Hipoteka przymusowa blokuje sprzedaż nieruchomości

Pytanie:

"Niedawno uzyskałem tytuł wykonawczy przeciwko mojemu dłużnikowi. Ów dłużnik ma domek letniskowy, do którego z powodzeniem można by skierować postępowanie egzekucyjne. Problem jednak w tym, że kilka miesięcy temu umorzono ze względu na bezskuteczność inne postępowania egzekucyjne do tejże nieruchomości. Czyli egzekucja do niej z mojego wniosku może zostać wszczęta dopiero po upływie roku od umorzenia ostatniego postępowania egzekucyjnego. Obawiam się, że dłużnik w tym czasie może zbyć nieruchomość. Komornik poradził mi, żebym wpisał się na jej hipotekę, blokując tym samym sprzedaż nieruchomości przez dłużnika. Czy rzeczywiście mogę tak zrobić? Jeżeli tak, to jak przedstawia się procedura w tym zakresie - co mam zrobić?"

Odpowiedź prawnika: Hipoteka przymusowa blokuje sprzedaż nieruchomości

Rzeczywiście wierzyciel, którego wierzytelność jest stwierdzona tytułem wykonawczym, określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym (np. wyrok lub postanowienie sądu zaopatrzone w klauzulę wykonalności), może na podstawie tego tytułu uzyskać hipotekę na wszystkich nieruchomościach dłużnika. Hipoteka ta nosi nazwę hipoteki przymusowej (art. 109 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).

Celem dokonania wpisu hipoteki przymusowej należy złożyć wniosek do sądu wieczystoksięgowego (Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą danej nieruchomości). Do wniosku należy dołączyć tytuł wykonawczy w oryginale. Co ważne nie należy dołączać odpisu tytułu wykonawczego poświadczonego przez notariusza - może to bowiem prowadzić do odmowy dokonania wpisu, bądź uchylenia wpisu już dokonanego (stanowisko to zostało potwierdzone Uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 8 grudnia 2005 roku, sygn. akt III CZP 101/05).

Wniosek składa się na urzędowym formularzu KW-WPIS dostępnym do pobrania w budynkach sądów oraz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. We wniosku należy podać:

  • nazwę sądu i wydziału,
  • numer księgi wieczystej,
  • ze znajdujących się na formularzu żądań zaznaczyć pole "Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki", w polu nr 8 wpisać treść żądania, tj. wpisania hipoteki przymusowej, w polu nr 9 należy oznaczyć wartość przedmiotu żądania, czyli kwotę zasądzoną w tytule wykonawczym,
  • wnioskodawcę i uczestnika postępowania (dłużnika) oraz ich adresy.

Hipoteka zabezpiecza także roszczenia o odsetki nieprzedawnione oraz o przyznane koszty postępowania (art. 69 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Dlatego też podając wartość przedmiotu żądania wystarczy podać zasądzoną kwotę należności głównej, bez odsetek i kosztów.

Wniosek podlega opłacie w wysokości 200 zł (art. 42 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Z uwagi na sposób powstania hipoteki przymusowej, tj. zastąpienie umowy jednostronną czynnością wierzyciela, w razie przelewu wierzytelności zabezpieczonej hipoteką przymusową albo w razie innego rozporządzenia taką wierzytelnością nie stosuje się przepisów o rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych (art. 112 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Oznacza to, iż w przypadku przelania przez Pana wierzytelności wynikającej z tytułu wykonawczego na inną osobę, osoba ta nie będzie mogła powoływać się na wynikającą z rękojmi zasadę zgodnie, z którą w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe (art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika