Barter a obowiązek podatkowy w VAT

Pytanie:

"Zawarliśmy umowę o wzajemne świadczenie usług z inną firmą, a sposobem płatności jest barter. Czy w tej sytuacji otrzymanie w XII 2005 r. od kontrahenta jego faktury powoduje powstanie u nas obowiązku VAT także w XII 2005 r., czy może w momencie, w którym my wykonamy usługę dla niego i wystawimy właściwą fakturę, czyli w styczniu 2006 r.?"

Odpowiedź prawnika: Barter a obowiązek podatkowy w VAT

Umowa zamiany towarów lub usług (barter) jest czynnością opodatkowaną VAT, a obowiązek podatkowy powstaje tutaj dla obu stron (oczywiście, jeżeli obaj kontrahenci są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni). Każdy z kontrahentów dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług, każdy z nich będzie musiał wystawić stosowną fakturę i naliczyć VAT, według stawki właściwej dla swojego świadczenia. Istotne jest ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego.

W umowie barterowej może się zdarzyć, że świadczenia jednej ze stron będą wyprzedzały świadczenia drugiej ze strony. W takiej sytuacji kontrahent, który jeszcze nie wykonał swojego świadczenia, ale otrzymał świadczenie od drugiej strony, powinien traktować świadczenie tej drugiej strony jako zapłatę za własne świadczenie i na tej podstawie ustalać swój obowiązek wystawienia faktury VAT i moment powstania obowiązku podatkowego. W szczególności powinien zwrócić uwagę na treść art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, zgodnie z którym, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części oraz § 14 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 29005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podmiotom (...), zgodnie z którym, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika