pojawia sie problem. Ten szczyl twierdzie, że ma rachunek z komisu na niego, czyli musiałby wystawić teraz umowe sprzedaży ze mną. I czy on powinien to auto opłacić ?, i drugi Problem jesli ma on to opłacić to jak, jesli ja juz poszedłem zrobić akcyze na tę sfałszowaną umowę z tą sp. zo.o. do urzędu Celnego. Ludzie pomóżcie, bo mi słabo !

2010.4.11 9:1:37

Jak już wkopał Pan się w podrabianie dokumentów, to jedynym wyjściem jest podrobienie faktury sprzedaży, ale to jest śliska sprawa.

2010.4.11 11:24:21

Myślałem o tym, rozmawiałem z tym handlarzem i ma dzwonić do komisu w Niemczech, od którego to kupił czy nie daliby rady zmienić na fakturze danych zamiast jego wpisać od razu mnie, ma dzwonić tam jutro. Sczerze to nie licze na to, żeby on to załatwił. Mam kolejne pytanie - czy moge wycofać to zgłoszenie do akcyzy AKC-2 ?

2010.4.11 11:51:22

Nie wiem, czy można wycofać akcyzę.

2010.4.11 21:43:4

Witam
Dziś w końcu zarejestrowałem auto :)
Jednak sprawa w US w moim mieście nie została załatwiona, pracowniczka firmy, która zajęła się moją sprawą twierdziła, że składanie tam wniosku o VAT25 będzie wiązać się z odwoływaniem się i będzie to trwało tygodniami.
Za to znalazła inny sposób, otóż akurat musiałem przenieść się do innego miasta ;) i w związku z tym musiałem złożyć wniosek NIP3 o zmianę adresu zamieszkania i wniosek o VAT25 został wydany właśnie w tamtym mieście. Tamtejszy US nie widział żadnych przeszkód do wydania decyzji VAT25.
Drogą trochę okrężną, ale sprawa została załatwiona.
Całe szczęście mój horror się skończył, będzie to dla mnie ostatni raz jak kupiłem auto w ten sposób. Lepiej kupować auto już gotowe do rejestracji, wtedy jest mniejsza szansa na takie kłopoty.

Pozdrawiam wszystkich.

2010.4.20 22:12:3

[cytat]

witam

mam poważny problem. Sytuacja wygląda nastepująco. Kupiłem auto od szczyla-handlarza w Polsce, który kupił je z komisu w Niemczech. W Briefie są dane jeszcze innego właściciela - którym jest sp. z o.o., Ten szczyl nie dał mi zadnej umowy, mówi zrobi sobie Pan umowe z tą spółką z.o.o co jest w briefie. I tak zrobiłem, sfałszowałem umowe i opłaciłem akcyze u Urzedzie Celnym, poszedłem do Urzędu Skarbowego a Pani mówi, że skoro kupiłem od sp. zo.o. to musze mieć fakture a nie umowe. I tu pojawia sie problem. Ten szczyl twierdzie, że ma rachunek z komisu na niego, czyli musiałby wystawić teraz umowe sprzedaży ze mną. I czy on powinien to auto opłacić ?, i drugi Problem jesli ma on to opłacić to jak, jesli ja juz poszedłem zrobić akcyze na tę sfałszowaną umowę z tą sp. zo.o. do urzędu Celnego. Ludzie pomóżcie, bo mi słabo !

[/cytat]

Mam bardzo podobny problem z tym,że kupiłem auto w komisie w Niemczech bez umowy a umowę napisałem ale z innym komisem bo akurat taką miałem ,a teraz pani w US chce rachunek bądź fakturę a ja nie mam możliwości jej zdobyć drogą legalną.

2010.9.6 20:58:57

Proponuję udać się raz jeszcze do Pani z US i wyjaśnić jej, że:
1. Zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego nie ma ona prawa odmówić przyjęcia wniosku nawet jeśli uważa, że jest on wadliwy.
2. Jeśli Pani z US uważa, że ma prawo domagać się umowy zawartej pomiędzy stronami, które nie są uczestnikami postępowania w Pan sprawie ma wydać decyzję o odmowie wydania zaświadczenia VAT 25 w drodze decyzji administracyjnej, która zawiera uzasadnienie i podaje podstawę prawną.
3. US nie żadnych podstaw prawnych do tego aby domagać się przedstawiania umowy zawartej pomiędzy osobami lub podmiotami, które sprzedały samochód osobie lub podmiotowi od którego Pan go nabył. Rola US sprowadza się do zbadania, czy nabyty pojazd spełnia warunki do zwolnienia w VAT-u, a nie śledzenia historii transakcji, których pojazd był przedmiotem od chwili wyprodukowania. To jest nadinterpretacja przepisów wynikająca z niekompetencji urzędników.
Jeśli Pani będzie nadal obstawać przy swoim, można zaproponować przeniesienie rozmowy na szczebel naczelnika US lub wysłać wniosek pocztą (list polecony z potwierdzeniem odbioru). Tego już nie będzie miała jak się pozbyć.

2010.9.7 18:2:13

Problemem jest to, że napisałeś umowę z komisem- w tym przypadku rzeczywiście mogą żądać faktury, ponieważ kupując z komisu- komis jest zobowiązany takową wystawić. Szkoda, że nie spisałeś umowy "na kolanie" z osobą prywatną, wtedy nie byłoby problemu.
Jeśli US będzie się opierał- a pewno będzie, nie możesz wydać, że umowa ta została "spreparowana"- to jest karalne.
Możliwe wyjście jest takie, oczywiście nie do końca legalne- ale np, spisać umowę "na kolanie" z innym właścicielem (może ktoś z rodziny), w innym mieście- aby był inny US, wtedy nie będzie problemu- auto wtedy od znajomego odkupisz.
Choć nie namawiam do łamania prawa.

2010.9.7 19:7:58

witam, mam podobny problem z rejestracją auta kupionego w zeszlym tygodniu. US w Bytowie odmawia przyjecia tych dokumentow tlumaczac sie tym, ze osoba od ktorej kupilem samochod nie byla ostatnim wlascicielem pojazdu i dziwi ich to, ze auto zostalo wyrejestrowane w sierpniu... oczywiscie postraszyli mnie prokuratura bo podejrzewaja tu jakies nieczyste zagrywki. co robic??

2011.10.17 11:29:39

sprawa sie rozwiazala, a mianowicie...
dzisiaj w okienku przyjmowala Pani, a nie Pan i nie bylo problemu, takze wlasnie zakladam tablice na autko :) dziekuje jednak za zainteresowanie i chec pomocy. pozdrawiam

2011.10.17 14:30:59

[cytat]

Jak mi Pan poda swój adres mailowy na maciej.mrozowski@wp.pl, wyślę Panu tekst oświadczenia, które należy dołączyć do wniosku VAT 24. Było skuteczne w moim przypadku i pomogło wielu osobom, które do mnie pisały w tym temacie.

[/cytat]

Szanowni Forumowicze,

od czasu umieszczenia powyższego postu otrzymuję regularnie prośby o pomoc w w/w temacie. Proszę wszystkich piszących do mnie o szczegółowy opis sytuacji z podaniem wszystkich okoliczności nabycia pojazdu oraz o dołączenie skanów dokumentów pojazdu i umowy kupna sprzedaży wraz z ich tłumaczeniem. Skany proszę zapisywać w formacie PDF. Jest to bardzo ważne, ponieważ już parę razy się zdarzyło mi doradzać osobom, które nie podały wszystkich szczegółów i sprawa rozbiła się na poziomie US właśnie o to, co nie zostało mi przekazane. Wszystkim proszącym o pomoc staram się coś doradzić, ale nie chcę marnować czasu na zajmowanie się sprawami, których szczegółów nie znam w 100%

pozdrawiam

Maciej Mrozowski

2012.5.17 13:51:28

Witam ja mam całkiem inny problem. Pojechałem do Niemiec i kupiłem samochód w komisie u oczywiście turka. On spisał ze mną umowe kupna sprzedaży. Na umowie tej mam dwie jego pieczątki jedna w miejscu jego danych gdyż na pieczątce ma "autohandel" swoje imie i nazwisko adres i telefon a druga pieczątka jest na samym dole dokumentu podpisana jeszcze przez niego na umowie jest takze mój podpis. W polsce nie miałem czasu sam rejestrować samochodu wiec pojechałem do firmy która rejestruje samochody. Zapłacili mi akcyze zrobili tłumaczenia złożyli US Vat 24 i w urzedzie komunikacji opłacili i zarejestrowali samochód. Dostałem miekki dowód i do odbioru twardego dowodu miałem tylko dostarczyć Vat 25 który jeszcze nie został wydany.Pojawił sie problem gdyż okazało sie ze w US nie chcą mi wydać Vatu Gdyz jeden pan stwierdzil ze jezeli jest to umowa z komisem musze miec rachunek.Tłumaczyłem mu ze mam oryginalna umowe z dwomą pieczatkami i na jakiej podstawie on żąda rachunku skoro mam na umowie dane tego sprzedającego(są na firmowej pieczątce)i samochód jest kupiony do celów prywatnych nie na firme nie na handel to on twierdzi ze takie umowy kupna sprzedaży z komisem są "podejrzane" i oni dla weryfikacji wymagają rachunku od tego komisu. Papiery na Vat wycofałem. Próbowałem uzyskać kontakt z tym turkiem w celu by mi wystawił rachunek na pczątku powiedział ze tak ale czas mijał i nic wkońcu po jednej rozmowie powiedział ze on to ma w d... i nie wyśle mi zadnego rachunku gdyz on na takich umowach sprzedaje samochody w niemczech . Skończył mi sie dowód miekki poprosiłem o przedłuzenie na dwa tyg. firma która mi rejestrwała samochód mówi ze dziwia sie odmowy Vatu gdyz oni mają takie same umowy z komisami i one normalnie w innych urzedach przechodzą Vat. Doradzili mi by złożyć papiery do Vatu ponownie i czekać na odmowe i potem napisać odwołanie od decyzji które trafi do izby skarbowej i ona powinna wydać decyzje by urząd wydał mi jednak ten Vat. Czas takiej sprawy dwa trzy miesiące co znaczy ze cofną mi rejestracje. Jednak jeden radca prawny powiedział mi ze nie koniecznie moge wygrac sprawe gdyz izba skarbowa moze uzanć ze jezeli urząd chce rachunku to mam im dać. Prosze o pomoc bo nie wiem czy moge legalnie ta sprawe wygrać na tej umowie czy jednak zoastaje mi tylko załatwić ten rachunek bardzo prosze o pomoc bo czas leci. Dlaczego oryginalna umowa kupna sprzedazy która sam podpisałem bylem w tych niemczech kupiłem samochód nie jest wystarczającym dowodem do otrzymania Vatu i dlaczego tylko jeden urząd wymaga od tej umowy rachunku!!! Czy to jest wogóle zgodne z prawem ??. Prosze o pomoc.

2012.9.11 20:33:22

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług nabywając pojazd od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą należy uzyskać fakturę VAT. Umowa jest przyjmowana tylko w sytuacji, kiedy pojazd zostaje nabyty od osoby fizycznej, która sprzedaje pojazd prywatnie. Sugeruję raz jeszcze porozmawiać z turkiem i wyjaśnić brudasowi, że ma dwa wyjścia: 1. wystawia fakturę, 2. Urząd Skarbowy pod który brudas podlega otrzymuje informacje o całej sprawie i braku wystawienia faktury przez komis, co z pewnością wiąże się z unikaniem opodatkowania. To może nakłonić brudasa do zmiany zdania.

2012.9.11 22:50:36

Witam. Kupiłem samochód w Niemczech na rachunek z autokomisu na siebie, czy w związku z tym mogę go odsprzedać na terenie Niemiec innemu polakowi na umowę kupna-sprzedaży i czy wiążą się z tym jakieś opłaty lub problemy przy późniejszej rejestracji auta w Polsce? Auto nie przekroczyło jeszcze granicy i znajduje się na terenie Niemiec. Z góry dziękuję za odpowiedź.

2012.9.12 12:34:42

Może Pan sprzedać auto na terenie Niemiec innemu polakowi i nie wynikają z tego żadne opłaty. Nie ma też powodu, dla którego mogą być z tego tytułu problemy przy rejestracji auta w Polsce.

2012.9.12 13:2:20

Bede próbował skontaktować sie jeszcze z tym brudasem. I mam jeszcze jedną prośbe czy ma ktoś wzór takiego rachunku niemieckiego?? prosiłbym o wzór moze pojade do niego z gotowym wzorem i karze mu podpisać jakby twierdził ze nie ma wzoru rachunku. Prosze jak ktoś ma o wysłanie wzoru rachunku niemieckiego na adres Mustang85@interia.pl z góry dziekuje za pomoc

2012.9.12 14:24:29

Nie ma wiążącego wzoru. To musi być dokument o dowolnej szacie graficznej zawierający dane sprzedającego i jego NIP, dane nabywcy, opis pojazdu z numerem VIN oraz 0 stawką VAT, jeśli pojazd spełnia kryteria pojazdu używanego. Generalnie jest to odpowiednik naszej faktury VAT. Jak brudas będzie się migał lub twierdził, że nie wie, jak wystawić fakturę, to jego urząd skarbowy przeprowadzi błyskawiczne szkolenie i odpowiednio za to sobie policzy. Sprzedający ma bezwzględny obowiązek wystawić fakturę i jego problem w tym, żeby się dowiedzieć, jak to prawidłowo zrobić.

2012.9.12 15:47:18

Czyli to ma być taki sam dokument jak umowa tylko zamiast nagłowka kaufvertrag ma byc nagłowek rechnung??(co za kraj) I mam jeszcze ostatnie pytanie bo urzednik w US jak nie chciał mi przyjąść umowy kupna sprzedazy pokazywał mi wzory rachunków. Nie na wszystkich był Nip europejski czy moze go faktycznie nie być czy po prostu dla takiego urzednika jest wazny tylko to zeby to był rachunek a nie umowa kupna sprzedazy nie rozumiem tego kraju :/. Boje sie ze turek wyśle mi rachunek z pieczątką i podpisem ale nipu na pieczątce nie ma i moze mi go nie napisać czy taki rachunek przejdzie??

2012.9.12 16:27:10

To nie do końca jest taki dokument jak umowa tylko z innym nagłówkiem, bo umowa zawiera jakieś postanowienia, a faktura same dane nabywcy, sprzedawcy oraz pojazdu. Wystarczy NIP niemiecki. To nie jest faktura wystawiana pomiędzy firmami i to nie jest wymysł urzędnika tylko ustawy o podatku do towarów i usług. Ten podatek jest zharmonizowany w całej UE na podstawie dyrektywy unijnej, więc nie ma co utyskiwać na polskie przepisy, bo w tym wypadku są one dyktowane przez UE.

2012.9.12 22:3:11

Witam
Ja mam takowy problem:
Kupiłem auto od Polaka we Francji w 2012 roku
Samochód nabył on w 2009 roku ale nigdy nie sprowadził do polski.W dowodzie było wpisane nie dopuszczony do ruchu,bo auto miało zbie lampy i połamany zderzak.
Po powrocie szybko naprawiłem samochód opłaciłem cło zrobiłem przegląd itp i poszedłem po VAT 25 . Po 7 dniach jak poszedłem po zaświadczenie dowiedziałem się że US przedłuża termin do miesiąca bo musi wyjaśnić sprawę. Podobno sprawdzają tego gościa od którego kupiłem . Czy on musiał płacić jakie podatki za ten kupiony samochód i jeśli ich nie zapłacił to czy ja mogę mieć problemy z rejestracją? Pani w rozmowie powiedziała że dla niej dziwne jest to że ja po te auto pojechałem do Francji osobiście skoro sprzedawał je Polak,że ma w dowodzie niedopuszczony do ruchu i wypytywała kto i jak mi je przywoził. Jak składałem papiery na vat 25 to opisałem w załączniku dokładnie że sam pojechałem i przywiozłem je na lawecie do polski.
Czy mogę dostać odmowną decyzje i na jakiej podstawie?
Czego można się spodziewać ?

2012.10.9 12:54:18

Witam. mam problem, gdyz US odmówił mi wydania zaświadczenia VAT 25, poniewąz na podstawiem przeprowadzonego przez nich dochodzenia wynika, że auto nie zostało sprowadzone z innego państwa członkowskiego w związku z czym brak jest podstaw prawnych do wydania zaświadczenia VAT-25. Samochód faktycznie nabyłem w palsce ale na umówe z Niemcem. CZy faktycznie US skarbowy może odmówić mi wydania zaswiadcznia bez podania konkretnych zarzutów???

2012.10.16 19:42:54

Strasznie ogólnikowo to opisałeś ... podaj szczegóły do czego urząd miał zastrzeżenia bo przecież nie mogli w uzasadnieniu podać że domyślają się lub podejrzewają . Muszą mieć jakieś podstawy do wydania takiej a nie innej opinii i muszą to przedstawić na piśmie.
Napisz coś więcej czy dostałeś odmowę po 7 dniach czy się odwoływałeś itp

2012.10.21 6:8:55

Oto odpowieź cyt. "Z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika zatem, że podatnik nie dokonał sprowadzenia przedmiotowego samochodu z innego państwa członkowskiego. W związku z tym brakjest podtsaw prawnych do wydania an tę okoliczność zaświadczenia VAT-25, o które wnioskuje strona". Fakt auto kupione w Polsce, ale poprzednim włascicielem jest niemiec. Dodam jeszcze, że dokunety sie zgadzają i nie ma tam żadnej literówki.

2012.10.21 15:13:4

Jak mi Pan poda adres mailowy, wyślę Panu wzór zażalenia, jakie można złożyć w tej sprawie. Mojego maila znajdzie Pan w jednym z poprzednich postów w tej tematyce. US błędnie interpretuje fakt dokonania transakcji w Polsce, co jest bez znaczenia dla sprawy. Ważne jest gdzie zakupione auto jest lub było zarejestrowane.

2012.10.21 18:10:15

P. Mrozowski wcześniej kontaktowałem sie z panem i wysłał już mi pan zażalenie które aktualnie leży w US. Sam nie wiem dlaczego urzędnicy tak interpretują (utrudniają) wydanie zaświadczenia skoro wszystko w dokumentach jest Ok.

2012.10.21 18:39:18

Bo to złośliwe skurwysyny, którzy tylko szukają powodów do utrudniania nam życia, a najlepsze w tym jest to, że to my płacimy im wynagrodzenia z naszych podatków.

2012.10.21 22:7:47

Czyli jeżeli teraz chciałbym złożyć zażalenie na "miłą" panią kierownik to nic nie stoi na przeszkodzie????

2012.10.21 22:43:45

Ja mam podobną przypadłość tyle że mi jeszcze nie dali odpowiedzi tylko wydłużyli czas o miesiąc na odpowiedz bo badają sprawę .Pani z US szuka po prostu dziury w całym żeby odrzucić wniosek.
A w uzasadnieniu musi napisać coś sensownego przecież a nie że się domyśla. Jeśli dostane odmowną decyzję idę do radcy prawnego żeby napisał mi odwołanie podparte paragrafami . Zapewne takie pismo lepiej podziała na Izbę Skarbową niż błagalny ton zwykłego Kowalskiego.

2012.10.22 6:55:15

Witam

Mam podobny problem jak kolega wcześniej mianowicie mam umowę na zkaup samochodu (kaufvertrag) gdzie jako sprzedający jest komis w Berlinie a jako kupujący osoba prywatna. Jeszcze nie byłem w US ale w firmie, ktora zajmuję sie rejestracja opłatami itp. powiedzieli mi że moge miec problem i mogą zażyczyć sobie rachunek bądź fakturę. Stąd parę moich pytań:
1. Jesli nakaża mi pokazac fv czy musze to zrobic? Przeciez jest umowa a co mnie teoretyczni eobchodzi ze ktos w Niemczech nie odprowadzi podatku?
2. Czy w przypadku jak nie bed emial fv od goscia z Niemiec moge jako wlsciciel auta sprzedac je komus innemu w Polsce (komus z rodziny) w tej samej kwocie co kupilem i czy ta osoba rowniez bedzie musiala cos wykazywac czy wtedy rejestruje juz tylko na umowe ode mnie i nie ma tego calego cyrku z rachunkiem?
3. Czy ktos sie orientuje czy US w ogole sprawdza i weryfikuje te rachunki z jakas instytucja podatkowa w Niemczech bo ilu jest handlarzy co pisza co ccha na umowach i jakos nikt im glowy nie zawraca?

Z gory dzieki za odpowiedz :)
Pozdrawiam

2012.10.24 20:15:32

Kupując pojazd of firmy w Niemczech należy mieć fakturę. Umowa jest dopuszczalna tylko przy zakupie auta od osoby prywatnej. US mam możliwość weryfikacji faktury w ramach pomocy prawnej i często z tego korzysta. Są urzędy, które przyjmują umowy, ale robią to z braku znajomości przepisów. Raczej będzie miał Pan z tym kłopot. Odsprzedanie pojazdu niczego nie zmieni. nabywca nie otrzyma wymaganych dokumentów do rejestracji auta. Pozostaje Panu liczyć na szczęście, że US się nie przyczepi do braku faktury lub uzyskanie takie do komisu, w którym nabył Pan pojazd. Mogą nie chcieć jej wystawić, ale jeśli Pan im obieca, że w zamian za wystawienie faktury odstąpi Pan od zamiaru powiadomienia ich urzędu skarbowego o fakcie sprzedania Panu auta bez wystawienia faktury, to szybko się na taki układ zgodzą.

