Forum prawne

ZUS - student - działalność gospodarcza

Witam Państwa, Czy ktoś z Państwa potrafi odpowiedzieć mi na pytanie, czy bedąc studentem i zakładając działalność gospodarczą (jako student) należy odprowadzać ZUS ? Jeżeli nie to czy da sie to jakoś prawnie i formalnie obejść, korzystając ze studenckich "zniżek" Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedź.

(Jacek)

2002.10.29 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: ZUS - student - działalność gospodarcza (2)

Gratuluję pomysłowości. Faktycznie rozwiązanie takie samo nasuwa się na myśl, jednak nasz "ukochany" ustawodawca tak rozwiązał problem ubezpieczeń, że jest się albo studentem, albo prowadzącym działalność gospodarczą, przy czym te dwa tytuły ubezpieczenia wykluczają się wzajemnie. To znaczy jeśli jako student zakładasz firmę to rozliczasz się w 100% jako przedsiębiorca, opłacając wszystkie składki zgodnie z ustawą. Jeśli chcesz obejść te uwarunkowania to proponuję założyć firmę na kogoś kto jest zatrudniony na umowie (nie ważne czy o pracę czy zlecenie bo od obu teraz opłaca się pełne składki) i zatrudnić się u niego jako student na umowie zlecenia. Wtedy nie opłacasz żadnych składek, a osoba właściciela opłaca dodatkowo tylko ubezpieczenie zdrowotne. To jest jedyne wyjście. Jeśli sam założysz firmę nie ma wyjścia - trzeba płacić.

2002.11.1 12:34:22

A ja mam takie pytanie : Jestem studentem zatrudnionym na umowe zlecenie. Moj szef nie placi Zusu z mojego tytulu ( dlatego przeszlismy z umowy o prace na umowe zlecenie - student do 26 roku jest zwolniony). Pytanie jest takie czy w takim przypadku jakbym chcial otworzyc dzialalnosc gospodarcza , czy musze oplacac skladki Zus. Dobrze rozumiem ze moj szef nie placi bo ja jestem studentem, a ja bym nie placil bo jestem na umowie zlecenie ? Jesli moge prosilbym o odpowiedz na wo1tylla@poczta.fm Z gory serdecznie dziekuje i pozdrawiam

2005.1.12 9:58:17

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika