e-prawnik.pl Porady prawne

zdjęcia a prawo autorskie

Odpowiedzi w temacie ()

DAKNY

30.6.2005

mam stronę komercyjną hodowli psów rasowych, od jakiegos czasu zauwazam fakt, że na około 20 blogach (głównie dzieci w wieku 12-16 lat) ściągają moje prywatne zdjęcia hodowli które są moja prywatna własnością. Jak mam walczy z tym ? Czy musze napisac coś na stronie jakies akty prawne wrzucic czy cos? Prosze o prosta odpowiedz, najlepiej na e-maila.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mehow

2005-07-28 01:45:45

mozesz podac ich do sadu zgodnie z ustawa o prawie autorskim z dnia 4 lutego 1994, nie wymaga ona od autora umieszcanmia znakow informujacych o owych prawach, wiec w pana przypadku wysepuje naruszenie prawa.

JAC

2009-04-23 10:39:07

Wandko, ile Ty masz lat? Jak sie nie znasz to nie pisz. Po 1 mozesz zablokowac moliwosc kopiowania zdjwec ze strony - najprościej. Po drugie "Osobiste prawa autorskie przysługuja wyłącznie twórcy i oznaczają m.in. prawo do autorstwa utworu i oznaczania go swym nazwiskiem, pseudonimem bądź anonimowej publikacji, określenia sposobu jego wykorzystania, decydowaniu o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności. Są to prawa niezbywalne (nie mogą być zatem przedmiotem obrotu handlowego ani zrzeczenia się), ich ochrona nigdy nie wygasa, a do korzystania z nich przez autora nie jest konieczne wykonywanie jakichkolwiek czynności. " Majątkowe prawa autorskie "Prawa majątkowe to nic innego jak możliwość korzystania z utworu i czerpania pożytków z jego wykorzystania. Majątkowe prawa autorskie mogą być przedmiotem obrotu handlowego, mogą być zbywane jak też i udostępniane na podstawie umowy licencyjnej, podlegają też dziedziczeniu. Co do zasady majątkowe prawa

Rebeka

2009-07-07 13:14:28

Niestety, ale nie zablokujesz mozliwości skopiowania żadnego zdjęcia ze strony intern. ponieważ można zrobić zwykły zrzut ze strony jakimkolwiek programem graficznym, znak wodny też jest możliwy do usunięcia, więc pomimo tego że moze troszkę liznęłaś prawa to technicznie jest kiepsko. Na podst. tabeli wynagrodzeń (ZPAF) można dochodzić swoich roszczeń za użyte zdjecie przez inną osobę do tego nie uprawnioną i żądając za jej rozpowszechnianie pieniedzy (można przeznaczyć na jakiś cel, hospicjum itd) oraz jego natychmiastowego usuniecia z powiadomieniem o możliwości wszczęcia postepowania karnego itd. (trzeba zachowac cyfrowy negatyw w celu przedłozenia dowodów przed sądem, ze to nasze zdjęcie) Pozdrawiam i życzę powodzenia.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • Skopiowane zdjęcia z internetu Co mzoe mi grozić, jeśli na aukcji internetowej dodałam nie swoje zdjęcia, a własciciel tych zdjęc napisał mi, iz jeśli ich nie usune to skontaktuje sie ze mna policja? (...) czytaj dalej»

  • Prawa autorskie Jestem zatrudniony na stanowisku : inżynier serwisu. Moja praca polega na pisaniu oprogramowania systemów sterowania w przemyśle. Ponieważ jestem zatrudniony na umowę o pracę autorkie (...) czytaj dalej»

  • Naruszenie praw intelektualnych??? Witam, Nie oczekuję wyczerpującej porady prawnej, za tą zapłacę prawnikowi jeśli okaże się że mam rację. Chciałabym uzyskać jedynie rzetelną i fachową informację. Otóż.... (...) czytaj dalej»

  • Obraz namalowany ze zdjęcia udostępnionego w internecie? Witam. Jako artysta mam pytanie: czy jest naruszeniem prawa stworzenie i chęć sprzedaży obrazu który powstał pod wpływem fotografii (...) czytaj dalej»

  • Prawa autorskie Witam, dostałem 5 zadania na które muszę znaleźć odpowiedź na dziś wieczór i nie wiem jak się za to zabrać 1. Na potrzeby promocji swojego powiatu tworzysz stronę internetową (...) czytaj dalej»