2012.10.24 22:58:18

Rozmawiałem z gościem z Niemczech i mowił, ze mi przepisze umowe jako osoba prywatna czyli bedzie kaufvertag pomiedzy nim jako osoba prywatna a mną jako kupującym tez osoba prywatna. Czy wtedy bedzie ok czy US po vinie moze sprawdzic i potem robic jakies problemy?
Drugie pytanie co zaabserwowalem wczesniej czy jesli bedzie umowa pomiedzy dwoma prywatnymi osobami a na briefie bedzie inny wlasciciel to czy moga tez robic jakies problemy w US? Chodzi o to czy prywatna osoba w Niemczech moze kupic auto (uszkodzone) i mi je sprzedac do Polski bez rejestrowania na siebie?
Generalnie masakra człowiek kupi auto i ma potem problem.

Z gory dziekuje za odpowiedz :)

2012.10.25 9:50:40

To jest też jakieś rozwiązanie problemu. W niemieckich dokumentach pojazdów nie wpisuje się właściciela tylko użytkownika pojazdu, chociaż w znakomitej większości przypadków użytkownik jest zarazem właścicielem, jednak US nie znają przepisów niemieckich i czasami podnoszą zarzut, że w umowie jest inna osoba niż w dokumentach pojazdu. Natomiast nabywca pojazdu w Niemczech może odsprzedać pojazd bez dokonania rejestracji. Taka transakcja może nie być udokumentowana w papierach pojazdu i nawet nie musi być spisana umowa. Wystarczy wydanie pojazdu i jego dokumentów w zamian za przekazanie pieniędzy.

2012.10.25 11:18:21

[cytat]

Rozmawiałem z gościem z Niemczech i mowił, ze mi przepisze umowe jako osoba prywatna czyli bedzie kaufvertag pomiedzy nim jako osoba prywatna a mną jako kupującym tez osoba prywatna. Czy wtedy bedzie ok czy US po vinie moze sprawdzic i potem robic jakies problemy?
Drugie pytanie co zaabserwowalem wczesniej czy jesli bedzie umowa pomiedzy dwoma prywatnymi osobami a na briefie bedzie inny wlasciciel to czy moga tez robic jakies problemy w US? Chodzi o to czy prywatna osoba w Niemczech moze kupic auto (uszkodzone) i mi je sprzedac do Polski bez rejestrowania na siebie?
Generalnie masakra człowiek kupi auto i ma potem problem.

Z gory dziekuje za odpowiedz :)

[/cytat]

2012.10.25 19:50:50

Kolego mi się wkońcu udało zarejestrować samochód. Jeśli chodzi o umowę kupna sprzedaży z komisem no to urząd ma prawo żądać rachunku faktury od tego komisu. Jeśli jeszcze nie składałeś żadnych papierów to tak jak wcześniej ktoś pisał należy stworzyć umowę kupna sprzedaży "na kolanie" z ostatnim właścicielem w briefie.(jeśli nie jest to firma).Tego to na pewno nie sprawdzą. Po prostu nasz polski urząd na prawdę skłania ludzi do oszustwa i do poprawiania oryginalnych dokumentów to jest chore !!!. Urędu nie obchodzi umowa kupna sprzedaży ze masz oryginalną mają mieć rachunek i koniec. Druga opcja napisz sobie sam ten rachunek oni tego nie weryfikują a tak robią praktycznie wszyscy. Ja walczyłem miesiąc czasu z nimi wkońcu zaniosłem rachunek dwa dni i miałem decyzje Vat.

2012.10.25 20:6:57

No i pojechałem 09.11.2012 zobaczyć co w mojej sprawie . W okienku dałem Pani kwitek z przed miesiąca że decyzje miałem odroczoną do 08.11.2012 . Po przeszukaniu teczki powiedziała mi ze nic dla mnie nie ma i musi zadzwonić do pokoju gdzie rozpatrują wnioski vat25. Po chwili dowiedziałem się że dokumenty dla mnie są w podpisie u Naczelnika i żebym grzecznie poczekał ... czekałem prawie 40 minut . Przyszła Pani która poprzednio dała mi odroczenie i była wtedy bardzo niemiła a teraz z wielką uprzejmością a wręcz uśmiechem dała mi zwolnienie z VAT25 !!!! Taka moja rada dla innych: -składając dokumenty do zwolnienia vat25 nie być zbyt wylewnym tzn... dać to co urząd wymaga i tyle bo mnie Pani słownie nie na piśmie wypytywała o dokumenty o które nie powinna np fakturę za lawetę kto mi przywoził i z kim ja tam pojechałem itp itd...takie informacje to przekroczenie uprawnień urzędnika więc ja w grzeczny sposób powiedziałem ze teraz to ja nie pamiętam kto mi to wiózł i jaką lawetą itp ona oczywiście nie kazała mi tego napisać we wniosku wyjaśniającym który dołączyłem do dokumentów ale mi to insynuowała . Wtedy miała by podstawy dalej drążyć temat. w przyszłym tygodniu idę rejestrować auto ;)

2012.11.12 7:49:10

Witam,mam podobny problem co kolega wyżej,że ostatni właściciel pojazdu nie byl na briefie czy dowodzie. Dałoby radę podesłać mi te oświadczonko do vat 24? Byłbym bardzo wdzięczny

2012.11.22 22:16:29

co kolega kovi4

2012.11.22 22:20:20

Dałoby radę, ale komu wysłać. Jakiś adres mailowy by się przydał na maciej.mrozowski@wp.pl

2012.11.22 23:12:55

Witam. Moja sytuacja polega na tym , że zakupiłem auto od Niemca który nie był w briefie ani w dowodzie rej. Było to 14.09.2012 roku, załatwiłem celny, w US złożyłem formularz vat 24 o zwolnienie z podatku, oczywiście pani się rzucała czemu jest inny właściciel więc napisałem oświadczenie, że kupiłem od Niemca z którym mam umowę, że w Niemczech nie ma potrzeby przerejestrowywania auta po zakupie. W wydziale komunikacji dostałem miękki dowód po paru tygodniach twardy. Dzisiaj dostałem z US pismo z datą z 24.09 , z odmową wydania zaświadczenia o zwolnieniu z podatku uzasadniając tym ,że jest inna osoba w dowodzie a inna na umowie? Co mam z tym zrobić? Jak rozwiązać sytuacje? Pozdrawiam

2012.11.26 19:12:21

Ja mam podobny problem z autem zakupionym w Holandii na giełdzie samochodowej i nie miałem bladego pojecia ze sprzedajacy prowadzi Komis samochodowy w umowie wpisał dane tzn. nazę i adres komisu. US żąda odemnie fv dostałem postanowienie odmawiajace wydania zaświadczenia VAT . I nie bardzo wiem co dalej mam zrobić. Posiadam umowe kupna, certfikat exportowy, dwa komumenty RDW, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie

2013.1.10 23:36:20

Witam mam problem z US. Mianowicie zakupiłem pojazd od niemca który nie rejestrował pojazdu w swoim kraju . W US Pan poinformował mnie że nie moze wydac mi druku Vat25 z powodu rozbiezności w dokumentach Czyli w brifie jest firma a ja zakupiłem pojazd od kolejnego włascicela ( niemca ) Pan w US kazał mi przynieść fakture miedzy Niemiecka firmą a Niemcem. Dopytywałem sie w innych US. dostałem odpowiedz że wystarczy na oswiadczenie że zakupiłem pojaz od osoby która widnieje na umowie. Jednak dostałem odpowiedz zod Pana z US w który składałem oswiadczenie że nic tu mi nie zmieni i nie wyda Druku vat25. co w takiej sytyacji mam zrobić. Prosze o odpowiedz

2013.1.18 13:14:27

Witam,
mam pytanie mąż sam był w Holandii, ma fakturę na wynajem lawety, otrzymał w komisie w Holandii nie fakturę tylko pokwitowanie zakupu z wszystkimi danymi, z pieczątkami i podpisami. Owo pokwitowanie nie zawiera numeru i nie nazywa się faktura, oczywiście nasze urzędy podwarzają dokument. Czy orientuje się Pan czy holender może wysłać mi fakturę drogą mailową, wtedy będzie bez podpisów czy też mogę się upierać aby takie pokwitowanie zostało przyjęte przez US? Z góry dziękuję za odpowiedź.

2013.1.22 8:25:14

Musi Pani mieć fakturę VAT w oryginale. Inaczej nie dostanie Pani zaświadczenia VAT 25 i to nie jest czepianie się urzędu skarbowego tylko przestrzeganie przepisów, a te dotyczące podatku VAT są ustalane dyrektywą unijną. Niestety to Wasza niewiedza jest przyczyną problemu, a nie czepianie się urzędu. Nie kupuje się pojazdu od firmy czy komisu bez faktury. Nie dają faktury, odwracamy się na pięcie i wychodzimy. Komis z pewnością wystawi Wam fakturę, jeśli postraszycie ich zawiadomieniem o tej sprawie ich urzędu skarbowego. Komis ma obowiązek wystawić fakturę, a nie zaprzeczy dokonania sprzedaży, bo macie pokwitowanie.

2013.1.22 15:53:41

Witam . Mam podobna sytuacje jak poprzednicy . zakupiłem samochod od handlarza polskiego ktory nalegał bym spisał umowę kupna sprzedaży z ostatnim włascicielem auta z briefu . Tak tez zrobiłem Prosze tego nie negowac wiem ze zrobiłem wielki błąd . Problem polega na tym ze w briefie włascicielem jest firma X GMBH . Byłem dzis w urzedzie celnym w bo chciałem opłacic akcyze ale pani zwrociła mi delikatnie uwage ze moge miec problem z US bo nie mam faktury vat a tylko umowę kupna sprzedaży . Prosze powiedziec mi co mam w takiej sytuacji zrobic ? Na fakturę nie licze bo gostek z komisu nie odbiera telefonu jechac do niego mi sie nie opłaca bo mam 800 km w jedna strone . Proszę o jakies rady !!!

2013.3.12 19:51:28

Witam kupiłem auto w Polsce ale dostałem umowe na Niemca czyli wiadomo ? Poszedłem do UC i odbyło się bez problemowo .
Nasępnie udałem się z dokumentami do US i pracownik nie przyjoł wniosku ponieważ Na brifie jest wpisana Firma jako właściciel ,Wspomnę że auto jest z Belgi i ma belgijski brif ,a umowa na Niemca ? Użednik wymaga dodatkowych umów wcześniejszych bo trzeba zweryfikować czy vat w danym państwie został odprowadzony ? Zwruciłem się do Polaka żeby mi udostępnił jak ma take dokumęty . Bezproblemowo je otrzymałem Faktura sprzedaży z BMW serwis belgia sprzedała Firmie jakiejś tam w belgi oni sprzedali Polakowi osobie fizycznej a on Niemcowi osobie fizycznej a Niemiec Mi i nadal mam problem bo US odmawia przyjęcia mi i wydania VAT 25 żada dodatkowych faktur niby z tej firmy do Bmw serwis jeszcze . zadzwoniłem do Polaka a ten na to że nie mają prawa mi nie przyjąć wniosku i mają mi wydać VAT 25 i żucił słuchawkę i tak że dostarczył oryginały wczesniejsze i nic więcej nie bedzie robił !!!co mam zrobić?

2013.6.18 1:11:35

Wysłać wniosek do US listem poleconym. US nie ma też prawa domagać się jakichkolwiek dokumentów z poprzednich transakcji. Nie sprawdzają też czy za pojazd został zapłacony VAT w kraju pochodzenia. Jedyne czego szukają, to uzasadnienia dla wydania domowy. US nie ma też prawa omówić przyjęcia wniosku VAT 24. Natomiast popełnił Pan kardynalny błąd kupując pojazd na lewą umowę. Jeśli US się uprze sprawdzi u sprzedającego w ramach pomocy prawnej, czy umowa jest prawdziwa. Jeśli sprzedający jej nie potwierdzi, może Pan skończyć z wyrokiem skazującym za podrabianie dokumentów.

2013.6.18 15:35:23

Dziękuję ? więc czy czysto teoretycznie mogę nabyć auto od kogoś ,kogo nie legitymuje z dowodu osobistego w Niemczech i tak naprawde nie wiem czy wpisuje mi prawdziwe dane na umowie i przekazuje mi pojazd dokumęty .a co z handlażem czy mogę z nim jakoś powiązać że to on ?

2013.6.18 16:2:15

To jak Pan dokonuje transakcję nabycia pojazdu jest Pana sprawą, ale zazwyczaj spisując umowę strony sprawdzają dane z dowodów osobistych oraz dane pojazdu z jego dokumentów. Ciekawostką jest fakt, że zarówno w niemieckich jak i belgijskich dokumentach pojazdów nie jest wpisywany właściciel tylko jego użytkownik. Dokumenty pojazdu w tych krajach nie są dokumentami "wartościowymi" jak karta pojazdu w Polsce i jest to zaznaczone w dokumentach pojazdu w polu C.4.c. Wynika z tego, że z treści takich dokumentów pojazdów nie można wyciągać żadnych wniosków odnośnie właściciela pojazdu. Z handlarzem trudno będzie Panu powiązać transakcję, ale w przypadkach jak u Pana skuteczne bywało postawienia takiego dupka przed wyborem odstąpienia od umowy i zwrotu wzajemnie otrzymanych korzyści + Pana kosztów związanych z próbą rejestracji lub zawiadomienie urzędu skarbowego pod który podlega handlarz o fakcie prowadzenia lewej działalności gospodarczej i uzyskiwania dochodów z nieujawnionych źródeł.

2013.6.18 16:31:26

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika